Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 29.09 - 10:00
Teslim Tarihi 04.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Havsa Araç Kiralama - Havsa Rent A Car | Gezgin 7/24

Havsa Gezilecek Yerler

Havsa, Edirne ilinin bir ilçesidir. Merkez ilçe olduğu ifade edilebilir. İlçenin adını Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Havsa Sultan’dan aldığı belirtilmektedir. Zamanında kentin nüfusunun büyük bir kısmını Yahudi ve Rumların oluşturduğu bilinmektedir. Günümüzde dışarıya çok fazla göç veren bir yöre olmuştur. Edirne gibi değerli tarihi ve kültürel yapılara ev sahipliği yapan ilçede çok değerli mekanlar bulunmaktadır. Havsa gezilecek yerler anlamında Mimar Sinan’ın bazı eserlerini sınırlarında barındırmaktadır. 

Edirne merkez ile Havsa merkez arası yaklaşık olarak 27 kilometre uzaklıktadır. Havsa araç kiralama imkanlarından faydalanıldığında il ile ilçe arasındaki mesafe 28 dakikada kat edilmektedir. Toplu taşıma araçlarını bekleme, indir bindir zamanları hesaplandığında ulaşım zamanı uzamaktadır. Küçük ve şirin bir şehir olan ilçenin çarşı olan bölgesine 5 dakika yürüyerek ulaşılmaktadır. İle yakın olduğundan Havsalılar gerekli olduğunda Edirne’ye geçip işlerini halletmektedir. 

Havsa’nın Tarihi Hakkında

Havsa’nın tarihinde ilk olarak Romalılar olduğu bilinmektedir. Romalılar bölgeye ilk yerleşen milletlerdir. Yerleşen Romalılar bölgeye Niki adını vermiştir. Bölge 1356 yılında Türklerin eline geçti. Ele geçiren Türkler Niki adını değiştirdiler. Yöreye Hosa adını verdiler. Yöre Türklerin eline geçince burada yaşayan Rumlar yaşadıkları yerden ayrılırlar. Yunanistan’a geçerler. Bölgenin verimli ve güzel olmasından dolayı Türkler, Anadolu’dan göçmenler getirdiler. Yörenin yeni sakinleri Anadolu’dan getirilen göçmenler olmuştur. 

Osmanlı veziri Sokullu Mehmet Paşa özellikle bu yöreye çok önem vermiştir. Sokullu Mehmet Paşa zamanında çeşitli eserler yaptırmıştır. Günümüze kadar ayakta kalmış olan bu eserleri görmek için Havsa oto kiralama bürolarından kiralayacağınız bir araç işinizi kolaylaştıracaktır. Osmanlı Padişahlarından II.Beyazıt’ın hanımı Hafize Sultan bir dönem yörede konaklamıştır. Hafize Sultan’ın burada yaşamış olmasından dolayı kente Hafse adı verilmiş. Sonralarında Hafse ismi değişerek günümüze Havsa olarak gelmiştir. Şehir 1940 yılında belediye olmuştur. Böylece şehircilik anlayışı gelişmeye başlamıştır. 

havsa-araba-kiralama.png

Havsa İlçesinin Genel Özellikleri

Yaklaşık olarak 455 metrekarelik alana sahip olan Hafsa deniz seviyesinden 31 kilometre yüksekliktedir. Tatil yapmak, kafasını dinlemek isteyenler için ideal bir kenttir. Arazinin geneli düz ve ovalık olduğundan rahatlıkla tarım yapmak mümkündür. Bölgeni tarım alanlarını gezmek bile insanı dinlendirmeye yetmektedir. Çok uzak olmamasına rağmen turistler tarım alanlarına edirne oto kiralama fırsatları değerlendirilerek ulaşılabilir. Karasal iklim sürdüğünden iklim şartlarına uygun ürünlerin ekimi dikimi ve hasatı yapılır. 

