Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Çal Araç Kiralama - Çal Rent A Car | Gezgin 7/24

Çal Gezilecek Yerler

Dünyaca ünlü Çalkarası olarak bilinen üzüm türünün yetiştirildiği ilçedir. Tamamen yeşilliklerin arasındaki Çal gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Doğal güzellikleri kadar tarihi eserleri ile de bilinen kente ziyaret etmek için yerli ve yabancı turistler gelmektedir. Küçük bir yer olmasına rağmen üzümleri ve vişneleri ile dünyaya ün salmıştır. 

Çal Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Denizli iline bağlı 19 ilçeden biridir. İl şehir merkezi ile arasında 64 km’lik mesafe vardır. Merkezin doğusunda Çekelez Dağının doğu etekleri vardır. Çekelez Dağının batı eteklerinde Pamukkale bulunmaktadır. Denizli’ye kara veya havayoluyla ulaşım sağlanmaktadır. Denizli otogarından kalkan dolmuşlar veya otobüslerle ilçeye geçilir. Çardak havalimanı ile Çal arası 53 km’dir. Çal araç kiralama hizmetleriyle önceden anlaşma yaparak havalimanına aracın gelmesi sağlanabilir. Böylece Çardak havalimanından direkt ilçeye ulaşım sağlamak mümkün olur.  

Çal Geçim Kaynakları

İlçe halkının temel geçim kaynağı tarımdır. İlçenin en meşhur ürünü üzümdür. Çalkarası olarak bilinen üzümler dünya çapında ünlüdür. Denizli Çal araç kiralama firmalarından temin edilen vasıtayla Çalkarası bağlarına gidilip tadılabilir. 

çal-araba-kiralama.png

Çal Tarihi Geçmişi

Antik dönemde Mosya olarak adlandırılan bölgeye Türkler gelince adı değişmiştir. Çal, Çağatay lehçesine göre yayla, yüksek yer anlamına gelmektedir. İlçenin coğrafik yapısından dolayı bu isim verilmiştir. İlçenin merkezinin olduğu yer eskiden Demirciköy olarak bilinirmiş. Bölgeye yerleşenlerin çoğunluğu demircilik yaptığı için Demirciköy denmiştir. Bölge, Anadolu Selçuklu döneminde Türklerin hakimiyetine girmiştir. Kayı boyundan gelen Türkler, Çardak üzerinden geçerek Boğaziçi denilen yere gelerek yerleşirler. Sultan II. Murat zamanında Osmanlı topraklarına katılır. 1886 yılında kaza olarak ilan edilir. Kuruluş Savaşı’ndan önce Yunan işgaline uğramayan ilçenin müftüsüne İstiklal Madalyası verilir. Müftü Ahmet İzzet Efendi’ye madalya savaşta yaptığı hizmetlerden dolayı verilir. 

Çal Ne Yenir?

İlçenin üzüm sirkesi, üzüm pekmezi meşhurdur. Pekmezle yapılan tatlıların lezzetleri bir harikadır. Kar veya buz üzerine konulan pekmezi içenler sıcak günlerde ferahlar. Besleyici ve doğal pekmez ve sirke pazarlarda satılmaktadır. denizli oto kiralama hizmetlerinden temin edilen araçla pazara gidip pekmez ve sirke alınabilir. 

Apollon Lairbenos Tapınağı Nerededir? Hakkında Bilgi

Bahadılar köyüne 4 km uzaklıktadır. Apollon Lairbenos Tapınağı’na, Çal oto kiralama firmalarının sağladığı imkanlarla konforlu bir şekilde ulaşılır. Küçük tepe olan Asartepe üzerindedir. Tapınak, Anadolu tanrısı olarak nitelendirilen Apollon Lairbenos adına adanmış kutsal bir yerdir. MS 2.yy’da Kral Hadrianus tarafından inşa ettirilmiştir. Tapınak Menderes vadisine hakim bir noktada olduğundan mutlaka ziyaret edilmelidir. Çal araba kiralama hizmetleriyle varılan tapınağın etrafında çeşitli sunaklar ve steller olduğu görülecektir. Tarihi eserlerin de bulunduğu tapınak günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. 

çal-araç-kiralama.png

Kayıpazarı Camii Kırık Minare Nerededir? Hakkında Bilgi

Kayıpazarı Camisi, ilçe ile Bekilli karayoluna 6 km uzaklıktaki Şapçılar Köyüne bağlı Pazaraltı mevkiinde bulunur. Çal kurumsal araç kiralama şirketlerinden temin edilen araba ile kısa sürede yapılan yolculukla camiye ulaşılır. Camiyi göremeyince şaşırmayın. Çünkü caminin kendisi günümüze ulaşamamıştır. Yalnızca minaresi ulaşmıştır. Minare 1997 yılında koruma altına alınmıştır. Kimin zamanından ve hangi tarihte yapıldığı bilinmemektedir. 

Ağlayan Kaya Şelalesi Nerededir? Hakkında Bilgi

İlçe merkezine 22 km’lik mesafedeki Sakızlar köyünde bulunan Ağlayan Kaya Şelalesi eşsiz bir manzaraya sahiptir. Şelalenin bir suları kayanın üzerinden düşmektedir. Görüntü ağlayan kayayı anımsattığından bu isim verilmiştir. Çal ucuz araç kiralama hizmetleriyle konforlu bir şekilde ulaşılan mevkide 30 metreden dökülen şelalenin muhteşem güzelliği görülebilir. Şelalenin çevresi ağaçlarla kaplıdır. Şelalenin oluşturduğu gölette alabalık yetiştirilir. Şelalenin hemen yanında mesire yeri vardır. Mesire yerinde dileyen piknik yapabilir, dileyen de tesislerde alabalık yiyebilir. 

Çakırlar Köyü Mağarası Nerededir? Hakkında Bilgi

Çakırlar Köyünün Bodrum mevkiindeki mağara 1.Derece doğal sit alanıdır. Birbirine bağlı iki galeriden oluşan mağarayı görmek için Çal rent a car şirketinden araba kiralamanızı tavsiye ederiz. Belli noktaya araçla gelip yürüyerek mağaraya ulaşılır. Mağarada yaprak şeklinde sarkıt ve dikitler vardır. Mağaranın girişi travertenlerden dolayı kapandığı için sürünerek girilir. Girişi zor olduğundan daha çok profesyonel gezginler tarafından ziyaret edilir.  

çal-oto-kiralama.png

Hançalar Köprüsü Nerededir? Hakkında Bilgi

Hançalar kasabasının yakınlarından geçen Büyük Menderes Nehri üzerine kurulu olan köprünün ne zaman yapıldığı bilinmez. Osmanlı zamanında inşa edildiği tahmin edilen köprü üç kemerlidir. Kayı pazarına giden yol üzerinde olduğundan zamanında yoğun olarak kullanılmıştır. Yıpranan köprü 1934 yılında onarılmıştır. Günümüze kadar sağlam olarak ulaşan Hançalar Köprüsü’nü ziyaret ettikten sonra Çal kiralık araç hizmetlerinin sunduğu vasıtalarla Bayıralan Köyü girişindeki Roma döneminden kalma köprü ziyaret edilebilir. Köprü tek kemerlidir.