Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Ortaköy Araç Kiralama - Ortaköy Rent A Car | Gezgin 7/24

Ortaköy Gezilecek Yerler

Çorum’un 14 ilçesinden biri olan Ortaköy il merkezinden 53 km mesafede yer almaktadır. Tarihi bir ilçe olan Ortaköy gezilecek yerler dendiği zaman sadece yapılar akla gelmemektedir. Doğal güzellikler bakımından da oldukça zengindir.

Ortaköy sahip olduğu konumu nedeni ile stratejik önemi bulunmaktadır. Çünkü ilçe Kelkit Vadisi’nin sonunda yer almaktadır. Kelkit Vadisi de Kafkaslar’dan gelen bir giriş yoludur. Bu yüzden her zaman yerleşim alanı olarak kullanılmıştır.

Ulaşım Amasya yolu üzerinden olmaktadır. Ortaköy ile Amasya arası mesafe 77 km’dir. Ortaköy’ü bir açık hava müzesi gibi düşünebilirsiniz. Ortaköy araç kiralama ile hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile güzel bir plan yapabilirsiniz.

Ortaköy Tarihi Önemi

İlçenin ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. Bölgeye Orta Asya’dan Türkler gelerek yerleşmişlerdir. Gelen Türkler de üç kabile olarak yaşamışlardır. Asraköy, Pınarköy ve ilçe merkezi olmak üzere ilçenin üç noktasını yerleşim alanı olarak seçmişlerdir. İlçeye Ortaköy denmesinin nedeni de buradan gelmektedir. İki köy arasında yerleşim olduğu için Pınarköy ve Asraköy’ü birleştirerek Ortaköy adı verilmiştir.

Ortaköy topraklarında çok eski dönemlerden kalan yerleşim alanları bulunmaktadır. Hititliler, Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu dönemine ait kalıntılar kalmıştır. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda ilçenin tarihi aydınlatılmıştır. Ortaköy’ den 3 km uzakta bulunan Hitit Devleti’ne ait olan önemli bir kent bulunmuştur. Şapinuva adı verilen bu yer Hititliler döneminde hem askeri hem dini ve stratejik konuma sahip bir kenttir. 1990 yılında yapılan kazılar sonucunda A binası ve 1995 yılında yapılan çalışmalarda B binası açığa çıkarılmıştır.

ortaköy-araba-kiralama.png

Ortaköy Geçim Kaynakları

Ortaköy geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Sulanabilen arazi sayısı %6 olup daha çok buğday, nohut, arpa, şeker pancarı başlıca ürünlerdir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır.

İncesu Kanyonu Nerededir?

İncesu Köyü’nde yer alan kanyon adını da buradan almaktadır. Ortaköy ilçe merkezinden 12 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kanyonun doğal güzelliği yanında tarihi bir yapısı da vardır. Kanyonun iki tarafında da Helenistik Dönemi yaşatmaktadır. Kanyonun içinde duvarlar dışında su sarnıçlar başta olmak üzere çok sayıda eser bulunmaktadır. 

Kanyonun tek bir girişi ve tek bir çıkışı vardır. 12,5 km uzunluğunda olan kanyonun genişliği 40 ile 60 metre arasında değişiklik göstermektedir. Kanyonda çeşitli sporları yapılabilmektedir. Trekking başta olmak üzere kanyon rafting yapmak için oldukça uygundur.

Hem manzarası hem de tarihin içi içe bulunduğu kanyona Ortaköy kiralık araç hizmetlerinden seçeceğiniz araç ile gelebilir. Çok farklı bir atmosferi bulunan kanyondan çok etkileneceksiniz.

ortaköy-araç-kiralama.png

 

Aşdağul Mağarası Nerededir?

Ortaköy ilçe merkezinden 5 km uzaklıkta bulunan Aşdağul Mağarası’nın uzunluğu 80 metredir ve 13 metre derinliğine sahiptir. Ayrıca bu bölgede Çekerek Nehri’nin neden olduğu kanyon görünümüne sahip vadilerde yer almaktadır. 2005 yılında bulunan mağara içinde yarasa sürüsü yaşamaktadır. Çorum Ortaköy araç kiralama hizmetleri ile istediğiniz her yere çok kolay bir şekilde gelebilir ve rahat bir yolculuk yapabilirsiniz.

Şapinuva Ören Yeri

Şapinuva Ören Yeri, Hititliler için önemli bir alandır. Sadece dini ve coğrafi önemi bulunmamaktadır. Hem siyaset hem idari olarak önemli bir merkezdir. Yapılan kazılar sonucunda 4 tane bina bulunmuştur. Ancak sadece A ve B binaları ortaya çıkarken C ve D binaları ise tahrip olmuştur. Yapılan incelemeler sonucunda A binasının idari, B binasının ticaret için inşa edilmiştir. C ve D binaları ise dini görevlerini yerine getirmek için yapmışlardır. 

Ortaköy’e gelindiği zaman mutlaka görülmesi gereken tarihi yapıların başında gelmektedir. Ortaköy araba kiralama ile ören yerine çok rahat bir şekilde gelebilir ve bir tarihe şahit olabilirsiniz.

Kybele Kaya Kabartması

İncesu köyünden 1 km uzaklıkta ve ilçe merkezinden 3 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kybele Kaya Kabartması, Çekerek Nehri’nin kıyısında yer alan kayaların oyulması sonucunda oluşmuştur. Bu kayalıklarda bereketin, verimliliğin tanrıçası olan Kybele oyularak figür oluşturulmuştur.  Birçok yerde Kybele kabartması bulunmasına karşın bilinen en büyük kabartma Ortaköy’de bulunmaktadır. çorum oto kiralama hizmetlerinden seçtiğiniz aracınız İncesu Kanyonu’ndan çıktından sonra gelebilir ve kabartmaları görebilirsiniz.

Kybele Kaya Kabartması’nın karşısında Akropol bulunmaktadır. Günümüze ulaşamamış eserlerden biridir. Kalıntılar dahi çok azdır sadece taşlar kalmıştır.

ortaköy-rent-a-car.png
Kaya Mağarası Nerededir?

İnceku Köyü’nün 3 km mesafede yer alan Kaya Mağarası Kybela kabartmasının karşısındadır. 300 metre uzunluğa sahip olan mağaraya girmek için 470 tane basamak inilmelidir. Basamakların sonunda mağaranın kapandığı görülmektedir. Bu noktadan sonra mağaranın nereye kadar gittiği bilinmemektedir.

Ortaköy’de Ne Yenir?

Ortaköy sahip olduğu güzellikler kadar çok lezzetli bir mutfağı da ile adından söz ettirmektedir. Buraya gelip de erişte, mıhlama, keşkek ve yaprak sarması tadılması gereken lezzetlerin başındadır. Bu lezzetlerin dışında pekmez tatlısının da tadına bakılmalıdır.

Ortaköy’de Nasıl Bir Tur Yapılabilir?

Ortaköy’de gezilecek yerlere Şapinuva ya da İncesu Kanyonu’ndan başlayabilirsiniz. Kybele kabartmalarına geldiğiniz zaman çok sayıda eseri görmüş olacaksınız. Ortaköy rent a car firmaları güvenilir ve sorunsuz bir hizmet vermektedir. Ayrıca Ortaköy ucuz araç kiralama hizmetleri sunmaları da sahip oldukları önemli özelliklerdendir. Ortaköy kurumsal araç kiralama hizmeti de verilen hizmetler arasında yer almaktadır.