Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Sungurlu Araç Kiralama - Sungurlu Rent A Car | Gezgin 7/24

Sungurlu Gezilecek Yerler

Sungurlu tarihçesinden bu yana birçok medeniyetlerin yaşam sürdüğü bir yerdir. Burada Hititler, Frigler, Galatlar, Romalılar ve Bizanslıların yaşamış oldukları görülmektedir. Bölgede yaşayan her medeniyet kendine ait izler bırakmışlardır. Rumlara ait kiliseler, tarihi köprüler ve görülmesi gereken tarih izlerinin çok olduğu Sungurlu gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir ilçemizdir. Buradaki tarihi yerleri Sungurlu araç kiralama ile rahatlıkla gezebilirsiniz.

İlçenin tarihine bakacak olursak geçmişi Hititlere kadar dayanmaktadır. Hitit Devleti’nin yıkılmasından sonra Firigyalılar hakimiyetine girmiştir. Daha sonraki zamanlarda Perslerin egemenliğine giren bölge, bir müddet Roma ve Bizans İmparatorluğu sınırları içinde kalmıştır. 1071 Malazgirt zaferinden sonra Bizans himayesinden kurtulmuştur.

Burası İpek yolu üzerinde olduğu için önemli bir yere sahip konumda olmuştur. Eski Sungurlu deprem sonucuyla yıkıldığı için bugünkü yerine taşınmıştır. İsmini Sunguroğlu Mehmet Bey’den almaktadır. 1864 yılında Yozgat iline bağlı bir ilçe iken, 1924 yılında Çorum’a bağlanmıştır. Tarih zengini ilçemizi gezerken Sungurlu araba kiralama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Sungurlu Nerededir? Nerenin İlçesidir?

Sungurlu, Türkiye’nin kuzeyinde yer almaktadır. Çorum ilimizin ilçesidir. Nüfusu yaklaşık 52.000’dir. Doğuda Çorum Boğazkale ve Alaca ilçeleriyle, batıda Kırıkkale Delice ve Sulakyurt ilçeleriyle, kuzeyde Bayat ve Uluğludağ, kuzey doğuda Çorum Merkez, güneyde Yozgat Merkez ve Yerköy ilçesiyle komşudur. İle uzaklığı 72 km’dir. 

sungurlu-araç-kiralama.png

Sungurlu İlçesine Nasıl Gidebilirim?

İlçeye gitmeniz için öncelikle il merkezine gelmeniz gerekmektedir. Şehirlerarası otobüsle rahatlıkla Çorum iline gelebilirsiniz. Kendi aracınızı almaya gerek yoktur ya da özel arabanız olmayabilir. Bu herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Çünkü Sungurlu ulaşılması kolay bir konumda yer almaktadır. İsterseniz batıdan ya da doğu illerinden gelin fark etmez ilçeye kolayca ulaşacaksınız. 

Karayoluyla Çorum’a geldiğinizde buradan Sungurlu’ya giden dolmuşlar bulunmaktadır. Dolmuşlarla ilçeye gidebilirsiniz. İlçeye vardığınız zaman Sungurlu rent a car firmalarını göreceksiniz. Oradan kiraladığınız bir araçla rahatlıkla çevreyi gezebilirsiniz. Sungurlu ucuz araç kiralama konusunda da size yardımcı olacak ve ekonomik bir gezi yapmanızı sağlayacaktır.

Havayolu ile de gitmek isterseniz en yakın havaalanı Ankara’da bulunmaktadır. Ankara ve Sungurlu arası otobüsle 2 saat sürmektedir. Böyle bir imkana da sahipsiniz. Çorum havaalanı ve hızlı tren seferlerinin de yapılması gündemde olan bir durumdur. Kiraladığınız araçla tarihi gezimize başlayacak olursak sizlere tavsiyelerimiz:

 

Sungurlu Saat Kulesi Tarihçesi

İlçe merkezinde bulunan saat kulesi, 1891 yılında yapılmıştır. Yozgatlı Şakir Usta tarafından yapıldığı bilinmektedir. 17 metre uzunluğa sahiptir ve kesme taşlarla yapılmıştır. Kule 6 tane kemerli kattan oluşmaktadır. En üstte ahşaptan yapılmış köşk şeklinde bir yapı mevcuttur. İlçenin sembolü olan bu saat kulesini görmenizi tavsiye ederiz.

