Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Ergani Araç Kiralama - Ergani Rent A Car | Gezgin 7/24

Ergani Hakkında Genel Bilgi 

 

Türkiye’nin Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Ergani ilçesi, Diyarbakır’ın 18 ilçesinden biri ve en büyüğü özelliğine sahip olanıdır. Şehrin merkezine yaklaşık olarak 55 kilometre uzaklıkta yer alan ilçenin çeşitli ulaşım imkanları da bulunmaktadır. Bu sebeple Ergani’ye gelmek isteyenler dilerlerse demiryolu ile, dilerlerse kara yolu ile ulaşım sağlayabilmektedir. Hem kendisinin hem de ailesinin konforuna önem verenler için ise, Ergani araç kiralama firmaları kusursuz bir şekilde hizmet vermektedir. 

 

Ergani İklim Koşulları Nasıldır?

Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Ergani ilçesi, sahip olduğu coğrafi konumu sebebiyle, sert karasal iklim koşullarını barındırmaktadır. Bu da ilçenin kış aylarında çok soğuk ve kar yağışlı havanın tüm ilçeye hatta şehre hakim olmasına sebep olmaktadır. Ergani oto kiralama firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz ilçede yaz ayları ise bir o kadar sıcak ve kurak geçmektedir. 

 
ergani-araba-kiralama.png

Ergani Geçim Kaynakları Nelerdir?

 

Bölge, çeşitli geçim kaynakları bakımından da zengindir. Ergani yöresinin geçim kaynakları arasında da tarım, hayvancılık, madencilik ve aynı zamanda turizm gelmektedir. Diyarbakır oto kiralama aracılığıyla ulaşım sağlayacağınızın bölgenin ne şartlarda geçindiğini görmek istiyorsanız, bölgeye uğrayarak araştırma niteliğinde bir gezi düzenleyebilir ve kendi gezinizin rehberi olmanın tadını çıkartabilirsiniz.

 

Ergani İlçe Tarihi 

Güney Doğu Anadolu denildiğinde, akla ilk gelen şehirlerden birisi şüphesiz ki Diyarbakır olmaktadır. Sahip olduğu tarihi geçmişi ve turizm açısından önemli doğal güzellikleri ve tarihi yapıtlarıyla da her sene binlerce kişinin ziyaret ettiği noktalardan birisi burasıdır. Diyarbakır Ergani araç kiralama firmaları ile hem ekonomik hem de konforlu bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz şehirde, Diyarbakır denildiğinde de akla ilk gelen ilçe Ergani olacaktır. Bunun bir önemi vardır çünkü Ergani, insanlık tarihini de önemli ölçüde etkileyen ve ilk yerleşim birimlerini içerisinde barındıran bir bölge olmaktadır. Bölgede yapılan çeşitli araştırma ve incelemeler sonucunda elde edinilen bilgilere göre, Neolitik çağa kadar izler ortaya çıkmıştır. 

 

ergani-oto-kiralama.png

Ergani Gezilecek Yerler

Günay Doğu Anadolu Bölgesi’nin nadide şehirlerinden birisi olan Diyarbakır’ın en büyük ilçesi olma özelliğine sahip olan Ergani gezilecek yerler bakımından da bir hayli zengin konumda yer almaktadır. İlçeye gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken yerler ise şu şekildedir:

 

  • Çayönü Ören Yeri
  • Grikihaciyan Tepesi
  • Zülkifil Dağı Makamı
  • Hilar Mağaraları
  • Hz. Meryem Kilisesi

 

Çayönü Ören Yeri 

Ergani’nin merkezine yaklaşık olarak 7 kilometre uzaklıkta yer alan bu ören yeri, önemli bir tarihi geçmişi içerisinde barındırmaktadır. Ergani kiralık araç seçenekleri ile ulaşım sağlayabileceğiniz bu yer, bu bölgede bilinen ilk yerleşim birimleri arasında yer almaktadır. Bu da neredeyse 9500 yıl geçmiş anlamına gelmektedir. Tarihe merak duyan herkesin mutlaka görmesi gereken bu yer, her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçisini ağırlamayı sürdürmektedir. Buraya geldiğinizde tarihin de ötesinde, bir devrin izlerine tanık olabilirsiniz. Çünkü bu yerleşim biriminin kuruluşu cilalı taş devrine denk gelen bir süreci içermektedir. Dilerseniz diyarbakır araç kiralama firmaları ile de ulaşım sağlayabileceğiniz bölgeye, kurumsal geziler de düzenleyebilirsiniz. 

 

ergani-rent-a-car.png

Grikihaciyan Tepesi 

Diyarbakır’ın en büyük ilçesi konumunda yer alan Ergani ilçesinin önemli tarihi mekanlarından biri olan Grikihaciyan Tepesi, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamayı sürdürmektedir. Bölgede yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda, M.Ö. 5000 yıllarına denk gelen bir döneme ev sahipliği yapan bir tepe olarak bilinen Grikihaciyan’a, gezmeyi seven ve tarihe ilgili olan herkesin mutlaka gelmesi ve yakından bu bölgeyi incelemesi tavsiye edilmektedir. Ergani ucuz araç kiralama firmaları ile hem ekonomik hem de keyifli yolculuklar sürebileceğiniz gibi, sevdiklerinize de bu tarihi yerin geçmişini gösterebilme imkanınız bulunduğunu unutmamanızda da fayda var.

 

Hilar Mağaraları

Ergani rent a car firmalarından kendinize uygun olanını seçerek ulaşım sağlayabileceğiniz Hilar Mağaraları, ilçenin merkezine yaklaşık olarak 7 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bu mağaraların, tarihi anlamdan önemi ise, Anadolu’nun en eski olma özelliğine sahip mağarası olması olacaktır. Bu mağaralar, geçmiş zamanda burada yaşamış medeniyetler, kavimler tarafından yerleşim yeri olarak kullanılma özelliğine de sahiptirler. Çevresinde de onlarca mezarın bulunması, bölgenin insanlık tarihi için ne kadar önemli bir konumda yer aldığını gözler önüne seren unsurlar arasında yer almaktadır. 

Hz. Meryem Kilisesi

Ergani ilçesinin en önemli tarihi yapıtlarından biri olma özelliğini taşımakta olan bir ibadet yeridir. Hz. Meryem Kilisesi, konumu itibariyle de enteresan bir bölgede yer almaktadır. Söz konusu ibadet yeri, Zülküf Dağı’nın Dicle Nehri tarafına bakan kısmında bir kayalık üzerinde konumlanmıştır. Ergani araba kiralama firmaları ile kolaylıkla gezip, ulaşım sağlayabileceğiniz bölgeye fotoğrafa meraklı olan kişilerin de mutlaka gelmesi tavsiye edilmektedir.