Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 27.09 - 10:00
Teslim Tarihi 02.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Kulp Araç Kiralama - Kulp Rent A Car | Gezgin 7/24

Diyarbakır İlçesi Kulp

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Diyarbakır’a bağlı olan Kulp ilçesi Diyarbakır’a 122 kilometre uzaklığındadır. Diyarbakır ilçeleri içinde Diyarbakır’a en uzak olma özelliği bulunan Kulp ilçesinin nüfusu Yaz mevsimleri sıcak geçen Kulp’ta kış mevsimi çok soğuk ve kar yağışı ile geçmektedir. Verilerine göre 36.640’dır. Kulp ilçesinin eski adı Pasur’dur. Kulp adını da bölgeye hakim olan derebeyinden almıştır. Kafrom Kalesinde yaşayan ve Kulpo isimli bir derebeyinin Kulp bölgesindeki egemenliği dolayısıyla ilçe bu ismi almıştır. 

Sümerler, Etiler, Asurlar bölgede yerleşim sağlayan ve yaşayan devletlerdir. 1515 yılında bölgeyi Osmanlı İmparatorluğu fethetmiş ve Osmanlı topraklarına katılmıştır.  Birçok medeniyet ve devletlerde yerleşim yeri olan Kulp gezilecek yerler olarak bu medeniyetlerin kalıntılarının çoğunlukta olduğu bir yerdir.

Kulp’ta toprak yapısı tarım için elverişli bir yapı değildir. Bu sebeple tarım pek yapılmamakta ve hayvancılık dah çok tercih edilmektedir. Arıcılık ve ipekböceği yetiştiriciliği ile birlikte Kulp Çayında balıkçılık da yapılmaktadır. Kulp Çayı ve Şakirhan Çayı Kulp sınırları içinde olan derelerdir. Bu iki derenin etrafında ve kenarında Kulp halkı kamp yapmakta ve piknik yapmaktadır. Özellikle bahar aylarında sık olarak piknik yapılan bu iki çay kenarına aracı olmayan ve piknik yapmak isteyenler de Kulp rent a car şirketlerinden hizmet alarak pikniğe gitmektedirler.

Kulp’a Ulaşım Alternatifleri

Diyarbakır merkezden ve Diyarbakır’ın diğer ilçelerinden Kulp ilçesine karşılıklı minibüs seferleri vardır. Diyarbakır dışındaki illerden Kulp’u ziyaret edecekler için de farklı ulaşım alternatifleri mevcuttur. Karayolu ile Diyarbakır’a gelenler Diyarbakır otogardan kalkan minibüsler ile Kulp’a ulaşabilirler. Diğer bir alternatif ile Kulp araç kiralama hizmeti veren şirketlerden araç kiralayıp Kulp’a gidilebilir. Havayolu ile Diyarbakır’a gelip Kulp’a geçiş yapılabilir. Diyarbakır Havalimanı’na iniş yapıldıktan sonra Kulp araba kiralama firmalarından araç kiralanıp Kulp’a seyahat edilebilir.
kulp-araba-kiralama.png
Kefrum Kalesi 

Kulp’ta bulunan Kefrum Kalesi 700 yıllık bir kaledir. Kale Acemler ve Rumlar hakimiyetinde bulunmuştur. Kale iki parça halindedir ve kalede hendek ve kuyular da bulunmaktadır. Kuyuların derinliği 4 metre olup taşların içine uyulmuş kuyulardır. O dönemlerde sarnıç ve kuyuların içi yağmur yağdığında yağmur suyu ile dolar ve bu dolan suyun üzeri çimenle kaplanırmış. Böylece su dış etenlerden zarar görmezmiş. O dönemde yaşayanlar bu olayı bir mucize olarak görürlermiş. Bu tarihi kale tarih severlerin uğrak yeridir ve araç sahibi olmayan kişiler Diyarbakır oto kiralama seçeneklerini değerlendirip kiralık araç ile Kefrum Kalesini gezebilirler.

Kanikan Mağaraları 

Kulp’a bağlı ve Kulp’a 25 kilometre mesafede bulunan İnkaya Köyünde bulunan Kanikan Mağaralarının Yontma Taş devrinden kaldığı düşünülmektedir. İnkaya köyüne gelip bu mağaraları gezmek isteyenler Kulp oto kiralama firmaları ile iletişime geçip araç kiralayabilirler.

Taşköprü

Kulp ilçesine 30 kilometre mesafede bulunan Taşköprü köyünde bulunan ve Kulp ilçesi ile Silvan ilçesini birbirine bağlayan Sarım çayı üzerinde bir Taşköprü vardır. Bu köprü 2. Abdülhamit zamanında yapılmıştır. Taşköprü köyünde tarihi mağaralar da bulunmaktadır. Hem köprüyü hem mağaraları görmek isteyenler Kulp kiralık araç ile Taşköprü’ye gelip bu eserleri görebilirler.

kulp-arac-kiralama.png

Smetak Kilisesi ve Salkımlı Köyü Kilisesi

Kulp’a bağlı Yaylak köyünde bulunan Smetak Kilisesi ve Salkımlı köyünde bulunan Salkımlı Kilisesi Kulp Bölgesinde Ermenilerin yaşadığı dönemden kalma kiliselerdir. Kulp yöresinde irili ufaklı çok sayıda kilise bulunmaktadır.

Kulp İlçesi ve İpekböcekçiliği

Kulp ilçesi ipek böceği yetiştiriciliği ve ipek kumaşı üretiminde Türkiye’de 1.sıradadır. Türkiye’deki ipek böceği yetiştiriciliğinin yarısı Kulp ilçesinde yapılmaktadır. Kulp ilçesinde bulunan ipek böceği yetiştiriciliği tesisleri hem ipek böceğini dünyaya ve Türkiye’ye tanıtmakta hem de ilçede istihdam sağlamaktadır. Kulp’u gezmeye gelenler ipek kumaşı ya da ipek böceği kozası almak isterlerse bunları taşımak için Diyarbakır Kulp araç kiralama ile araç kiralayabilirler. Yetiştirilen yaş kozadan üretilen ipek iplik ve ipek kumaşlardan özellikle bayanların severek giydiği bluz ve severek kullandıkları fular, eşarp, şal üretilmektedir.

Kulp Koza ve Kültür Festivali 

Haziran ayında düzenlenen Kulp Koza ve Kültür Festivali ipek böceği yetiştiriciliğinde öncü olan Kulp ilçesinin bu özelliği tanıtılmaktadır. Üç gün süren festival kapsamında Şenyayla ve Taşköprü’ye geziler düzenlenmekte, tiyatro gösterileri, şiir dinletileri, sergiler düzenlenmektedir. Kulp ilçesinde yaşayanlar ile Kulp ilçesi dışından da festivale yoğun bir katılım olmaktadır. Festivalde sevilen sanatçıların konserleri olmakta ve bu konserlerde yöresel sanatçılar da Kulp halkına konser vermektedir. Aracı olmayan kişiler Kulp ucuz araç kiralama firmalarından araç kiralayabilir.

kulp-oto-kiralama.png

İpek böceği kozasının tanıtımının amaçlandığı bu Kulp Koza ve Kültür Festivali’nde Kulp’taki ipek böceği yetiştiricileri ipek ürünleri ve ipek böceği kozalarını sergilemektedirler. Kulp dışındaki ipek böceği firmaları da bu festivale katılmaktadırlar ve diyarbakır araç kiralama seçeneklerinden araç kiralama yapabilmektedirler.