Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Hani Araç Kiralama - Hani Rent A Car | Gezgin 7/24

Hani İlçesi Hakkında Genel Bilgi

Türkiye’nin Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Hani ilçesi, kentin merkezine yaklaşık olarak 70 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Dilerseniz Hani araç kiralama firmalarından size uygun olanı ile buraya gelebilir, dilerseniz ise kent merkezinden kalkmakta olan dolmuşlar aracılığıyla ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Hani İlçesi İklim Koşulları Nasıldır?

Diyarbakır’ın bir ilçesi olması sebebiyle, bölgede hakim olan iklim, sert karasal iklim olmaktadır. Bu sebeple de ilçede, yaz ayları hayli sıcak ve kurak geçmektedir. Neredeyse yağış hiç düşmemektedir. Kış ayları ise tam aksine bol yağışlı ve çok fazla soğuk olmaktadır. Yağışlar ise çoğunlukla kar olarak düşmektedir. Hani oto kiralama firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz bölgede, gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkları da çok ciddi olmaktadır. Bu sebeple de bölgeye ulaşım sağladığınızda, özellikle kış aylarında gece oluşabilecek don olaylarına dikkat etmeniz son derece önem taşımaktadır. 

Hani İlçesi Geçim Kaynakları Nelerdir?

Anadolu toprakları, çoğunlukla verimli olması sebebiyle bilinmektedir. Bu sebeple de Hani ilçesinde de başlıca geçim kaynakları arasında tarım gelmektedir. Tarımın yanı sıra, hayvancılık da önemli bir gelir kaynağı olmaktadır. Diyarbakır Hani araç kiralama firmaları ile kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bölgede, dilerseniz çeşitli araştırmalar için de geziler sağlayabilir ve bölge halkının ne şekilde geçimini sürdürdüğünü görebilirsiniz. 

Hani İlçesinin Tarihi

Diyarbakır, konumu itibariyle birçok medeniyete ve uygarlığa ev sahipliği yapan ender şehirlerden birisi olma özelliğini taşımaktadır. Ve şehrin nadide tarihi ilçelerinden birisi ise Hani’dir. Hani, Zazaca Çeşme anlamına gelmektedir. Geçmiş zamanda Heni adıyla bilinen bu bölge, özellikle Kürt kökenli kişilerin hayatlarını sürdürdüğü bir bölge olarak bilinmektedir. 1878 senesinde belediye olma hakkını edinen Hani, aynı zamanda şehrin bilinen en tarihi ve en eski ilçeleri arasında da yerini almıştır. diyarbakır oto kiralama firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz bölgenin, turistik yerleri de oldukça çoktur. 
hani-araba-kiralama.png

Hani Gezilecek Yerler 

İlçe, birçok medeniyeti ve uygarlığı içerisinde barındırma niteliklerine sahip olmaktadır. Bu sebeple de Hani gezilecek yerler bakımından oldukça zengin olmaktadır. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi kalıntıları ile her sene binlerce turistin ağırlanmış olduğu ilçeye, Hani kiralık araç firmaları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Özellikle de tarihe ilgisi olan kişilerin mutlaka gezmesi gereken yerler ise şu şekildedir:

  • Hatuniyet Medresesi 
  • Hani Ulu Cami 
  • Aynkeris Şifalı Kuyu
  • Koki Çayı Mesiresi
  • Aynkebir Havuzu

 

 • Şeyh Ahmet Efendi Türbesi

 
hani-araç-kiralama.png

Hatuniye Medresesi 

Diyarbakır’ın Hani ilçesine gelen herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerden birisi olan Hatuniye Medresesi’nin bölgede yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda 13. Yüzyıla ait izler taşıdığı ortaya çıkmıştır. Birden fazla din insanı yetiştirilen bölgeye Hani ucuz araç kiralama firmaları ile ekonomik bir şekilde ulaşım sağlama imkanınız bulunmaktadır. 

Hani Ulu Cami 

Bölgenin en eski ve tarihi camisi olarak bilinmekte olan Hani Ulu Cami’nin ne zaman yaptırıldığı bilinmektedir. Fakat bölgede yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda caminin inşasının yaklaşık olarak 15. Yüzyıla denk geldiği ve bir Selçuk Dönemi imzası taşıdığı, tahminler arasında yer almaktadır. Diyarbakır oto kiralama firmaları ile kurumsal geziler de düzenleyebileceğiniz bölgeye, mutlaka gelmeli ve sevdiklerinizle beraber tarihi bir gezintiye çıkmanın keyfini yaşayabilirsiniz. 

Aynkeris Şifalı Kuyu

Hani ilçesinin merkezi konumuna yaklaşık olarak 2 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Şifalı olduğuna inanılan bu suya, ülkenin her bir yerinden özellikle sarılık isimli hastalık ile mücadele edenler gelip, dermanlarını aramaktadırlar. Aynkeresi Şifalı kuyusunun her geçen gün ünü artmaktadır. Bu durum ise doğal olarak bölgeye olan ilgiyi de arttıran bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte bölgede konaklama hizmetlerinin de günümüz itibariyle nitelikli bir şekilde hizmet sunduğunu söylemek mümkün olmaktadır. 

Koki Çayı Mesiresi

Hani araba kiralama firmaları ile kolaylıkla ve son derece konforlu bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz yerlerden birisi olan Koki Çayı Mesiresi, ilçenin merkezi konumuna yaklaşık olarak 8 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Dilerseniz özgürce piknik yapabileceğiniz bölgede, dilerseniz balık avı da yapabilirsiniz. Hem kendinize, hem sevdiklerinize hem de ailenize eşsiz bir gün geçirtmeyi amaç ediniyorsanız, Hani ilçesine gelir gelmez uğramanız gereken yerler arasına Koki Çayı Mesire alanını mutlaka eklemelisiniz. 

hani-rent-a-car.png

Aynkebir Havuzu

Aynkebir Havuzu isimli bu havuza ulaşım sağlamanız için Hani rent a car firmalarından herhangi birini seçmeniz yeterlidir. Bölgede yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda havuzun, milattan önce 2000 yılları sürecinde yapılmış olduğu ortaya çıkmıştır. Yapımında Hurriler’in imzasının bulunduğu da edinilen bilgiler arasındaki yerini korumaktadır. Tarihe meraklı olan herkesin mutlaka gelmesi gereken bu yer, konum olarak da çok kolay bir yerdedir. Hatuniye Medresesi ile Hani Ulu Cami’nin tam olarak arasında yer alan Aynkebir Havuzu, her sene binlerce yerli ve yabancı turisti de ağırlamayı sürdürmektedir.