Edirne ve ilçesinde yaşayanlar eğitime çok fazla önem verir. Çocuklarını okuttukları gibi kentlerinde okullar açılması için çalışmalar yapmaktadırlar. Havsa’da meslek yüksekokulu bulunmaktadır.        1995 yılında eğitim ve öğretim vermeye başlamıştır. İlk yıllarda İşletmecilik ve Muhasebe programları eğitim vermiştir. Sonraki yıllarda Seracılık, Bankacılık programları eklenmiştir. İlçede Kredi Yurtlar Kurumu bulunmaktadır. Öğrenciler barınma için KYK ve çeşitli pansiyonları değerlendirmektedir. Öğrenciler ulaşımda sorun yaşamamaktadır. Fakat daha rahat ve konfor arayışında olan öğrenci ve akademisyenler Havsa kurumsal araç kiralama ofislerinden araba kiralayabilir. 

Havsa’da Ne Yenilir Ne İçilir Ne Alınır?

Ciğeri ile meşhur olan Edirne’nin ilçesi Havsa’da da ciğer yenir. Yaprak ciğer veya Arnavut ciğeri harikadır. İşkembe çorbası ve kelle paçayı sevenler için ilçe zengin bir menü sunmaktadır. Sütlü biber turşusu diğer adıyla katık kesinlikle tadılmalıdır. Ciğerin ızgara halini yapan özel mekanlar bulunmaktadır. Şehir merkezinde veya yakın mesafedeki bu yerlere Havsa Araç kiralama ile daha kolay ulaşılır. Üzüm bağları fazla olduğundan ilçede organik üzüm pekmezi yapılmaktadır. Hediye olarak üzüm pekmezi alınabilir. 

Görkemiyle Sokullu Camisi

Sokullu Camisi kentte görülmesi gereken en değerli tarihi yapıdır. İlçe merkezinde yer almaktadır. 1577 tarihinde Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a oğlu Kurt Kasım Paşa adına yaptırılmıştır. Yaşanan depremler ve Balkan Savaşları’ndaki saldırılarda hasarlar almıştır. Aslında iki minaresi olmasına rağmen birinin Bulgar işgali sırasında yıkıldığı bilinmektedir. Günümüzde yapı tek minarelidir. 1939 tarihinde ciddi bir onarım ve bakımdan geçmiştir. Hali hazırda cami kullanılmaya devam etmektedir. 
havsa-oto-kiralama.png

Yapının güneydoğu bölümünde İntikam Anıtı bulunmaktadır. Havsa Araç kiralama ofisinden tedarik edilecek arabayla gidilerek Bulgar işgali sırasında yapılan zalimlikleri unutmamak için İntikam Anıtı ziyaret edilebilir. İntikam anıtı mermer kaide üzerinden dört köşeli bir sütün şeklindedir. Sütun üzerinde İntikam yazmaktadır.

Sokullu Hamamındaki Çeşme

Mimar Sinan tarafından yaptırılmış olan çeşme günümüzde halen kullanılmaktadır. Sokullu Hamamı’nın kuzeybatı duvarına bitişik olan çeşme Mimar Sinan’ın özgün mimarisini yansıtmaktadır. İlçede bulunan ve mutlaka görülmesi gereken değerli bir eserdir. 

Kurt Bey Anıtı

Kurt Bey Anıtı, Sokullu Mehmet Paşa’nın oğlu Kurt Bey’e ait mezardır. Mezar Havsa Belediye Binasının hemen yanındaki alandadır. Mermerden yapılmış olan anıt Osmanlı mezarlık kültürünün ve sivil mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. 

Havsa İlçesine Ulaşım Nasıldır?

Ülkemizin sınır kentlerinden biri olan Edirne’nin 9 ilçesinden biri olan Havsa, il merkezine ortalama 27 kilometre uzaklıktadır. Havsa ile İstanbul Çekmeköy arası 229 km uzaklıktadır. Nispeten yakın olan bu mesafe şehirlerarası otobüsler kullanılarak kat edilebilir. İlçeler arasında da minibüsler bulunmaktadır Fakat Havsa Rent a car hizmetleri şehirdeki ulaşımın daha hızlı ve pratik olmasını sağlar. Uzun ve kısa vadeli olacak şekilde uygun fiyatlarla araç kiralanabilir. 
havsa-araç-kiralama.png