Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Kocaköy Araç Kiralama - Kocaköy Rent A Car | Gezgin 7/24

Kocaköy İlçesi Hakkında Genel Bilgi 

Türkiye’nin Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin nadide ve tarihi şehirlerinden olan Diyarbakır’ın 18 ilçesinden birisi olan Kocaköy,16 bin kişilik nüfusa sahiptir. Ayrıca bölgenin vatandaşı tarafından Kocaköy, Karaz ismiyle bilinmektedir. Bunun sebebi ise ilçenin bir önceki adının Karaz olmuş olmasıdır. Çok eski bir tarihe ev sahipliği yapan ilçeye Kocaköy araç kiralama firmaları ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. 

Kocaköy İlçesi İklim Koşulları Nasıldır?

Türkiye’nin Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde görülmekte olan iklim türü, sert karasal iklim olmaktadır. Diyarbakır da konum itibariyle Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer aldığı için, Karaz ilçesinde de sert karasal iklim özelliklerini taşımaktadır. Bu da bölgenin kış aylarının çok soğuk ve çok kar yağışlı olmasına sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda Kocaköy oto kiralama firmaları ile konforlu bir ulaşım sağlayacağınız bölgede yaz ayları ise sıcak ve kurak geçmektedir. Aynı zamanda bölgede yaşanan iklim koşulları sebebiyle, gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farkları da çok yüksek olmaktadır. Bu gibi durumlara tedbir amaçlı yaklaşabilmek adına tüm kıyafet türleri ile gelmenizde fayda olacaktır. 

Kocaköy Geçim Kaynakları Nelerdir?

Anadolu Bölgesi’nin toprağının verimli olması, herkes tarafından sıkça konuşulan ve kabul edilen koşullar arasında yer almaktadır. Kocaköy ilçesi de Diyarbakır’ın bir ilçesi olduğu için bölgede ağırlıklı olarak yapılmakta olan geçim kaynakları arasında tarım ve hayvancılık gelmektedir. Yer yer çayır ve meraların olduğu bölgelerde yapılmakta olan küçük baş ve büyük baş hayvancılığın yanı sıra, ayrıca meyve ekiciliği de önemli bir konumda yer almaktadır. Diyarbakır Kocaköy araç kiralama firmaları aracılığıyla ulaşım sağlayabileceğiniz bölgenin hangi şartlarda hayata tutunduklarını görmek istiyorsanız mutlaka bu bölgeye gelmenizde fayda var. Özellikle narı ile ünlü olan ilçenin toprakları verimli olmasına rağmen, tek sıkıntısı su olmaktadır. 

kocaköy-araba-kiralama.png

Kocaköy İlçesinin Tarihi 

 Anadolu, bir yer de tarihin başladığı yer, gelmiş geçmiş tüm medeniyetlerin de beşiği olarak bilinen bir yer olmaktadır. Güney Doğu Anadolu ise, çoğu medeniyetin ve uygarlığın ilk olarak yerleşim yeri seçmiş olduğu bölgeleri içerisinde bulundurmaktadır. Kocaköy kiralık araç firmaları ile kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz yerlerden birisi de Diyarbakır kentinin Kocaköy ilçesidir. Geçmiş zamandaki adıyla Karaz olan Kocaköy, 1977 senesinde Belediye olmayı başaracak kadar gelişmiştir. İçerisinde 15 mezra, 13 köy ve 5 mahalle bulunduran ilçeye, diyarbakır oto kiralama firmaları ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilir ve hem sevdiklerinize hem de ailenize keyifli bir yolculuk imkanı yaratabilirsiniz.

kocaköy-araç-kiralama.png

Kocaköy İlçesi Gezilecek Yerler 

Kocaköy gezilecek yerler bakımından pek zengin sayılmadığı için turistik yerler arasında yer almamaktadır. Yine de gezmek istiyorum diyenler için ise gezilebilecek yerler şu şekilde sıralanabilir:

  • Diyare Mala Harabeleri
  • Karaz Mağarası
  • Kaya Mezarları
  • Höyükler

Fakat Diyarbakır kentine olan yakınlığı ve diğer ilçelere olan yakınlığı sebebiyle her yere ulaşımı oldukça kolaydır. 16 bin kişilik nüfusu ile kendi haline olan ilçede, ille de bir yer görmek istiyorum diyorsanız da Diyare Mala isimli bir bölgede, yaklaşık olarak 7 bin yıllık geçmişe dayanan harabeler yer almaktadır. Kocaköy kurumsal araç kiralama firmaları ile de dilerseniz kurumsal gezileri bu taraflara gerçekleştirebilir ya da bizzat Kocaköy halkı ile iletişime geçerek, tarım ve hayvancılık alanlarında neler yaptıklarını kendilerinden dinleyebilirsiniz. Ayrıca buraya geldiğinizde yapmanız gereken mutlak şeylerden biri de bölgenin verimli topraklarında yetişmekte olan nar meyvesi olacaktır. Çoğu kişi sadece bu narlar için, şifa niyetine Kocaköy ilçesine gelmekte ya da özel olarak bölgeden nar siparişi vermektedir.

Kocaköy rent a car firmaları ile istediğiniz yere ulaşabileceğiniz bir konumda yer alan Kocaköy ilçesi, özellikle sessizlik isteyenlerin, doğa aşığı olanların ve dinlenmek isteyenlerin adresi olarak büyük bir öneme de sahip olmaktadır. 

kocaköy-rent-a-car.png

Kocaköy Araç Kiralama Seçenekleri 

Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin tarihi kentlerinden birisi olan Diyarbakır’ı gezmek istiyorsanız, Kocaköy araba kiralama firmalarından kendinize uygun olan bir aracı seçebilir ve yolculuğa çıkabilirsiniz. Son model araçlarla, dilediğiniz kadar gezebileceğiniz bölgede, gezeceğiniz pek bir yer olmasa da dinlenebileceğiniz birçok alan bulunmaktadır. Dilerseniz, bölgenin yerlileri ile tanışabileceğiniz ve ilçenin sorunlarını kendilerinden dinleyebileceğiniz yerde, dilerseniz şehrin diğer ilçelerine ailenizle, sevdiklerinizle ya da bireysel olarak çeşitli geziler düzenleyebilirsiniz. Diyarbakır oto kiralama fırsatları ile hem ekonomik hem de konforlu araçların tadını çıkarmanız için tek gereken, Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesine gelmek olacaktır. 

Sonuç olarak yolunuz bu ilçemize düşerse sessiz ve sakin bir ilçe olan Kocaköy ilçesinde bulunan yapıları ziyaret edebilirsiniz. İlçemizde bulunan narları tatmadan dönmeyiniz. Bununla birlikte bölgede yer alan doğal ve tarihi güzellikleri de görmeden ayrılmamanızı da tavsiye ederiz. Elbette ki bölgede nitelikli bir şekilde kiralık araç hizmetlerinin sunuluyor olması; bölgeyi ziyarete gelenler açından oldukça avantajlı bir durum olarak tanımlanmaktadır.