Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 26.09 - 10:00
Teslim Tarihi 01.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Hazro Araç Kiralama - Hazro Rent A Car | Gezgin 7/24

Hazro İlçesi Hakkında Genel Bilgi 

Türkiye’nin Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Diyarbakır şehrinin 18 ilçesinden birisi olan Hazro, kent merkezine yaklaşık olarak 72 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Hazro oto kiralama firmaları ile kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz ilçeye, dilerseniz sevdiklerinizle dilerseniz de ailenizle gelebilir ve tarihi yapıların keyfini çıkarabilirsiniz. 

Hazro İlçesi İklim Koşulları Nasıldır?

diyarbakır oto kiralama ile keyifle gezebileceğiniz Güney Doğu Anadolu Bölgesi, sert karasal iklim koşulları ile bilinen şehirlerden birisi olmaktadır. Bu sebeple de şehrin hava koşulları, ilçesi olan Hazro’ya da yansımaktadır. Sert karasal iklim koşullarında ise kış ayları çok fazla kar yağışlı geçmektedir. Aynı zamanda havanın derecesi de çok fazla düşmekte ve kuru ayazı bulunmaktadır. Yaz aylarında ise neredeyse hiç yağış almayan ilçe, kurak ve çok sıcak geçmektedir. 

Aynı zamanda iklimin özellikleri arasında gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkları da çok ciddi oranda olmaktadır. Bu da her türlü ihtimale karşı yanınızda tüm iklim koşullarına göre kıyafet taşımanız gerektirmektedir. Hazro araç kiralama firmaları aracılığıyla rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz ilçeye, dilerseniz şehrin merkezinden kalkan dolmuşlar aracılığıyla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Bölgede ulaşım olanaklarının gelişiyor olmasının doğal sonucu olarak turizm sektörünün de bölgede gelişim gösterdiğini söylemek mümkün olmaktadır. Böylece Hazro da dahil olmak üzere bölgedeki pek çok farklı tarihi ve doğal güzellik alanının rahatlıkla gezilmesi mümkün olmaktadır. 

hazro-araba-kiralama.png

Hazro Geçim Kaynakları Nelerdir?

Diyarbakır Hazro araç kiralama firmaları ile kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bölgenin geçim kaynakları arasında tarım ve hayvancılık ilk sıralarda yer almaktadır. Bölgenin topraklarının verimli olması sebebiyle, meyvecilik ve tahıl ürünleri alanında çeşitli ekimler gerçekleşebilmektedir. Ayrıca yer yer çayır ve mera alanlarında bazen küçük baş bazen de büyük baş hayvancılıkla gelir elde edilmektedir. Beslenen hayvanların etinden, sütünden, yününden faydalanan yöre için hayvanları neredeyse altın değerindedir. 

Hazro İlçesi Tarihi 

Anadolu’nun her bir köşesi, ayrı bir tarihi barındırmaktadır. Bu sebeple de Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Diyarbakır şehrinin, 18 ilçesinden biri olma özelliğine sahip Hazro ilçesi de derin geçmişe sahip bölgeler arasında yer almaktadır. Geçmiş zamanında eski uygarlıklar ve medeniyetler için yerleşim birimi olma özelliğine sahip olan bölge, Cumhuriyet Dönemi zamanında bir bucak olma özelliği taşımıştır. Ardından ise kendini kısa sürede geliştirmesi sebebiyle belediye olarak 1943 senesinde Diyarbakır kayıtlarına geçen Hazro Belediyesi, hemen ardından ilçe olarak adını duyurmuştur. İçerisinde 24 tane köye ve 37 tane de mezraya ev sahipliği yapan ilçe, turistik açıdan da önemli bir konumda yer almaktadır. Dilerseniz bu güzel ve tarihi bölgeye Diyarbakır oto kiralama firmaları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. 

hazro-araç-kiralama.png

Hazro Gezilecek Yerler 

Tüm Anadolu şehirleri ve beraberinde de ilçeleri, tarihi yapıtları ve doğal güzellikleri sebebiyle birçok turistik yeri içerisinde barındırmaktadır. Hazro gezilecek yerler bakımından da tüm bu bölgeler gibi zenginlikleri içerisinde barındırmaktadır. Tarihe ilgisi olanların mutlaka görmesi gereken ve listelerine eklemesi gereken yerler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Hazro Ulu Cami 
  • Sahabuddin ve Şapur Türbeleri 
  • Tercil Kalesi 

Hazro Ulu Cami

Diyarbakır’ın güzel ilçelerinden birisi olan Hazro, çeşitli tarihi güzellikleri de içerisinde barındıran bölgelerden birisi olmaktadır. Hazro rent a car ile de kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz yerlerden birisi olan Hazro Ulu Cami, geçmişi çok eskilere dayanan bir tarihi yapıt olmaktadır. Bölgede yapılan araştırma ve incelemelere göre, Hazro Ulu Cami’nin tarihi, 13. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Yüzyıllar önce Eyyubiler döneminde inşası tamamlanan bu ibadet yerine, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist de akın etmektedir. Ayrıca bölgenin tarihi çok eskilere dayandığı için ve beraberinde birden fazla medeniyete ve uygarlığa da ev sahipliği yapmış olduğu için bölgede kilise ve medreselerden kalma kalıntılar yer almaktadır. 

Sahabuddin ve Şapur Türbeleri 

Diyarbakır’ın sevimli ve tarihi özelliklere sahip ilçelerinden birisi olan Hazro’nun mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında da Şahabuddin ve Şapur Türbeleri yer almaktadır. Her yıl binlerce ziyaretçinin ağırlanmış olduğu bu türbelerde, kimisi geçmişe tanıklık edebilmek adına kimisi de herhangi bir hastalığına derman aramak amacıyla gelmektedir. Hazro kiralık araç firmaları ile kolaylıkla ulaşımın sağlandığı bölgeye siz de gelebilir ve kendinizi ruhsal anlamda dinginliğe kavuşturmanın keyfini ve rahatlamasını yaşayabilirsiniz. 

hazro-araç-kiralama.png

Hazro Kalesi

Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde yer alan Tercil Kalesi’ne, Hazro araba kiralama firmaları ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. İlçenin adeta en tepesine yapılmış olan bu kale, Hazro’nun temsili yerlerinden birisi olarak da anılmaktadır. Tercil Kalesi Tercil Beyleri’nin yaptırmış olduğu bu kalenin, bölgede yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda Asurlular Uygarlığına ait olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tarihe ilgisi olan herkesin Hazro kurumsal araç kiralama firmaları ile kurumsal geziler de düzenleyebileceği bu yer, Hazro’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.