Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Dicle Araç Kiralama - Dicle Rent A Car | Gezgin 7/24

Dicle Hakkında Genel Bilgi

Türkiye’nin Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Diyarbakır ilinin bir ilçesi olan Dicle, şehrin merkezine yaklaşık olarak 68 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 4 mahalle, 39 köy ve 1 beldeye bağlı olan ilçenin doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi güzellikleri de epey fazla olmaktadır. Bu sebeple her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan ilçenin dışında, şehirde 17 farklı ilçe daha bulunmaktadır. Dicle araç kiralama firmaları ile kolaylıkla ulaşım sağlayıp, keyifli ve konforlu geziler düzenleyebileceğiniz ilçeye ayrıca kent merkezinden kalkmakta olan dolmuşlar aracılığıyla da ulaşım sağlanabilmektedir. Özellikle de Maden Nehri ve Dicle Nehri’nin arasında yer alan bir konuma sahip olmasıyla bilinmektedir. Rakım adı verilen denize yüksekliği 970 metre olarak hesaplanan ilçe ayrıca deprem kuşakları arasında ilk sırada yer almaktadır.

Dicle İklim Koşulları Nasıldır?

Dicle ilçesi, konum itibariyle Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer aldığı için ve Diyarbakır’ın bir ilçesi konumunda bulunduğu için, bölgede sert bir karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu iklim sonucunda ilçede kış ayları fazlasıyla kar yağışlı ve çok soğuk, yaz ayları ise bir o kadar kurak ve aşırı sıcak havalar yaşanmaktadır. Dicle araç kiralama firmaları ile kış mevsimlerinde yolculuk yaparak Dicle’ye gelmeyi düşünüyorsanız, olası don olaylarına karşı çok fazla dikkat etmeniz gerekecektir. Ayrıca hangi mevsimde gelirseniz gelin, hem yaz hem kış mevsimlerine karşı tedbirli bir bavul taşımanız sizin için son derece fayda sağlayacaktır. 

dicle-araç-kiralama.png

Dicle Geçim Kaynakları Nelerdir?

Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin nadide şehirlerinden birisi olan Diyarbakır’ın meşhur Dicle ilçesinin toprağının sadece belirli bir kısmı verim verebilmektedir. Bu sebeple de bölgede, belirli bölgelerde geçim kaynakları arasında tarım yer almaktadır. Yer yer hayvancılığın da görüldüğü bu ilçe, özellikle de bağcılığı ile ünlüdür. Karpuzu ile de ünlü olan şehirde eğer lezzetli meyveler ve sebzeler tatmak istiyorsanız, Diyarbakır Dicle oto kiralama ile buraya gelebilir ve verimli Dicle toprağının keyfini çıkarabilirsiniz. 

Dicle İlçe Tarihi 

Dicle rent a car firmaları ile konforlu yolculuk sağlayabileceğiniz Anadolu, birçok medeniyetin ve uygarlığın yerleşim birimi bölgesi olarak bilinen ender yerlerden birisi olmaktadır. Özellikle de Güney Doğu Anadolu, bu bakımdan derin bir tarihe sahip olması ile öne çıkmıştır. Bölgenin illerinden biri olan Diyarbakır’ın da geçmişi bu sebeple oldukça eskiye dayanmaktadır. 

Özellikle de ünlü Dicle ilçesinin tarihinin, bölgede yapılan kazılar, araştırmalar ve incelemeler sonucunda 1515 yılına kadar gittiği ortaya çıkan bulgular arasındadır. Geçmiş zamanlarda çeşitli beylikler tarafından idaresi sağlanan Dicle bölgesinin, ilçe olması ise hayli zaman almıştır. 1951 senesinde Diyarbakır kayıtlarına ilçe olarak Dicle’nin geçmişteki adının da Eğil olduğu bilinmektedir. diyarbakır oto kiralama firmaları ile kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bir konumda bulunmaktadır. Dilerseniz bireysel dilerseniz de aileniz ve sevdiklerinizle gelebileceğiniz Dicle, her yıl binlerce yerli ve turisti de ağırlayan turizm ilçelerinden birisidir. 

dicle-oto-kiralama.png

Dicle İlçesinde Gezilecek Yerler

Dicle, sahip olduğu konum itibariyle, gezilip görülecek çok yere ev sahipliği yapmakta olan bir ilçedir. Dicle gezilecek yerler listesinde mutlaka görmeniz gereken yerler ise şu şekildedir:

 

  • Kral Kızı Taşı
  • Kral Kızı Barajı
  • Yukarı Cami

Kral Kızı Taşı

Dicle ucuz araç kiralama imkanları ile kolaylıkla kendinize göre bir araç bulabileceğiniz bölgede, mutlaka olarak görmeniz gereken yerlerden biri Kral Kızı Taşı olacaktır. Her ne kadar Dicle’nin merkezine yaklaşık olarak 8 kilometre uzaklıkta yer alan bir bölge olsa da, özellikle de tarihe ilgi duyanların mutlaka gelmesi gereken yerlerden birisi burasıdır. Fakat bilmenizde fayda var ki, Kral Kızı Taşının yanına kadar gitmeniz imkansız olacaktır. Çünkü burası, bir kayalığın üzerindedir. Bölge içerisinde ayrıca bir kilisenin kalıntıları ve bir de mezar vardır. 

dicle-araba-kiralama.png

Kral Kızı Barajı

İlçenin merkezine yaklaşık olarak 6 kilometre uzaklıkta yer alan Kral Kızı Barajı, Maden Çayı’nın üzerinde yer almaktadır. Dicle araba kiralama firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz Maden Çayı ise, bölgenin önemli nehirlerinden birisi olan Dicle Nehri’nin bir koludur. Bu barajın yapılmasının ardında, enerji üretimi yer almaktadır. 1985 senesinde çalışmalarına başlanan barajın inşası ise 1997 senesinde tamamlanmıştır. Hem ilçeye hem de şehre bir yaşam fırsatı tanıyan bu Kral Kızı Barajı, aynı zamanda onlar balık türüne de ev sahipliği yapması ile bilinmektedir. Diyarbakır oto kiralama ile kurumsal geziler de düzenleyebileceğiniz bu bölgeye, mutlaka gelmeniz tavsiye edilmektedir. 

Yukarı Cami

Dicle’nin tam olarak merkezinde yer alan bu cami, birçok tarihi olaya tanıklık eden bir tarihi yapıttır. Özellikle de 1925 senesinin önemli isyanlarından biri olarak bilinen Şeyh Sait İsyanının başlangıç yeri, Yukarı Cami olmaktadır. Tarihe ilgisi olanların mutlaka gelip görmesi gereken bu camiye, Dicle kiralık araç seçenekleri ile kolaylıkla ulaşım sağlamanız mümkündür.