Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Enez Araç Kiralama - Enez Rent A Car | Gezgin 7/24

Enez Gezilecek Yerler

Enez, Edirne’nin 9 ilçesinden biridir. En parlak dönemini Roma Döneminde yaşamış olan Enez gezilecek yerler bakımından zengin bir ilçedir. Romalılar döneminde inşa edilmiş tabanı mozaiklerle döşeli villalar, anıtlar, su şebekesi ve hamamlardan kalıntılar günümüze kadar gelmiştir. Doğal güzelliklere de sahip olan ilçeye gitmek için bahane çoktur.

Cenevizli Gattelusio 14.yüzyılda Bizans İmparatoru’nun kız kardeşiyle evlenince Enez, Cenevizlilere çeyiz olarak verilmiştir. Osmanlı’nın egemenliğine geçinceye kadar Cenevizlilerin hakimiyetinde kalmıştır. Osmanlı hakimiyetine geçince Cenevizliler haraç ödeyerek bölgede yaşamaya devam etmişlerdir. Cenevizliler haraç vermemeye başlayınca Fatih Sultan Mehmet karadan ve denizden kuşatarak Enezi teslim almıştır. 

Ülkemizi en batıdaki kara sınırında bulunan Enez araç kiralama firmalarından alınan hizmetlerle ilçe merkezine yakın konumdaki tatlı su ve tuzlu su göllerine ulaşılabilir. Kilometrelerce uzanan kumsallara ve zengin balık türlerinin güzelliklerine sahip kentte tarihi birçok esere rastlamak mümkündür. Enez, Antik Dönemde Ainos adıyla bilinmektedir. Çift limanı olmasından dolayı ünlenmiştir. 18. yüzyılda alüvyonlar deltanın ağzını doldurduğundan Meriç üzerinde gemiler çalışırmış. Böylece Ege’den Balkanlara hatta Karadeniz’e kadar ulaşım rahatlıkla sağlanırmış. Günümüzdeki kıyılar eskiye nazaran 4 kilometre kadar uzaklaşmıştır. 

enez-araba-kiralama.png
Enez Sahilinin Muhteşemliği

Sahil şeridi ilçe merkezine 30 km uzaklıktadır. Tertemiz kumsallara ve masmavi denize sahip plajlar bulunmaktadır. Merkezde bulunan birçok Enez Rent a car ofislerinden birinden kiralanan araçla kısa süren yolculukla Altınkum plajına ulaşmak mümkündür. 4 km uzunluğundaki Altınkum plajı tatil yapmak için ideal bir yerdir. Yazlık sitelerin bulunduğu Altınkum’da otelleri pansiyonlar hizmet vermektedir. Üniversiteler kamplarını Altınkum sahilinde yapmaktadır. Altınkum’dan Erikli Köyü’ne kadar el değmemiş kumsalların keyfi sürülebilir.

Büyük Evren Beldesi, yazlık evlerin bulunduğu yerdir. Dinlemek isteyenlerin mekanıdır. Güneşin ve denizin tadını çıkarmak için Büyük Evren Beldesi’nin yanında Vakıf Plajı ve Sulaniçe Köyü seçenekleri vardır. Akıntılar sayesinde Enez denizi kendini temizlemektedir. edirne oto kiralama arabasının kilometresini artırmak istemeyenlere sahil yolunda hizmet vermektedir. Akvaryum kadar berrak denizlere ulaşmak için merkezden kiralanan araçla ulaşım sağlanabilir. 

Gala Gölü ve Pamuklu Göl

Meriç Deltası irili ufaklı birçok gölün bulunduğu 483 km2’lik bir alan oluşturmuştur. Bu alan Enez ilçesini sınırlarında yer almaktadır. Meriç Nehri, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınırı çizmektedir. Meriç Nehri’nin denize döküldüğü yerde geniş bataklıklar, sazlıklar, tatlı ve tuzlu su gölleri oluşmuştur. Bu bölgede verimli tarım alanları da vardır. Manyas Gölünden sonra ülkemizdeki en büyük kuş barınma alanı olan Gala Gölü, Enez ilçesine 10 km uzaklıktadır. Gala Gölüne merkezden toplu taşıma araçları ulaşım sağlamaktadır. 

