Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 30.10 - 10:00
Teslim Tarihi 04.11 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Diyarbakır Araç Kiralama - Diyarbakır Oto Kiralama

Diyarbakır Oto Kiralama

Diyarbakır gezilecek yerleri doyasıya gezmek, iş gezilerinizde işlerinizi daha rahat yapmak için alacağınız Diyarbakır oto kiralama hizmetiyle, hem bütçenizden ve hem de zamanınızdan tasarruf edebilirsiniz. Diyarbakır araç kiralama hizmeti veren firmalara ulaşmanın en kolay yolu, gezgin724.com’dur.

Diyarbakır Ucuz Araç Kiralama

Diyarbakır ucuz araç kiralama imkanlarından yararlanmak, teknolojinin bir nimeti olan Gezgin 7/24 ile artık çok daha kolay. İnternet sitemiz üzerinden Diyarbakır oto kiralama firmalarını görüp kıyaslayarak, en uygun fiyatlarla hizmet sunan Diyarbakır ucuz oto kiralama firmalarından hizmet almak için rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

Diyarbakır Araç Kiralama

Uçuk ile şehre gelmek isteyenler, Diyarbakır’a gelmeden gezgin724 üzerinden kiralık araç hizmeti alarak havalimanına iner inmez araçlarını teslim alabilirler. Web sitemiz üzerinde hizmet veren Diyarbakır araç kiralama firmalarına, yine sitemiz üzerinden online hizmet alıp ulaşabilirsiniz.

Diyarbakır Hakkında Bilgiler

Köklü tarihi ve doğal güzellikleriyle birlikte 1 milyon 732 bin nüfusa sahip olan Diyarbakır, ülkemizin en kalabalık ikinci ili olma özelliğini taşımaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgemizin en gelişmiş illerinden birisi olan şehir, Mezopotamya’nın kuzey kısmında yer alır.

Merkez ilçesi de dahil olmak üzere toplamda 17 ilçeden oluşan şehir, yine bulunduğu bölgenin en kalabalık ve popüler şehri olarak bilinmektedir.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Tarihi kale ve surlar, hanlar, kervansaraylar ve tarihi camilerinin yanında, muhteşem doğal güzelliklerinin de bulunduğu Diyarbakır gezilecek yerler listesi, şehrin farklı bölgelerinde size şehirde gezip zaman geçirmeniz için çok şey sunmaktadır. Tarih ve doğanın cömert eli Diyarbakır’da gezilecek yerler listesini kısa sürede ziyaret etmek ve daha fazla yer gezebilmek için, hemen gezgin724 üzerinden Diyarbakır ucuz oto kiralama hizmeti alabilirsiniz.
diyarbakır havalimanı arac kiralama

Hasan Paşa Hanı

1572 yılında yapımına başlanan tarihi han, 1575 yılında tamamlanmıştır. Osmanlılar zamanında Vezirzade Hasan Paşa tarafından yaptırıldığına dair bilgilerin bulunduğu kitabede, han hakkında yapım yılı da açıkça yazmaktadır. Hasan Paşa, o dönem Diyarbakır valisi olan Sokullu Mehmet Paşa’nın da oğludur.

Diyarbakır’ın merkez ilçesi Sur’da bulunan Hasan Paşa Hanı, günümüze kadar farklı restorasyonlar geçirmiş olsa da tarihi dokusunu önemli ölçüde korumuştur. Hanı ziyaret etmek için Diyarbakır merkeze yakın konumdaysanız yürüyerek gidebilir ya da toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

Diyarbakır SURLARI

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Diyarbakır surları, şehrin önemli tarihi simgeleri arasında bulunmaktadır. Milattan önce 3 binli yıllara dayanan geçmişi olan surlar, Huriler tarafından yapılmıştır. Huriler tarafından yapılan surların günümüze kadar zayıf bir kısmının geldiği bilinmekte olup, II. Constantinius tarafından 346 yılında Bizans döneminde yaptırılan surların önemli kısmı gelmeyi başarmıştır. Yani aslında günümüzde görülen surların önemli kısmı, Bizans dönemine ait surlardır.

