Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 15.08 - 10:00
Teslim Tarihi 20.08 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Bekilli Araç Kiralama - Bekilli Rent A Car | Gezgin 7/24

Bekilli Gezilecek Yerler

Denizli’nin küçük ilçelerinden biri olan Bekilli şehir merkezinden 83 km uzaklıkta yer almaktadır. Bekilli gezilecek yerler bakımından doğal güzellikleri ve doğa sporu ile dikkat çekmektedir. İlçede tarihi bir eser bulunmamaktadır. Kalıntılar yer almaktadır. Bekilli’yi popüler yapılan özelliği ise ülkemizin en iyi 10 rafting alanlarından birinin burada bulunmasıdır.

İlçenin adının nereden geldiği bilinmemektedir. Üzüm bağları ile ünlü bir ilçedir. Şarap içen kişilere bekri denmektedir. Adının buradan gelebileceği düşünülmektedir. Başka bir hikayeye göre Süleyman Şah’ın beyleri olan Yahya ve Bekir Bey bu topraklara gelerek Türk egemenliğine katmışlardır. İlçenin adının da Bekir Bey’den geldiği zaman içerisinde Bekilli olarak söylendiği de düşünülmektedir. Ayrıca Yahya Bey’in adı da bir mahalle adı olmuştur. Yahyalar Mahallesi adı buradan gelmektedir.

Bekilli araç kiralama hizmetleri ile bölgeye gelebilir ve adrenalin dolu bir gün geçirebilirsiniz. Doğal güzelliklerinden içinde bir gün planlayabilirsiniz. Şehir hayatının yoğunluğundan uzaklaşmak için gelinebilecek yerler arasında yer almaktadır.

bekilli-araba-kiralama.png

Bekilli Tarihi Önemi 

Bekilli, çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış bir ilçedir. İlk olarak bölgeye Hititlilerin geldiği bilinmektedir. Daha sonra Lidyalılar, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu hakimiyeti altında kalmıştır.

1176 yılında Miryakefalon Zaferini kazanan Selçuklu Devleti’nin başı Süleyman Şah’ın beyleri tarafından Türk topraklarına katılarak bölgede Türk hakimiyeti başlamıştır. Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır.

Milli Mücadele döneminde Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir. İzmir’in işgalinden 2 ay sonra işgal edilen ilçe 31 Ağustos’ta bölgeden Yunanlılar çekilmeye başlamışlardır. 30 Ağustos 1922’de bağımsı olmuştur.

Bekilli Geçim Kaynakları

Bekilli geçim kaynakları üzüm yetiştirildiği için sirke üretimi, şarap üretimi ve pekmez başta gelmektedir. İlçede bazı madenler yer almaktadır. Son yıllarda raftingin yaygınlaşması ile de spor turizminin de önemli bir merkezi olmuştur.

Bekilli Deresi’nde Rafting

Doğa sporu denince aklınıza ilk rafting geliyor ise kesinlik ile buraya gelmelisiniz. Hem heyecan dolu hem de keyifli bir gün geçirmenin adresi Bekilli Deresi’dir. Çeşitli kanyonları ve köprüleri geçebilirsiniz. Melen Deresi’ne oran ile daha kalabalık olmadığı için daha eğlenceli geçmektedir.

Hem profesyonel hem de amatör kişiler için parkurlar bulunmaktadır. Çal Regülatörü’nden başlayan ve Hançalar Köprüsü’ne kadar 11 km uzunluğunda bir parkur yer almaktadır. Çal Parkuru adı verilmektedir ve parkuru tamamlamakta yaklaşık 2 saat sürmektedir. Bu parkur amatör olan kişiler ve turistler için uygun hale getirilerek kullanıma açılmıştır. Bu parkurun zorluk derecesi 1’dir.

bekilli-araç-kiralama.png

Profesyonel kişiler için rafting parkuru 9,5 km’dir. Yılın 12 ayıda rafting yapılabilmektedir. Parkuru tamamlamak yaklaşık 2 saat sürmektedir.  Saniyede 25 metreküpten yüksek olan su debisi bulunan derede bu konuda deneyiminiz yoksa tehlikeli olmaktadır. Çünkü parkurun zorluk derecesi 3-4 ile arasındadır. Parkurun ilk 5 km’sinde Mangırın Kısık Kanyonu’ndan geçilmektedir. 

