Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 18.07 - 10:00
Teslim Tarihi 23.07 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Sur Oto Kiralama - Sur Rent A Car | Gezgin724

Sur Gezilecek Yerler 

Dicle nehrinin kenarında bulunan ilçe, Karacadağ lavları üzerinde kurulmuştur. Bu sebeple ilçe, tarihin her döneminde çeşitli uygarlıkların beşiği olmuştur. Tarihi eserleri bu açıdan oldukça fazla olan Sur gezilecek yerler bakımından zengin potansiyele sahiptir. Dünyadaki en eski yerleşim alanları bu bölgede bulunur. 

Huriler, Asurlular, Hititler, Medler, Persler, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular ve Osmanlılar ilçede yüzyıllar boyu hüküm sürmüşlerdir. İlçedeki Açıkhava Yazıtlar Müzesi, bütün bu eserleri içerisinde barındıran zengin bir kültürel yapıdır. Tarihi surları ve sınırları içerisindeki Hevsel bahçeleri sayesinde UNESCO Dünya kültürel miras listesinde yer alan ilçeye, Sur araç kiralama hizmeti sayesinde ulaşım sağlanır. İlçedeki tarihi eserlerde sağlamlığı sebebiyle bazalt taşı kullanılmıştır. Sur içinde yapılacak gezilerde tarihin dokusunu yaşama imkânı bulabilirsiniz. Ayrıca ilçede çok sayıda höyük ve kilise gibi eserler de mevcuttur.

Sur İlçesinde Yer Alan Müzeler

İlçe, ünlü edebiyatçılarının müzeleri ile göz doldurur. Cumhuriyet edebiyatının önemli yazarı Cahit Sıtkı Sabancı’nın ve ailesinin yaşadığı ev 1973 yılında müze haline getirilmiştir. Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, ilçede Cami Kebir Mahallesinde Diyarbakır Sur araç kiralama hizmeti ile ziyaret edilebilir. 

Müzede, ünlü yazarın yazılı ve etnograf eserlerini incelemek mümkündür. Türkçülük akımının ve milliyetçiliğin öncü ismi Ziya Gökalp’ın doğup büyüdüğü evi ziyaret etmek isteyenler Sur oto kiralama sayesinde bölgeye ulaşım kolaylığı sağlar. Müzede yazara ait birçok eşya, belge ve yazılı metinler yer almaktadır. Tarancı’nın müzesine yakın yerde konumlanan Ahmet Arif Müzesi, 120 yıllık geçmişi ile Diyarbakır evlerinin nadide örneklerinden biri olarak Sur rent a car araçları ile görülmesi gereken bir yerdir. 
sur araba kiralama

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi, Ulu Camii yakınında açılan müzeyi şimdiki yerinde görmek için diyarbakır oto kiralama sayesinde ulaşabilirsiniz. Müzede, geniş tarihi dokuya sahip ilçenin, kazılarda çıkarılan antik eserleri sergilenir. 30 bine yakın tarihi eseri bünyesinde barındıran müze, haftanın 7 günü ziyaretçilerine hizmet eder.
sur araç kiralama

Sur İlçesinde Medrese ve Dini Yapılar

Diyarbakır"da kurulan Mesudiye medresesi hukuk, astronomi, matematik ve din eğitimleri ile ön plana çıkmıştır. Mesudiye medresesi Diyarbakır"da yapılan ilk büyük medrese olma özelliği taşır. Medresenin en önemli özelliği içerisinde yer alan iki sütunun sürekli dönerek, binayı depreme karşı korumasıdır. 

Mimar Sinan"ın eseri olduğu rivayet edilen Ali Paşa medresesi de Sur kiralık araç hizmetleri ile görülmesi gereken yerler arasındadır. Sur her köşesinde medrese bulunan tarihi açıdan önemli bir ilçedir. Latifiye medresesi de Kurşunlu Cami içerisinde yer alan bir yapıdır. Nebi Cami içerisinde kitabelerin birçoğu peygamber efendimizi ve o dönemde yaşanan olayları anlattığı için Peygamber Camii olarak da bilinir. 

250 hektarlık bir alana sahip olan Hevsel bahçeleri Dicle nehrinin kıyısında bulunur. Burası fotoğraf sanatçıların her daim dikkatini çekecek güzelliktedir. İlçe tarihi camileri ile de ön plana çıkmaktadır. Parlı Safa Camii, Akkoyunlar döneminden günümüze kadar gelmiştir. Ayrıca ilçede Cahit Sıtkı Tarancı ve Ahmet Arif adına müzelerde bulunur. Yine ilçede Mimar Sinan"ın eseri olan Behrampaşa Cami, kesme taştan yapılan mimarisi ile dikkat çeker. Sur, kiliseler açısından da zengin bir kültürel mirası içerisinde barındırır. 

Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi, Surp Giragos Ermeni Kilisesi Mar Petyun Keldani Kilisesi ilçenin farklı kültürlerin sonucu olarak yapılan tarihi yapıları Sur araba kiralama sayesinde ziyaret edebilirsiniz. Yüzyıllar boyunca çeşitli medeniyetleri içerisinde barındıran ilçe, bu yönüyle ticaretinde merkezi olmuştur. İlçede çok sayıda han ile kervansaray bulunur. 
sur oto kiralama

Sur Tarımsal Faaliyetleri ve Yöresel Lezzetleri

Sur, değişik yemek kültürleri dikkat çeken bir ilçedir. Burada yetişen meşhur Diyarbakır karpuzunun ünü yurt dışına kadar ulaşmıştır. Bulgur, sarımsak ve yoğurdun birleşmesi ile oluşan hillorik, ilçenin önemli tatlarını yerinde deneyimlemek için Sur ucuz araç kiralama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Yine kabak, patlıcan ve kırmızı etin birleşimi ile oluşan Meftune, sumak ile tatlandırılarak sunulur.
Mumbar ve kaburga dolması gibi her yöreye has yiyeceklerin tadına burada bakmak farklı lezzetleri yakalamak adına önem taşır. İlçe ciğeri ile de oldukça meşhurdur. Sabah kahvaltılarının da vazgeçilmezi olan ciğer, ülkelerin yöresel tatlarından biridir. Oldukça fazla çeşide sahip olan kahvaltı kültürü bu yönüyle dikkat çeker. 

Yöresel ürünlerin bolca kullanıldığı kahvaltılara eşlik eden ciğer vazgeçilmez bir tattır. İlçenin farklı baharatları oldukça fazladır. Ayrıca otlu ve değişik peynirleri ile dikkat çeken ilçeden sevdikleriniz için hediye paketleri yaptırabilirsiniz. 

Türkiye"nin her yerinde bulacağınız bir lezzet olan kadayıfı ilçede tatmanız öneririz. Doğu"nun Paris"i olarak adlandırılan ilçeye ulaşım uçak, karayolu ve tren ile mevcuttur. Tren ile 20 saat kadar süren yolculuk, uçakla 1 saat 20 dakikada tamamlanır. Diyarbakır ve çevresi ilçeleri keşfetmek için Sur kurumsal araç kiralama size hizmet vermeye hazırdır.