Geç vakitlere kadar gölün kenarında hoş vakit geçirmek isteyen doğa aşıklarına Enez araç kiralama ofislerinden hizmet almalarını tavsiye ederiz. 19 balık türü, nesli tükenmek üzere olan Tepeli Pelikan ve Küçük Karabatak gibi 142 kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Kurutma projeleri ve yapılan çeltik tarımı yüzünden sulak alan küçülmüştür. Gala Gölü ile birlikte Pamuklu Gölü’nü içine alan bölge Milli Park ilan edilmiştir. 

enez-araç-kiralama.png
Osmanlı Sahil Kervansarayı

Sahil Kervansarayı ilçe merkezine 7 km uzaklıktadır. 1. Dünya Savaşı sırasında İngilizler tarafından kışla olarak kullanılmıştır. Osmanlı Döneminde 16.yüzyılda yapılmıştır. Sahil kenarındaki iki katlı yapı Osmanlı mimarisinin ihtişamını yansıtmaktadır. İlçede mutlaka görülmesi gereken kervansaraya yürüyerek gidilebilir. Ancak Enez Ucuz araç kiralama fırsatlarından yararlanmak daha uygun olabilir. Daha kısa sürede daha çok alan gezilebilir. 

Bölgeye Hakim Enez Kalesi

Bölgeye hakim bir noktada inşa edilmiş olan Enez Kalesi ilçenin en önemli tarihi kalıntılarından biridir. Kaleden bakıldığında Meriç Deltası ve Yunan toprakları rahatlıklar görülmektedir. Surların içinde Doria Hanedanları ve Cenevizli Gattelusio’ye ait armalar vardır. Kalede 740 metre uzunluğunda 15 sur bulunur. Ulaşım sağlanan iki kapısı vardır. Yapının içinde Helenistik Dönemi mimarisinin izlerini taşıyan kayalar içine oyulmuş mekanlar vardır. Bahçesinde toplanma alanı bulunur. Turistler kendi araçlarıyla veya Enez Oto kiralama firmasından kiraladıkları arabayla mutlaka kaleye gelip Eski Kilise çevresindeki Kaya Mezarları ve işlemeleri görmelidir. 
enez-oto-kiralama.png
Görkemli Ayasofya Kilisesi

Kaleiçi’ndeki en görkemli yapı olan Ayasofya Kilisesi Fatih Sultan Mehmet’in Enez’ı teslim almasından sonra camiye çevrilmiştir. Yapının çatısı 1965’deki depremde çökmüştür. Kaleiçi’nde yakın tarihe kadar bulunan mahalle arkeolojik kazılardan dolayı boşaltılmıştır. Arkeolojik yapılar birçok tarihi eseri gün yüzüne çıkarmıştır.

Has Yunus Türbesi

Has Yunus Türbesi, Enez ilçesindeki en sağlam Bizans yapısıdır. Halk arasında Yunus Baba Türbesi olarak da bilinmektedir. Türbe, ilk Türk deniz kumandanı olan Has Yunus Kaptan Paşa’ya aittir. Türbenin etrafında Osmanlı zamanında ticaretle uğraşan değerli kişilerin ve devlet adamlarının sandukalı lahitleri bulunur. Bizans zamanında küçük bir şapel olan yapı daha sonraları türbeye çevrilmiştir.  İlçede yer alan bir diğer önemli yapı da Roma Villasıdır. Roma dönemine ait özel mozaiklerle döşeli villa görülmeye değer kıymettedir. Enez araç kiralama hizmetleri turistlerin ilçe içindeki ve yakın konumdaki tarihi ve doğal güzelliklere ulaşımı kolaylaştırır. Örneğin tarihi kalıntıların yer aldığı Killik Tepesini kiralık araçla ziyaret etmek daha az yorucu olacaktır.