Sungurlu Ulu Cami tarihçesi

İlçe merkezinde Sungurlu mahallesinde bulunan cami 1762 yılında yapılmıştır. Cami Mehmet Sungur Bey tarafından yapılmıştır. Daha sonra onarım gören ibadet yeri şu an kullanılmaktadır. Siz de ilçenin önemli tarihi eserlerinden olan Ulu Cami’yi ziyaret edebilirsiniz.

sungurlu-oto-kiralama.png

Eski Karakol Binası Tarihçesi

Bina 1891 yılında yapılmıştır. O dönemde Rum kilisesi olarak kullanılmıştır. İki kattan oluşmaktadır. 150 metre karelik bir alanı kaplamaktadır. Eski karakol binası 1950 li yıllarda İmam Hatip Okulu olarak da kullanılmıştır. Çok etkileyici bir görüntüsü vardır. Çorum belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilmiştir. 

 

Tarihi binaya bakmaya giderseniz, eski hali ve yeni halini incelemenizi öneririz. Belediye çok büyük harcamalar yaparak buranın tarihini korumaya çalışmıştır. Tarih gezinizde buraya zaman ayırırsanız muhteşem yapıyı görebilirsiniz. Eğer bir şirket çalışanı ya da şirket sahibi iseniz tarihi gezilerinizde size kolaylık sağlayacak Sungurlu kurumsal araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Şirketinizin adına fatura isteyebilirsiniz. Sungurlu oto kiralama konusunda size gereken yardımı yapacaktır.

 

Sungurlu Taş Köprü Nerededir?

Karşıyaka Mahallesinde bulunan Taşköprü hala kullanılmaktadır. İlçede bulunan Diğ Çayı üzerinde inşa edilmiştir. Üzerinden her gün yüzlerce yayanın ve arabanın geçtiği köprü hiç zarar görmeden hala ayakta durmaktadır. Altından suların aktığı tarihi köprünün üzerinden geçmek isterseniz buraya uğramanızı tavsiye ederiz.

sungurlu-rent-a-car.png

Hüseyin Dede Tepesi’ndeki Arkeolojik Kazılar

Sungurlu ilçesine bağlı Yörüklü beldesinde bulunan Hüseyin Dede Tepesinde 1997- 1999 yılları arasında arkeolojik kazılar yapılmıştır. Burada Hititlilere ait çanak çömlek parçalarına rastlanmıştır. Parçalar bir araya getirilerek Hitit Vazosu bütünlenmiştir. Ayrıca Boğazköy ve Alaca höyükte de vazo parçalarına rastlanmıştır. Arkeolojik kazılardan elde edilen tarihi parçalar Çorum Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Sizde tarihi eserlere merakınız varsa bu tür müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Bütün çevrede çıkarılan ürünleri bu müzelerde görebilirsiniz. Müze turizmi de ülkemizde yaygın olan tarihsel gezi içerisinde yer almaktadır. Çorum Arkeoloji Müzesine girmek isterseniz Çorum Sungurlu araç kiralama ile gidebilirsiniz. Müze Cengiz Topel Caddesi’nde bulunmaktadır.

Sungurlu Gezisi Kolaylıkları

Sungurlu’ya kadar geldiyseniz yöreye ait lezzetleri de tatmanızı öneririz. Pastırmalı madımak, Çorum mantısı, Çorum baklavası, çatal aşı, yaprak içi aşının tadına bakmalısınız. Giderken de meşhur Çorum leblebisinin her çeşidini sevdiklerinize hediye götürmek amacıyla alabilirsiniz.

İlçe gezinizde size fayda sağlayacak çorum oto kiralama hizmetlerinden mutlaka faydalanmalısınız. Böylelikle yapacağınız tarihi gezide hız kazanacak, her yeri görebileceksiniz. Çünkü çevrede gezmeniz gereken çok yer mevcut. Sungurlu kiralık araç ile yakın ve uzak çevrenin bütün güzelliklerini görme imkanına sahipsiniz.