Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 26.09 - 10:00
Teslim Tarihi 01.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Silvan Araç Kiralama - Silvan Oto Kiralama | Gezgin724

Silvan

Engebeli bir arazi yapısına sahip olan ilçenin güneyinde Bismil, kuzeyinde Lice, doğusunda Batman batısında ise merkez bulunur. İlçeyi doğudan batıya çevreleyen Albat Dağı ilçenin engebeli arazisinin temel kaynağıdır. Diyarbakır’a 82 kilometre uzaklıkta olan ilçe Silvan gezilecek yerler açısından zengin bir potansiyele sahiptir. İlçede yazları çok sıcak geçerken kışlar soğuk olur. Fakat bu soğukluk Doğu Anadolu kadar sert ve çetin değildir. 

Silvan İlçesinin Öne Çıkan Yapıları

Silvan ilçesinde iki tane baraj bulunur. Zaten ilçe eski dönemlerden beri sular altında kalan bir yerleşim birimi olarak bilinir. Meşhur türkülere konu olan Malabadi köprüsü de ilçe sınırları içerisinde yer alır. Tarihi köprüye Diyarbakır Silvan araç kiralama hizmeti ile ulaşım sağlanır. Ayrıca ilçede bulunan Ambar çayı da farklı bir doğal güzelliktir. 

Genellikle ilçenin ormanlık alanları fazla değildir. Ağaç türü olarak meşe yoğunlukta yetişir. Yazın kurak geçmesi ile pek çok bitki ve ağaç kurur. Yaz aylarında nem oldukça fazla olduğundan dolayı sıcaklık artar. Silvan doğal kaynak suları açısından da zengin bir potansiyele sahiptir. Kaynak sularının çevresindeki piknik alanları Silvan araba kiralama sayesinde gezilebilir. 

İlçenin Geçim Kaynağı ve Ekonomisi

Arazisinin yarıya yakını ekime elverişli topraklardan oluşur. Aslında ormanlık alanları ağaç kesimine uygun olmakla birlikte, ormancılık gelişmemiştir. Ekonomik zorluklar sebebiyle göçler yaygın olarak yaşandığı için tarım yapma oranı düşmektedir. İlçede makineli tarım neredeyse hiç yapılmaz. Verimli ve sulu bir toprak yapısına sahip olmasına rağmen ilçede, tarım az bir alanda yapılır. İlçenin tarım arazilerini diyarbakır oto kiralama araçları ile görme imkânı bulabilirsiniz. İlçede, pamuk, tütün, nohut ve son yıllarda mısır üretimi artmıştır. İlçede hayvancılık kırsal kesimlerde ve meralarda yapılır. Hem küçük hem de büyük baş hayvancılık yoğun olarak vardır. Hayvanlar belli dönemlerde batıya götürülerek satılır. 
silvan araç kiralama

Silvan İlçesinde Tarihi Dokular

İlçe, nüfus yoğunluğu açısından Diyarbakır’ın en kalabalık yeridir. Silvan’da Kurmançlar ve Zazalar yoğun olarak bulunur. Köy ve şehir nüfusu orantılı olarak dağılmıştır. Evler genellikle kesme taşlardan yapılır. Dağ köylerindeki evlerde hala eski taş işçiliği devam eder. Silvan, Asurlular zamanında kurulmuştur. Bizanslılar şehre Şehitler şehri adını vermişlerdir. 

Belli çağlarda garnizon olarak kullanılan Silvan Çaldıran Savaşı sonrasında Osmanlı egemenliği altına girmiştir. Zembilfroş Burcu, dünyadaki dolgu yöntemiyle yapılan tek kaledir. 25 metre yüksekliği ile devasa bir yapıdır. Baraj altında kalan yerleşim alanları ile ünlü olan Silvan’da Kemuk köprüsü de bu şekilde baraj suları altında kalmıştır. 

Selahattin Eyyubi Camii, bölgenin en büyük tarihi eseridir. Kıldan Kilisesi, Roma döneminden kalan Başika kalesi Temtemburg ve Hamido mağarası birbirine koridorla bağlı olan 300 odadan oluşan bir mağara olarak bilinen Sunny mağarası ve Kilisesi oldukça önemli tarihi dokulardandır. İlçenin belirli bölgelerinde neolitik çağdan kalan kalıntılara rastlamak mümkündür. İlçe merkezinde bulunan Atatürk evi müzesi önemli tarihi eserlerin sergilendiği bir yerdir. 
silvan oto kiralama

Silvan İlçesi Malabadi Köprüsü

İlçeye 19 kilometre mesafede olan Malabadi köprüsü Silvan Kiralık araç ile rahatça ulaşabilecek konumdadır. 19 metre yüksekliğe sahip olan köprü renkli taşlarla yapılmıştır. Dünyadaki en geniş köprü özelliğini taşıyan yapının iç tarafında kervanlar vardır. Köprü 5 gözden oluşur. 

Eskiden buradan geçen kervanların buralarda durarak mola verdikleri söylenir. O günün şartlarında üstün mühendislik dehasına sahip olan köprü Ayasofya’nın kubbesini de alacak büyüklüktedir. Silvan oto kiralama ile 7 kilometre mesafede olan Hasuni mağaraları da ziyaret edilebilir. Mağara aralarındaki kayalar düzleştirerek yol ve merdiven oluşturulmuştur. Ayrıca içerisinde su sarnıcı, kaya kilisesi ve atölye gibi alanlar mevcuttur. 

Mağaraları ile bilinen ilçede Harbat Dağı oyularak oluşmuş olan Temtemburg mağarası Silvan rent a car ile kolayca ziyaret edilebilecek mesafededir. Birbirine bağlı odalardan oluşan mağarada iki yükselti bulunur. İlçede Eyyubiler devrinden kalan kırık minare 5 katlı bir yapıdır. Önceleri rasathane olarak kullanılan binanın 5 katından fazlası kırıldığı için bu adı almıştır. 

Başat kalesi Silvan ucuz araç kiralama araçları vasıtasıyla ziyaret edilebilecek eski bir zindandır. Kalede eski dönemlere ait çeşitli figürler mevcuttur. Tek parça kaya üzerine yapılan kalenin dünyada eşi benzeri bulunmamaktadır. İlçeyi ziyaret ederken Silvan kurumsal araç kiralama hizmetinin araçlarını kullanabilirsiniz. 
silvan rent a car

Silvan İlçesine Ait Eşsiz Lezzetler

Silvan yemek kültürü açısından geniş bir yelpazeye sahiptir. İlçenin mumbar dolması, kaburga dolması, hillorik, kadayıf ve karpuzu çok meşhurdur. Yöresel kahvaltılıkların bol olduğu ilçe, bu açıdan geniş olanaklara sahiptir. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmez lezzeti ciğer de ilçenin tadına varılması gereken bir lezzetidir. Hayvancılığın son yıllarda geliştiği ilçe lezzetli etleriyle turistlerin ilgi odağı olur. Doğal beslenen hayvanları ile yapılan et yemekleri son derece önemli yer tutar.