Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 26.09 - 10:00
Teslim Tarihi 01.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Lice Araç Kiralama - Lice Rent A Car | Gezgin 7/24

Diyarbakır İlçesi Lice

Diyarbakır’a 56 kilometre uzaklığındaki ilçe olan Lice ilçesinin 2018 verilerine göre nüfusu 26.163 dür. Lice’de ilk yerleşim Nirbi Prensliği tarafından yapılan yerleşimdir. Bölgede Med, Pers, Roma hükümdarlıkları da yaşamıştır. M.S. 622 yılından itibaren Lice’de Bizanslılar yaşlanmaya başlamışlardır. Daha sonraki dönemlerde Selçuklular ve Karakoyunlular’ın bölgede hakimiyet kurmasıyla 1517 yılında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Farklı medeniyetlerin ve farklı imparatorlukların hüküm sürmesinin avantajı olarak Lice gezilecek yerler bakımından zengin bir ilçedir. 

Lice’de kış ayları soğuk ve sert geçmektedir. Kış mevsiminde kar yağışının yoğun olduğu Lice ilçesi bulunduğu bölge itibariyle en çok kar yağışının olduğu ilçedir. Kar yağdığı zaman rahat araç kullanmak için buzlu ve karlı yolda iyi yol tutuşu arabası olmayanlar Lice araba kiralama firmalarının geniş filosu içinde karlı havada yol tutuşu iyi olan araç kiralamaktadırlar. Yaz mevsiminde de temmuz ve ağustos ayları da sıcak ve kurak geçer. Pamuk, buğday ve arpa yetiştiriciliği başta olmak üzere tarımcılık faaliyetleri ve hayvancılık Lice’de geçim kaynağıdır. 

Lice’ye Ulaşım 

Lice’ye ulaşım için Lice-Diyarbakır arası sefer yapan minibüsler ve Diyarbakır’ın diğer ilçelerinden olan minibüs seferleri kullanılmaktadır. Minibüs ile Lice’ye gitmek istemeyenler için Lice araç kiralama firmaları araç kiralama hizmeti vermektedir. Lice’ye ulaşım araç bulma ve yol bakımından problemsiz ulaşımdır. Son 2 yıla kadar terör olayları sebebiyle yollarda güvenlik sorunu yaşansa da artık terörün Lice’den temizlenmesi ile yollarda güvenlik de sağlanmıştır. 

lice-araba-kiralama.png

Birkleyn Mağaraları 

Lice’de bulunan Birkleyn mağaraları Antik çağdan kalma bir mağaradır.  Türkiye’nin en uzun ikinci nehri olan Dicle nehrinin iki önemli su kaynağından biri Bikleyn Mağaraları bölgesinde çıkmaktadır. Dicle nehrini besleyen su kaynağı bu bölgede toprak üstünde ilerlerken Birkleyn Mağaralarının bulunduğu yerde toprak altına inereke toprak altında ilerler. Yeraltında ilerledikten sonra yersütüne çıkar ve burad çıkan suya da Birkleyn Suyu adı verilir. Su kaynağının yer altına inip tekrar yerüstüne çıktığı yerde Asur medeniyetine ait kalıntı vardır. Asurlulara ait çivi yazılı tabletler bu kalıntılardandır. 8000 yıllık Birlkeyn Mağaralarına Diyarbakır Lice araç kiralama ile araç kiralayıp gelen ziyaretçiler de vardır.

Birkley mağaraları üç mağaradan oluşmaktadır. Birinci mağara Birkley suyunun çıktığı mağaradır. Diğer iki mağara Birkleyn suyunun çıktığı mağaranın devamı şeklindedir. İkinci mağarada da Asurlulara ait kalıntılar ve kitabeler bulunmaktadır. Asur kralı ve Asur halkının olduğu çizimler de mağarada bulunmaktadır. Üçüncü mağara üç mağara içinde en büyük mağaradır ve içinde sarkıt dikitler bulunmaktadır. Mağaranın içindeki hava astım hastalarına iyi gelmektedir. Astım hastası olan kişiler hastalığa iyi geldiği için Lice dışından da bu mağaraya gelmektedir. Hastaların bu mağaralara rahat ulaşımlarını sağlamak için diyarbakır oto kiralama şirketleri araç kiralama hizmeti vermektedir.

Diclenin su kaynağının toprağın altına indiği yere antik çağlarda dünyanın bittiği yer adı verilmiştir. Lice dışından da bu doğal güzelliği görmeye gelen ziyaretçiler Lice rent a car firmalarından hizmet almaktadırlar.

lice-araç-kiralama.png

Ashab-I Keyf – Yedi Uyurlar Mağarası 

Kuran-I Kerim Kehf suresinde anlatılan yedi uyurların uyuyup uyandıkları mağaranın Lice’nin Duru Köyündeki Yedi Uyurlar Mağarası olduğuna inanılmaktadır. Yedi inançlı genç köpekleri ile beraber bu mağarada uyumuşlar ve 300 yıl sonra da aynı mağarada uyanmışlardır. Lice merkeze 15 kilometre uzaklığında bulunan mağaraya Lice kiralık araç ya da kendi araçları olan kişiler kendi araçları ile gidip ziyaret edebilmektedirler. Mağara 650 metre yükseklikte olup dik bir yokuştan mağaraya ulaşılmaktadır. Dik yokuşun olması mağaraya gelen ziyaretçi sayısını azaltmamaktadır. 

Dakyanus Antik Kenti 

Kaynaklara göre Dakyanus idaresinde bir tiran idaresinin olduğu düşünülen ve Fis Ovasında bir tepede bulunan Dakyanus Antik Kenti ile ilgili arkeolojik kazı yapılamadığı için daha detaylı bilgiye ulaşılamamıştır. Dakyanus Antik Kentinde kazı ve arkeolojik çalışma yapmak isteyen kurumlar için Diyarbakır oto kiralama hizmeti veren firmalardan araç kiralama yapılabilir.

Selevkoslar ve Roma dönemine ait sütunlar, kemerler, sarnıçlar, kaideler bölgede bulunmaktadır. Lice merkeze 19 kilometre uzaklıkta bulunan Dakyanus Antik Kentine Lice oto kiralama alternatifleri ile ulaşım sağlanabilir.

lice-oto-kiralama.png

Lice Ulu Cami

1540 yılında Ahmet Bey tarafından yaptırılan Ulu cami 1845 yılında bir yangın geçirmiş ve yanmıştır. Yangının verdiği hasardan dolayı 1870 yılında onarımı yapılmıştır. Minaresi olmayan camiye 1960 yılında minare yapılmıştır. 1975 yılında Lice’nin yaşadığı yıkıcı depremde Ulu cami de zarar görmüştür. 2017 yılında restorasyonu ve aslına sadık kalınarak onarımına başlanmış olup Ulu Cami 2020 yılında eski görüntüsüne kavuşacaktır. Neredeyse 500 yıllık olan camiyi görmek için Lice ucuz araç kiralama hizmetlerinden yararlanıp Lice’ye gelip cami ziyaret edilip o dönemlerdeki mimarinin izleri görülebilir.