Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 27.09 - 10:00
Teslim Tarihi 02.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Çermik Araç Kiralama - Çermik Rent A Car | Gezgin 7/24

Çermik Gezilecek Yerler

Diyarbakır ilinin en önemli turizm merkezlerinden olan Çermik, gezip görülecek yerler açısından oldukça zengindir. Kaplıca anlamına da gelen Çermik, ilçeye ismini vermiştir. Bu nedenle ilçe kaplıcaları ile de ünlüdür. İlçenin en eski bilinen adı ise Aberna şeklindedir. Geçmişten günümüze çeşitli devletlerin egemenliğinde olan Çermik ilçesi, tarih ve kültür bakımından oldukça önemlidir. Çermik gezilecek yerler için tercih edebilecek farklı ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Ulaşım ağının gelişmiş olduğu ilçeye rahat bir şekilde ulaşılabilmektedir.

İlçe sınırları içerisinde yer alan çeşitli su kaynakları nedeniyle ilçenin bitki örtüsü de oldukça güzeldir. Doğal güzellik açısından da önemli bir yerleşim merkezi olan Çermik, gezi turlarına en çok eklenen ilçeler arasında yer almaktadır. İlçe sınırları içerisindeki doğal güzelliği ile öne çıkan su kaynakları arasında Medrap ve Medya çayı gibi çaylar bulunmaktadır. Diyarbakır iline gezi amaçlı gelen kişilerin gezip görmesi gereken ilçeler arasında yer alan Çermik ilçesini, toplu taşıma araçlarının yanında özel araçlar ile de gezmek mümkündür. İlçe de verilen Çermik araç kiralama faaliyetlerinden de yararlanılabilir.

çermik-araç-kiralama.png

Çermik Nerededir? Nerenin İlçesidir?

Çermik ilçesi, Diyarbakır iline bağlı olan ilçeler arasında yer almaktadır. Çermik ilçesinin, il merkezi sınırlarına olan uzaklığı ise yaklaşık olarak 85 kilometre civarındadır. İlçe merkezine bağlı olan 4 tane mahalle bulunmaktadır. Ayrıca ilçe sınırlarında 70 adet köy de bulunmaktadır. İlçenin birçok yerinde kaplıcalar bulunmaktadır. Verimli toprakların olduğu ilçede nüfus miktarı yüksektir. İlçe içi ve çevre bölgelere ulaşım için Çermik araba kiralama hizmetleri bulunmaktadır.

Çermik ilçesinin kuzey kesiminde Çüngüş ilçesi bulunmaktadır. İlçenin doğusunda ise büyük bir ilçe olan Ergani ilçesi bulunmaktadır. Diyarbakır ilinin gelişmiş ilçelerinden olan Çermik ilçesinde çeşitli hizmet faaliyetleri yürütülmektedir. İlçeye yurt içinden ve yurtdışından gelen ziyaretçilerin yararlanabileceği hizmetler bulunmaktadır. Ulaşım faaliyetlerinin oldukça gelişmiş olduğu ilçede, belediye otobüsleri ve minibüsler aracılığı ile toplu taşıma yapılmaktadır. Ayrıca diyarbakır oto kiralama faaliyetleri de bulunmaktadır.

Çermik Geçim Kaynakları

Diyarbakır’ın gelişmiş ilçelerinden olan Çermik ilçesinde farklı geçim kaynakları bulunmaktadır. İlçeye bağlı olan köylerde tarım ve hayvancılık faaliyetleri yürütülmektedir. Özellikle su kaynaklarının fazla olması nedeniyle tarım faaliyetleri gelişmiştir. İlçenin en önemli gelir kazançlarından biri de kaplıca turizmi olarak gösterilebilir. İlçe sınırlarında yer alan kaplıcalardan yararlanmak isteyen kişiler, ilçeye seyahat etmektedir. Bu sayede çeşitli ekonomik gelirler sağlanmaktadır. Çermik ilçesi ekonomik faaliyetleri arasında Çermik kiralık araç faaliyetleri de bulunmaktadır.

çermik-araba-kiralama.png

Çermik Haburman Köprüsü

Haburman Köyü, Çermik ilçesine bağlı olan köyler arasında yer almaktadır. Bu köy sınırları içerisinde yer alan ve 3 tane gözü olan köprü, tarihi açıdan önemli bir özelliğe sahiptir. En büyük gözü ise orta bölümde bulunan gözüdür. Yaklaşık 109 metre uzunluğunda olan köprünün Artuklular tarafından yapıldığına dair bilgiler mevcuttur. Günümüzde de sık sık ziyaret edilen köprüyü, Çermik ucuz araç kiralama hizmetlerinden araç kiralayarak gezmek mümkündür.

Çermik Kaya Kabartmaları

Çermik ilçe merkezi sınırları içerisinde önemli bir kanyon bulunmaktadır. Bu kanyonun ilçe merkezine olan uzaklığı yaklaşık olarak 7 kilometredir. Bu kanyonun iç tarafından bulunan kabartmalar, tarih ve kültür açısında çok önemlidir. Geçmiş yıllardaki avcılık faaliyetlerine dair çizilen kabartma resimler, tarihin ilk resimleri arasında yer almaktadır. Bu kanyonun olduğu bölgeye ulaşım sağlamak için Çermik oto kiralama ile araç kiralanabilmektedir.

Çermik Saray Hamamı

İlçe merkezi sınırlarında bulunan tarihi yapılardan olan Sarah Hamamı, eski zamanlarda inşa edilmiştir. Hamamın kim tarafından inşa edildiği hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Osmanlı döneminde yapıldığı tahmin edilen hamamın çeşitli bölümleri bulunmaktadır. Mimarisi oldukça özel olan hamam, Çermik rent a car ile özel araba kiralayıp rahat bir şekilde gezilebilmektedir.

çermik-oto-kiralama.png

Çermik Gelincik Dağı

İlçenin en önemli doğal güzelliklerinden olan Gelincik Dağı, ilçe merkezi sınırlarına yaklaşık olarak 4 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Çüngüş isimli merkeze gidiş yolu üzerinde olan dağın üzerinde peribacaları şeklinde doğal şekiller bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kadar bu doğal yapılar ile ilgili hikayeler anlatılmıştır. Anlatılan efsaneler, bölgeye gelen ziyaretçiler tarafından ilgi ile dinlenmektedir. Kültür ve tarihin birleştiği noktalardan olan Çermik Gelincik Dağı, Diyarbakır Çermik araç kiralama ile araba kiralanarak gezilebilir.

Çermik Gezi Turu Nasıl Gerçekleştirilir?

Çermik ilçesine gezi turu gerçekleştirecek kişiler, konaklama ve ulaşım faaliyetlerinden yararlanabilir. İlçeye sağlık turizmi amacı ile de seyahat edilebilir. İlçe sınırlarında bulunan kaplıcalar ve çevresinde bulunan otellerde güzel ve sağlık bir tatil süreci geçirilebilmektedir. İlçeye ulaşım sağlamak için yararlanılabilecek otobüs seferleri bulunmaktadır. Ayrıca Çermik kurumsal araç kiralama faaliyetlerinden de yararlanılması mümkündür. Böylece Çermik bölgesinin tüm doğal ve tarihi güzelliklerini pratik bir şekilde gezebilmek de mümkün olmaktadır. Bununla birlikte bölgeye seyahat etmeden önce mutlaka kiralık araç firmalarına dair ayrıntılı bir araştırmanın yapılması beraberinde önemli kazanımları da getirecektir.