Kalabalık bir arkadaş grubu ile geliyorsanız en iyi tercih Bekilli oto kiralama hizmetlerinden yararlanmaktır. Bölgeye kalkan dolmuşlar ile ulaşım sağlansa da belli bir noktadan sonra yürünmesi gerekmektedir. Bekilli kiralık araç hizmetlerinden seçeceğiniz bir araç ile çok kolay bir şekilde dereye ulaşabilir ve spor tutkunuzu üst düzeyde yaşayabilirsiniz.

Bekilli Üzüm Bağları

Etrafı tepeler ile çevrili olan Bekilli’nin en önemli geçim kaynağı üzümdür. İlçede çok sayıda fabrika yer almaktadır. İlçenin büyük bir bölümü engebelidir. Kalan düz ovalarda da üzüm yetiştirilmektedir. Ülkemizin en lezzetli üzümleri burada yetişmektedir. 

İlçeye geldiğiniz zaman üzümlerinin tadına mutlaka bakmalısınız. Bekilli araba kiralama hizmetlerinden seçeceğiniz araç ile bölgeye daha rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Denizli’nin gizli kalmış güzelliklerine şahit olabilirsiniz.

Her yıl Eylül- Ekim aylarında Bekilli Kültür Sanat Şarap – Üzüm Festivali düzenlenmektedir. Festivale de gelerek güzel bir gün geçirebilir ve lezzetli üzümlerin, şarapların tadına bakabilirsiniz.

Bekilli’ de Bulunan Tarihi Sancak

Denizli’de 106 yıl önce Atalarımızdan miras bir sancak korunmaktadır. Kurtuluş Savaşı döneminde Poyrazlı Mahallesine sancak Yunanlılar Çal’ı işgal etmek için ilerlerkenPoyrazlı ’ya emanet edilmiştir. İlçe halkı da verilen bu emaneti namus gibi görmekte ve korumaktadır. 240 yıllık bir sancak olan üzerinde Osmanlı Devleti sembolü ay, hilal ve çeşitli yazılar yer almaktadır.

denizli oto kiralama hizmetlerinden seçtiğiniz aracınız ile Poyrazlı Mahallesi’ne gelmeli ve yaklaşık 2,5 asırlık ömrü olan sancağı yakından görmelisiniz.

Bekilli Taş Evler

Cumhuriyet döneminden inşa edilen taş evler Yeşiloba Mahallesi’nde yer almaktadır. Mahallenin önceki adı Mebele’dir. Mebele, Antik Çağ’ da bir antik kenttir. Evlerin üzerinde yapım tarihleri, hangi usta tarafından yapıldığının yazıldığı kitabelerde yer almaktadır.

bekilli-oto-kiralama.png

İlçede her dönemden farklı bir iz ve doku vardır. Denizli Bekilli araç kiralama ile ilçeyi çok daha konforlu bir şekilde gezebilirsiniz.

Bekilli Kaya Mezarları ve Kalıntılar

Bekilli’de üzüm bağı dikiminde yapılan kazılar sonucunda Kaya Mezarları bulunmuştur. Duranlı mevki konumunda bulunmaktadır. Ulubey ve Eşme arasında bulunan kaya mezarları günümüze ulaşabilmiştir. Ancak Frigyalılar döneminden kalan Pepuza ve Motella şehirlerinden sadece kalıntılar günümüze kadar gelebilmiştir. 

Bekilli’de Ne Yenir?

Bekilli’de pekmez, arabaşı, yen böreği, patlıcan kaplama, kiide ve çaput aşının mutlaka tadına bakılmalıdır.

Bekilli Kiralık Araç İle Keyifli Bir Tur 

Bekilli’ye geldiğiniz zaman bir gününüzü rafting için ayırmalısınız. Dereye ulaşımın en konforlu yolu Bekirli rent a car firmalarını tercih etmektir. Çünkü bölge il merkezinden çok yakın bir mesafede değildir ve bazı yerleri engebelidir. Ayrıca Denizli araç kiralama hizmeti sunmaktadırlar. Hem uygun fiyatlara hem de rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Bekilli kurumsal araç kiralama hizmetinden de isterseniz yararlanabilirsiniz.