Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 20.07 - 10:00
Teslim Tarihi 25.07 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Eğil Araç Kiralama - Eğil Rent A Car | Gezgin 7/24

Eğil Hakkında Genel Bilgi 

Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin Diyarbakır kentinde yer alan 18 ilçeden biri olan Eğil, sahip olduğu konum itibariyle, derin bir geçmişe tanıklık eden bölgelerden birisi olarak bilinmektedir. Eğil araç kiralama firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz ilçe, şehrin merkezi konumuna yaklaşık olarak 50 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 

Eğil İklim Koşulları Nasıldır?

Eğil, Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin bir şehri olan Diyarbakır’da yer aldığı için, sert karasal iklim koşullarını barındırmaktadır. Bu sebeple de Eğil ilçesinde, kış ayları çok soğuk ve çok fazla kar yağışlı olmaktadır. Yaz ayları ise hem kurak hem de çok sıcak geçmektedir. Dilerseniz şehrin merkezinden kalkmakta olan dolmuşlar aracılığıyla ulaşım sağlayabileceğiniz ilçeye, dilerseniz Eğil oto kiralama firmalarından size uygun olanı ile de kolaylıkla gelebilir ve konforlu bir gezinin tadını hem kendinize hem de sevdiklerinize çıkartabilirsiniz. 

Eğil Geçim Kaynakları Nelerdir?

Eğil ilçesi, tarım, bağcılık ve hayvancılığın yanı sıra turizm ile de geçimini sürdürmektedir. Özellikle meyve yetiştiriciliğinin bulunduğu bölgede, turizmin gelir kaynakları arasında olmasının sebebi ise, Eğil’in tarihi ve turizme açık bir bölgede bulunması olarak açıklanabilir. Diyarbakır Eğil araç kiralama firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz ilçenin gezilecek yeri de hayli çoktur. 

eğil-araç-kiralama.png

Eğil İlçe Tarihi 

Anadolu demek, birçok uygarlık ve medeniyetin beşiği anlamına gelmektedir. Bu sebeple de Anadolu’da konumlanan her şehrin ve ilçenin, tarihe dönük bir geçmişi mutlaka bulunmaktadır. Diyarbakır oto kiralama firmaları ile zamana yolculuk yapabileceğiniz bu yer ise, Asurlulara kadar dayanan bir tarihe tanıklık etmesiyle bilinmektedir. Hatta ilçede yapılan arkeolojik kazılar, araştırma ve incelemeler sonucunda elde edilmiş bilgiler bölgenin sahip olduğu tarihin, daha da eskiye dayandığını kanıtlamıştır. Ve bu tarihi yer 1987 senesinde Diyarbakır ilçelerinden biri olarak kayıtlara geçmiştir. Ayrıca bugün ki adıyla Eğil olan ilçenin geçmişte kullanmış olduğu birçok isim de bulunmaktadır. Bu isimler Angel, İggel, Angl, Encil, Gele, Agel ve Aggilene şeklinde sıralanabilir. 

Eğil Gezilecek Yerler

Birçok medeniyete ve uygarlığa ışık tutan bölgelerden birisi olan Eğil gezilecek yerler bakımından da zengin olmaktadır. Tarihe merak duyan ve gezmeyi sevenlerin ise ilçede mutlaka görmesi gereken yerler şu şekilde sıralanabilir:

  • Eğil Kalesi
  • Deran Mağaraları 
  • Eğir Baraj Gölü
  • Bungalov Evleri
  • Kral Mezarları
  • Peygamber Türbeleri

eğil-oto-kiralama.png

Eğil Kalesi Nerededir?

Eğil ucuz araç kiralama firmaları ile kolaylıkla ve oldukça da ekonomik ulaşım sağlayabileceğiniz yerlerden birisi olan Eğil Kalesi’nin bölgede yapılan araştırmalar sonucunda Asurlular Dönemi’nden kalan bir tarihi yapıt olduğu ortaya çıkmıştır. İçerisinde birden fazla tünelin de yer aldığı kale, mutlaka tarihe ilgi duyanların görmesi gereken yerlerden birisi olmaktadır. Adeta tarihte bir yolculuğa götüren bu kaleyi gördüğünüzde siz de geçmişe gittiğinizi hissedebilirsiniz. 

Deran Mağaraları Hakkında

Eğil ilçesinin bulunduğu bölge, özellikle de Asurluların uzun süre yerleşim yeri olarak kullandıkları yerlerden birisidir. Bu sebeple de Eğil araba kiralama firmaları ile ulaşım sağlayacağınız bölgede kafanızı nereye çevirirseniz çevirin, Asurlulardan geriye kalan bir yapıt ile karşılaşmanız son derece normal olacaktır. Ve buna örnek verilebilecek yerlerden birisi de Deran Mağaralarıdır. Bugün ne yazık ki çoğu mağara sular altında kalmış olsa da, bölgenin sahip olduğu geçmişin vermiş olduğu hava bile ziyaretçilere yetecek kadar eski olmaktadır. 

Eğil Baraj Gölü

Hem Diyarbakır’ın hem de Eğil’in havasını değiştiren Eğil Baraj Gölü, çeşitli tur imkanlarına da olanak vermektedir. Bu imkanlarından birisi de baraj gölünde yapılan feribot seferleridir. Bu geziler ile tüm Eğil’i görme fırsatını edinmek isterseniz, Eğil rent a car firmalarından kendinize uygun olan bir aracı kiralayabilirsiniz. 

eğil-rent-a-car.png

Bungalov Evleri 

Manzarasıyla gelen herkesi büyülemeyi başarmış olan Eğil Baraj Gölü, zaman içerisinde bölgenin turizminin gelişiminde de oldukça etkili olmuştur. Bu amaçla gölün kıyısına yapılan bungalov evler, özellikle de bölgeye doyamayanların, keyifli günler geçirebilmesi için özel olarak tasarlanmıştır. Eğil kiralık araç firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz bölgeye, dilerseniz sevdiklerinizle de gelebilir ve hem tarihin kalıntılarına tanıklık edebilirsiniz hem de Eğil Baraj Gölü kıyısında yer alan bu butik otel tarzındaki bungalov evlerin keyfini sürebilirsiniz. 

Peygamber Türbeleri 

Diyarbakır’ın Eğil ilçesi sahip olduğu konum sebebiyle ve tarihi geçmişi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapan yerlerden birisi olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra birden fazla peygamberin de geçmiş olduğu bölge olduğu için, bölgenin yöresi tarafından Peygamber Kenti olarak da anılmaktadır. diyarbakır araç kiralama ile dilerseniz kurumsal geziler düzenleyerek bölgenin türbelerini de ziyaret edebilirsiniz. Bu sayede sadece Eğil ilçesinin değil Diyarbakır’a ait diğer ilçelerin de seri bir şekilde ziyaret edilmesi mümkün olmaktadır. Bununla birlikte kurumsal araç kiralama hizmetlerinin bölgede profesyonel bir şekilde sunuluyor olması; elbette ki beraberinde önemli kazanımları getiren bir durumdur.