Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Çüngüş Araç Kiralama - Çüngüş Rent A Car | Gezgin 7/24

Çüngüş Gezilecek Yerler

İnsanlar tarafından Anadolu’nun yerleşim merkezi olarak kullanılmasından beri birçok uygarlık bu bölgede egemenlik sürmüştür. Anadolu’nun tüm bölgelerinde bu uygarlıklara ait eserler, yapılar ve kültürel değerler bulunmaktadır. Günümüzde Türkiye sınırları içerisinde kalan bu alanlar, ülke turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. Tarihi ve kültürel güzellikleri keşfetmek ve ziyaret etmek amacıyla hem yurttan hem de yurt dışından ziyaretçiler seyahat etmektedir. Bu alanda en önemli olan illerden biri de Diyarbakır ilidir. Diyarbakır ilinin birçok ilçesinde olduğu gibi Çüngüş ilçesinde de turizm faaliyetleri yapılmaktadır. Çüngüş gezilecek yerler için birçok seçenek bulunmaktadır.

İki tane büyük dağ arasına yapılmış olan yerleşim merkezi, önemli kültürel özelliklere sahiptir. Bulunduğu konum olarak da önemli olan Çüngüş, mimarisi ve tarihi ile dikkat çekmektedir.  İlçe bazı Ermeniler tarafından Çınkuş ismi ile de bilinmektedir. Bölgede geçmiş yıllarda Ermenilerin yaşadığı hakkında bilgiler mevcuttur. Günümüzde de yer yer Ermeni halk bulunmaktadır. Kültürel zenginliklerin yoğun olduğu bölge, Diyarbakır ilinin turistik amaçlı ziyaret edilen ilçeleri arasında yer almaktadır. Özellikle bahar ve yaz dönemlerinde ilçeye gelen kişi sayısında artış olmaktadır. Farklı ulaşım seçeneklerinden Çüngüş araç kiralama seçeneği dikkat çekmektedir.

çüngüş-araba-kiralama.png

Çüngüş Nerededir? Nerenin İlçesidir?

Çüngüş ilçesi, Diyarbakır iline bağlı olan ilçeler arasında yer almaktadır. İlçe, il merkezine oldukça uzak olmakla birlikte yaklaşık olarak 115 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Uzak olmasına rağmen ilçeye birçok dolmuş ve otobüs faaliyetleri düzenlenmektedir. Diyarbakır ilinin en batısında kalan ilçelerden olduğu için merkez ilçelere seyahat esnasında ilk uğranan ilçeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle ilçe içi hizmetler gelişmiştir. Bu hizmetler arasında Çüngüş araba kiralama hizmetleri sık olarak tercih edilmektedir.

Çüngüş ilçesinin güneyinde Çermik ilçesi bulunmaktadır. İlçenin doğu kısmında ise büyük bir alana sahip olan Ergani ilçesi bulunur. İlçe; Dicle, Eğil ve Yenişehir gibi ilçelere de yakın konumda bulunmaktadır. İlçe, Diyarbakır ilinin en yeni ilçeleri arasında yer almaktadır. İlçe unvanını 1953 senesinde alan Çüngüş, yaklaşık olarak 1150 metre yüksekliğe sahiptir. İlçe etrafındaki dağlar dikkat çekmektedir. İlçeye gelip çeşitli bölgelere ulaşım sağlamak isteyen kişiler, Çüngüş oto kiralama hizmetlerinden yararlanabilir.

Çüngüş Geçim Kaynakları

İlçenin en önemli geçim kaynağı tarım olarak gösterilebilir. İlçe içerisinden geçen Çüngüş çayı su kaynağının yanında yakın olan Karakaya Barajı da ilçenin tarım üretimini arttırmıştır. Bu nedenle yerel halk, tarım üretimi ve ticareti ile uğraşmaktadır. Doğal bitki örtüsü ve yer şekilleri, hayvancılık faaliyetleri ile uğraşmaya da elverişlidir. Tarım ve hayvancılık dışında sanayi ve hizmet sektöründe çalışan yerel halk da bulunmaktadır. İlçede verilen hizmetler arasında Çüngüş kiralık araç hizmetleri dikkat çekmektedir.

çüngüş-araç-kiralama.png

 

Çüngüş Püsküllü ve Zarga Dağları

Çüngüş ilçe sınırlarında bulunan dağlar, bölge için önemli doğal yer şekilleri arasındadır. İlçenin yerleşim alanları bu iki dağ arasına kurulmuştur. Oldukça yüksek bir uzunluğa sahip olmaları nedeniyle doğal güzellik açısından öne çıkmaktadır. İlçenin manzarasını kaplayan bu iki dağ, görkemli bir görüntü oluşmasını sağlamaktadır. Dağ içerisinden akan kaynak suları da ilçe için oldukça önemlidir. Bölgeye gelen turistlerin en beğendiği yerler arasında olan dağlara ulaşım zordur. Dağ çevrelerine ulaşım sağlamak için Çüngüş ucuz araç kiralama ile araba kiralanabilir.

Çüngüş Köprüsü Tarihi, Çüngüş Köprüsü Nerededir?

Diyarbakır’a bağlı ilçeler arasında olan Çüngüş ilçe sınırlarında köprü, tarihi bakımdan oldukça önemlidir. Köprünün mimari özellikleri dikkat çekmektedir. Tek göz şeklinde yapılan köprünün kemeri ise sivridir. Köprünün inşa ediliş tarihi hakkında net bilgi olmasa da mimarisi nedeniyle 17.yüzyıl döneminde yapıldığı konusunda tahmin bulunmaktadır. Mimarisinde kullanılan sarı kalker taşları, bölge için önemli taşlar arasında yer almaktadır. Köprünün bulunduğu alana ulaşım sağlamak için Diyarbakır oto kiralama hizmetlerinden yararlanılabilir.

Tarih ve kültür yapıları arasında yer alan Çüngüş köprüsü, yaklaşık olarak 19 metre uzunluğundadır. Yüksekliği 2 metre genişliği ise 5 metre olarak belirlenen köprü, geçmişten günümüze tahribatlara uğrasa da yenileme çalışmaları ile eski görünümüne kavuşturulmuştur. Köprünün çevre bölgelerinde yapılan çalışmalarda bazı tarihi kalıntılara ulaşılmıştır. Bu nedenle önemli bir yere sahip olan köprü ve çevresini gezip görmek için Çüngüş rent a car ile araç kiralanabilir.

çüngüş-oto-kiralama.png

Çüngüş Gezi Turu Nasıl Gerçekleştirilir?

Diyarbakır ve çeşitli illerden Çüngüş ilçesini ziyaret için seyahat edecek kişiler, farklı güzergahları kullanabilmektedir. İlçeye ulaşım için toplu taşıma araçlarından yararlanılabilmektedir. İlçeye ulaştıktan sonra özel araç ile gezmek isteyen kişiler ise Diyarbakır Çüngüş araç kiralama ile özel araba kiralama seçeneğinden yararlanabilir.

İlçeye rahat bir gezi turu düzenlemek için yaz ve bahar mevsimlerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu mevsimlerde ilçenin doğal güzellikleri daha rahat bir şekilde gezilebilmektedir. İlçede kurumsal faaliyetler de gelişmiş bir şekilde verilmektedir. Bu sayede diyarbakır araç kiralama faaliyetlerinden yararlanılabilir. Bu sayede konforlu bir şekilde bölgede gezinti yapabilirsiniz.