Dicle’de bulunan tarihi surların diğer bir özelliği ise, Çin Seddi’nden sonra gelen dünyanın en uzun ikinci surları olmasıdır. Surlar şehrin farklı dönemlerde farklı medeniyetlerin geçmesiyle birlikte ekleme ve tadilatlar yaşamış, bu sebeple Roma, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetleri gibi farklı kültürlerin izlerini de taşımaktadır. Diyarbakır surlarına ulaşım çok kolay olsa da, farklı alanlarda bulunan tarihi yapıları gezmek için, Diyarbakır oto kiralama hizmeti almanız daha fazla yer gezmenize imkân tanıyacaktır.

Sipahiler Çarşısı

Geçmiş dönemlerde şehrin en ve hatta bölgenin en önemli ticaret merkezlerinden biri olan çarşı, günümüzde de giyim eşyası ve şehre özgü yiyecek ve giyeceklerin satıldığı dükkanlarla aktifliğini korumaktadır. Tarihi değerinin yanında kabartmaları ve süslemeleriyle, Diyarbakır Gezilecek yerler listenizde olmasını tavsiye ettiğimiz bir alandır.

Hevsel Bahçeleri

Şehrin doğal güzellikleri arasında yer alan bahçelerin geçmişi, 80 bin yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Benzersiz manzarasıyla UNESCO Dünya Miras Listesi başvuru dosyasına alınan surlar, özellikle fotoğrafçılıkla uğraşanların ilgisiyle karşılaşmaktadır. 
diyarbakır havalimanı oto kiralama

Deliller Hanı

Şehrin merkezinde yer alan tarihi yapı, Hüsrev Paşa tarafından 1527 yılında yaptırılmıştır. Diyarbakır’ın dokusunu yansıtan Deliller Hanı, Diyarbakır’da bulunan önemli tarihi alanlardan birisidir. İki katlı olan hanı ziyaret etmek için, ulaşım imkanları oldukça kolaydır.

Hz. Süleyman Camii

Şehrin tarihi şahitlerinden birisi olan Hz. Süleyman Camii, yine Diyarbakır merkezde yer alan yapılar arasındadır. Cezbedici güzelliğiyle buram buram tarih kokan Camii’nin olduğu yerde, Diyarbakır fethinde şehit olmuş 27 sahabenin mezarının olduğu söylenmektedir. Nisanoğlu Kasım tarafından 1155 yılında inşaatına başlanan Hz. Süleyman Camii, 1160 yılında yapımı tamamlanarak hizmete açılmıştır.

Dicle Nehri

Sunduğu muhteşeme seyir keyfi ve doğal güzelliğiyle Diyarbakır başta olmak üzere Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinin simgesi olan nehir, Mezopotamya bölgesine bereket katan su yataklarından birisidir. 1900 kilometre uzunluğuna sahip Dicle Nehri’nin sadece 523 kilometresi ülkemizin sınırları içerisinde bulunsa da, Türkiye"nin en önemli su yatakları arasında yer almaktadır.

Bölgede yerleşik hayata geçilmesinin çok eski tarihlere dayanmasının en önemli nedeni, Dicle Nehri’dir. Bereketli topraklara sahip olmak isteyen birçok medeniyetin yüzyıllar boyunca kavga ve savaş halinde olmasına neden olan nehir boyunca, çevresinde saymakla bitmeyecek birçok sosyal alan bulunmaktadır.
diyarbakır oto kiralama

Dicle Köprüsü

On Gözlü Köprü olarak da bilinen Dicle Köprüsünün yapımına 1065 yılında başlandığı ve 1067 yılında tamamlandığı, üzerinde bulunan kitabede yer alan bilgilerdir. Köprünün banisinin ise, Übeyd oğlu Yusuf olduğu bilinmektedir. 

Diyarbakır Gezilerinde Kolay Ulaşım

Şehir merkezinde bulunan tarihi yerleri ziyaret etmenin kolaylığından bahsetmeye gerek olmasa da, şehrin farklı noktalarında önemli birçok tarihi yapı ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Buraları daha hızlı gezmek için, gezgin724 sitemiz üzerinden, Diyarbakır oto kiralama hizmeti veren Diyarbakır araç kiralama firmaları arasında kıyaslama yaparak, en uygun fiyata Diyarbakır ucuz araç kiralama hizmeti alabilirsiniz. Böylelikle şehirde bulunan mekanları daha kısa sürede gezerek zamandan tasarruf edebilir ve aynı zamanda bütçenize de katkı sağlayabilirsiniz.