Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Çınar Araç Kiralama - Çınar Rent A Car | Gezgin 7/24

Çınar Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden olan Diyarbakır, hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile öne çıkmaktadır. İl ve çevre ilçelere gezi amaçlı hem yurtiçinden hem de yurtdışından turistler gelmektedir. Tarih ve kültür değeri olan yapıları ve kalıntıları incelemeye gelen kişiler, bölgeye ekonomik katkı sağlamaktadır. Türkiye’nin kültür merkezlerinden olan Diyarbakır iline bağlı Çınar ilçesi de turizm alanında gelişmiştir. Çınar gezilecek yerler içerisinde mağara, kale, tarihi cami, türbe ve çeşitli doğal alanlar bulunmaktadır. 

İlçe geçmiş yıllarda Akpınar ismi ile de anılmaktaydı. Diyarbakır ilinin güney ilçeleri arasında yer alan Çınar, tarihin doğa ile birleştiği noktalar arasında yer almaktadır. Tarihi dönemlerde bazı medeniyetler tarafından yerleşim alanı olarak kullanılan Çınar, sahip olduğu kültürel özellikler bakımından oldukça önemlidir. Diyarbakır iline gezi için gelen turistlerin uğradığı ilçeler arasında olan Çınar ilçesine ulaşım sağlamak da kolaydır. İlçeye birçok karayolu üzerinden gidilebilmektedir. Bu alanda hizmet veren Çınar araç kiralama faaliyetleri bulunmaktadır.

çınar-araba-kiralama.png

Çınar Nerededir? Nerenin İlçesidir?

Çınar ilçesi, Diyarbakır iline bağlı ilçeler arasında yer almaktadır. İlçenin, il merkezi sınırlarına olan uzaklığı ise yaklaşık olarak 35 kilometre civarındadır. Diyarbakır merkezinden Çınar ilçesine gitmek isteyen kişiler, merkez bölgelerden kalkan otobüs ve dolmuşlardan yararlanabilmektedir. Toplu taşıma araçlarının yanında özel arabaları ile seyahat etmek isteyen kişiler ise Çınar araba kiralama ile özel araç kiralama seçeneğine sahiptir. Bu sayede hem gezi hem de iş amaçlı kolay ulaşım sağlanabilmektedir.

Çınar ilçesinin kuzeyinde Bağlar ilçesi bulunmaktadır. Ayrıca Bismil ve Sur ilçelerine de yakın konumda bulunmaktadır. İlçe unvanını 1937 senesinde alan Çınar, Diyarbakır ilinin gelişmekte olan ilçeleri arasında yer almaktadır. İlçe merkezine bağlı olan 88 adet köy bulunmaktadır. İlçenin bulunduğu topraklar genellikle düz olsa da dağlık alanlarda bulunmaktadır. Çınar ilçesine, Şanlıurfa ve Mardin illerinden de rahat bir şekilde ulaşılabilmektedir. Bu bölgeden araç kiralamak isteyen kişilerin yararlanabileceği Çınar oto kiralama hizmetleri bulunmaktadır.

Çınar Geçim Kaynakları

Çınar ilçe sınırları içerisinde düz alanlar bulunduğu için tarım faaliyetleri gerçekleştirilebilmektedir. Farklı tarım ürünlerinin üretimi yapılmaktadır. Tarım ile geçimini sağlayan kişilerin yanında hayvancılık ve arıcılık gibi işlerle uğraşan kişiler de bulunmaktadır. Sanayi ve hizmet kollarında çalışan yerel halk da bulunmaktadır. İlçenin ekonomik faaliyetleri arasında Çınar kiralık araç faaliyetleri de bulunmaktadır.

çınar-araç-kiralama.png

Çınar Süleyman Ağa Mağarası

Çınar ilçe sınırlarında bulunan Konak Köyü, bölgenin önemli tarihi alanlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Köy sınırlarında bulunan kayalıkların iç tarafı oyularak mağara haline getirilmiştir. Eski zamanlarda yapılan bu yapay mağaranın tarihinin çok eski yıllara dayandığı hakkında bilgiler mevcuttur. Geçmiş yıllarda mağarada yaşayan Süleyman Ağa isimli biri olduğu rivayetlerinden dolayı mağaraya bu isim verilmiştir. Mağaranın bulunduğu köye ulaşım sağlamak için Çınar ucuz araç kiralama ile özel araba kiralanabilmektedir.

 

Çınar Zerzevan Kalesi

Bölgenin önemli tarihi yapıları arasında yer alan kale, ilçe merkezi sınırlarına yaklaşık olarak 12 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Kalenin belirlenen yüksekliği ise yaklaşık 70 metredir. İpekyolu üzerine kurulu olan kale, hem tarihi hem de kültürel açıdan önemli bir yere sahiptir. Kalenin roma dönemlerinde inşa edildiğine dair bilgiler bulunmaktadır. Geçmişten günümüze hasara uğrayan kale, ziyaret edilebilecek yerler arasındadır. Bu tarihi yapıyı ziyaret etmek için Diyarbakır oto kiralama hizmetleri kullanılabilir.

Çınar Aktepe Minaresi

İlçeye bağlı köylerden olan Aktepe köyünde bulunan minare, Osmanlı dönemlerinden kalma eserler arasında yer almaktadır. O dönemlerde kesme taş kullanılarak yapılan camiden kalan minare kalıntısı, tarihi açıdan önemli bir özelliğe sahiptir. Osmanlılardan kalan cami ve minare kalıntılarını görmek isteyen kişiler, bölgeye ziyaret edebilmektedir. Ulaşım için Çınar rent a car ile araba kiralanabilmektedir.

çınar-oto-kiralama.png

Çınar Dilaver Köprüsü

İlçe sınırları içerisinden geçen Dilaver çayı üzerine yapılan köprü, hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile öne çıkmaktadır. Köprünün mimarisi ve bulunduğu konum önemlidir. Köprünün Çınar ilçe merkezi sınırlarına olan uzaklığı yaklaşık olarak 15 kilometre civarındadır. O bölgede bulunan Çoban Köyü sınırlarında olan köprüyü gezip görmek için özel araçlara ihtiyaç duyulacaktır. Özel araçlara sahip olmayan kişiler, Diyarbakır Çınar araç kiralama faaliyetlerinden araba kiralama seçeneğine sahiptir.

Çınar Gezi Turu Nasıl Gerçekleştirilir?

Çınar ilçesi, düzenli ve gelişmiş bir ilçe olarak öne çıkmaktadır. İlçeye ulaşım sağlamak oldukça kolaydır. İlçe içi ulaşım alanında verilen diyarbakır araç kiralama faaliyetleri de faydalı olmaktadır. İlçeye gezi turu düzenleyecek olan kişilerin, gezebileceği tarihi yapılar ve doğal alanlar da bulunmaktadır. Ayrıca konaklama hizmetlerinden yararlanılıp belli bir süre konaklanabilmektedir. İlçeye ulaşım sağlamak için il merkezlerinden düzenlenen otobüs seferlerinden de yararlanılabilir. İlçede kiralık araç sektörünün nitelikli bir şekilde hizmet sunuyor olması; elbette ki beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Böylece Çınar ilçesi dahil olmak üzere bölgede çok sayıda gezi alanını pratik bir şekilde görmek de mümkün olmaktadır.