Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 18.08 - 10:00
Teslim Tarihi 23.08 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Sarayköy Araç Kiralama - Sarayköy Oto Kiralama | Gezgin724

Sarayköy Gezilecek Yerler

Denizli’nin bir ilçesi olan Aydın ile Menteşe Dağları arasında olan Sarayköy il merkezinden 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Denizli il merkezi ile arasında kısa bir mesafe bulunmaktadır. Sarayköy, Büyük Menderes Nehri Vadisi üzerindedir. Sarayköy gezilecek yerler açısından kaplıcaları ile çok ünlüdür. İlçede tarihi yapılar olmamasına karşın önemli bir termal turizm merkezidir.

Bu önemli termal merkeze Sarayköy oto kiralama hizmetlerinden seçeceğiniz aracınız ile gelebilir. Şifalı sularına girebilmek için kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Sarayköy Adı Nereden Gelmektedir?

İlçenin adının ilginç bir hikayesi vardır. İlçe merkezinin bulunduğu bölgede önceden bataklıklar, küçük göller ve geniş ovalar bulunmaktaymış. İlçenin adı da bu durumdan dolayı Sarıgöl denmiş. Zaman geçtikçe bölgede bir adacık oluşmuş ve adacık Buldan Yolu üzerindeymiş.  Oluşan bu adacığa bir aşiret reisi olan Sarıbey’ in yerleştiği söylenmektedir. Zaman içerisinde ilçenin adının Sarayköy’e dönüştüğü düşünülmektedir. Evliya Çelebi’ nin ünlü eseri Seyahatname’ ye de konu alan ilçe eserde Ezineyi Lazkiye ve Ezineyi Abat olarak geçmektedir.

İlçe merkezine kısa bir mesafe de yer alsa da en rahat ulaşım Denizli Sarayköy araç kiralama hizmetleri ile sağlanmaktadır. İster sağlığınız ister başka bir neden için gelin araba ile gitmek istediğiniz her yere daha rahat ve kısa sürede gidebilirsiniz.
sarayköy araba kiralama
Sarayköy Tarihi Önemi

Sarayköy’ün ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmemektedir. Tahminlere göre 14. Yüzyılın sonunda Sarıbey adında bir aşiret reisi tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Sarayköy, 1867 yılına kadar bir köymüş. Daha sonra Aydın’a bağlı bir bucak olmuştur. 1882’ de Denizli’ ye bağlı bir sancak olmuştur.

İlçe, Milli Mücadele döneminde verdikleri mücadele ile dikkat çekmektedir. İzmir’in işgalinden sonra Yunan askerleri Aydın’ ı işgal etmek için ilerliyorlardı. Aynı zamanda Sarayköy ve Nazilli’ ye de doğru ilerliyorlardı. Bunun üzerine Sarayköy müftüsü Ahmet Şükrü Efendi eli silah tutan ve tutabilecek herkesi toplamıştır Gönüllü kişilerden oluşan birlik Menderes Köprüsü ve çevresini korumuşlardır. Böylelikle Yunanlılar Denizli’ye girememişlerdir.

Bu tarihi mücadelenin anısına efe heykeli yaptırmışlardır. Bu heykel aynı zamanda Sarayköy’ ün sembolüdür. Her yıl Sarayköy`ün Milli Mücadeleye Katılım Günü Mayısın 24’ünde bugün şenlikler ile kutlanmakta ve anılmaktadır.

İlçede keyifli ve kısa bir sürede gelebilmek için ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Sarayköy araba kiralama ile her gün farklı bir plan yaparak doğanın içinde bir tatil yapabilirsiniz. İlçeye geldiğiniz zaman şenlik dönemi ise mutlaka katılmalısınız.
sarayköy araç kiralama
Sarayköy Geçim Kaynakları

Sarayköy’ün geçim kaynaklarının başında dokumacılık, jeotermal enerji santrali ve termal turizm gelmektedir. Tarımda önemli bir geçim kaynağı olup sebze ve meyvede yerleştirilmektedir. Şeftali, kayısı başta olmak üzere erikleri çok meşhurdur. Sarayköy Papaz Eriği adı verilen can erik en çok üretilen erik çeşididir. 

Sarayköy Kaplıcalarında Şifalı Bir Tatil

Sarayköy Kaplıcaları’na her yıl yerli ve yabancı turistler gelmektedir. Sağlık turizm için önemli bir konuma sahip olan ilçede Menderes Ovası’nın güzelliğine yakından şahit olabilirsiniz. Kaplıcaların şifalı sularında hem sağlıklı hem de keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Kaplıcalara Sarayköy kiralık araç ile gelebilir. Günün bir kısmını kaplıcada geçirdikten sonra etrafı gezebilirsiniz.

Tekkeköy Kaplıcası Nerededir?

Tekke Köyü’nde yer alan kaplıca adını buradan almaktadır. Sarayköy ilçe merkezinden 20 km uzaklıktadır. Kaplıca da Roma İmparatorluğu döneminden kalan hamam ve havuz bulunmaktadır. Tekkeköy Kaplıcası sularının başta romatizma olmak üzer idrar yolu rahatsızlıkları, deri- cilt hastalıkları ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

Tekkeköy Kaplıcası’nda ayrıca Kokar Hamam adı verilen bir yerde bulunmaktadır. Hamamdan şifalı bir çamur çıkmaktadır ve cilt hastalıklarının tedavisinde çok etkilidir. Bunun yanında çıkan çamurdan sabundan şampuana kadar çeşitli ürünlerde üretilmektedir. Bu çamuru özel kılan şey yüzde yüz doğal olmasıdır. 

Şifalı çamur ve kaplıcalara girebilirsiniz. Sağlık dolu bir tatil için gelinmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır. Bu şifalı çamura ve kaplıcaya denizli oto kiralama hizmetlerinden seçeceğiniz araç ile gelebilir
sarayköy oto kiralama
Attuda Antik Kenti

Hisar Köyü’nde yer alan Attuda Antik Kenti 2009 yılında 142 tane kültür varlığından biri olarak belirlenmiştir. Antik kentinin belli kısımlarına gün yüzüne çıksa da kazı çalışması yapılabilmesi için köyün taşınması gerekmektedir. Bölgede halkın taşınmasından sonra kazı çalışmaları başlayacaktır. İlçede gizli bir tarih saklanmaktadır. 

Sarayköy araç kiralama hizmetleri ile aradığınız aracı kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Hisar Köyü’ne gelerek doğal güzellikleri ve antik kentin görülebilen kısımlarını görebilirsiniz.

Sarayköy’de Ne Yenir?

Sarayköy yöresel lezzetleri denince çoban kavurma ve köfte gelmektedir. Bunların dışında Denizli’ye ait lezzetlerde yapılmaktadır.

Sarayköy’de Nasıl Bir Plan Yapılabilir?

İlçeye geldikten sonra Efe heykelini görerek başlayabilirsiniz. Kaplıcadan çıktıktan sonra bölgede doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Mutlaka yöresel lezzetleri tatmalısınız. Sarayköy rent a car firmaları uluslararası kalite standartlarında hizmet vermektedir.  Araba kiralama hizmetlerinin sahip olduğu tek nitelik bu değildir. Sarayköy ucuz araç kiralama hizmeti sunmaktadırlar. Kaliteli hizmetlerden uygun fiyatlara alabilirsiniz. Ayrıca Sarayköy kurumsal araç kiralama hizmeti de vermektedirler.