Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 17.08 - 10:00
Teslim Tarihi 22.08 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Ağın Araç Kiralama - Ağın Rent A Car | Gezgin 7/24

Ağın Gezilecek Yerler

Elazığ il merkezinden kalkan toplu taşıma araçları ile Ağın’a ulaşım sağlanmaktadır. Ağın’a ulaşım sadece karayolu ile değil aynı zamanda feribot ile de sağlanmaktadır. Keban Barajı gölü üzerinden yapılan seferler kesintisiz olarak yapılmaktadır. Ağın araç kiralama hizmetlerinden yararlanılarak ilçeyi daha rahat gezebilirsiniz. Ağın gezilecek yerler bakımından çok zengin bir yerdir. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapıları ile çok meşhurdur. Bu güzellikler ve yapılar korunarak yaşatılmaya devam edilmektedir.

Ağın Hangi İlin İlçesidir?

Ağın, Elazığ’ın ilçelerinden biridir. Elazığ merkezden 77 km uzaklıkta bulunmaktadır. İlçenin üç tarafı tepeler ile çevrili iken bir tarafı da dereler bulunmaktadır. Hekemat Tepesi ilçenin kuzeyinde, Osman Tepesi güneyde ve batıda Aliuşağı Tepesi ile çevrilidir. İlçenin doğusunda Fırat Nehri’nin bir kolu Karasu ile kaplıdır. İlçede bütün renkleri bulabilirsiniz. İlçenin genelinde yeşil alanlar fazla olup sulak alanlar ile birleşmesi sonucunda oluşan muhteşem bir doğası vardır.

Ağın adını beyaz toprak anlamına gelen ağ yurt kelimelerinden almaktadır. Bölgede bulunan toprağın beyaz renkli olmasından dolayı ilçenin adı buradan gelmektedir.   İlçenin geçmişi M.Ö 14. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Malazgirt Zaferi’nin ardından Artukoğulları buraya yerleşerek yönetmeye başlamışlardır. Daha sonra Çaldıran Savaşı ile Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır. İlçede Roma İmparatorluğu’ndan Osmanlı Devleti’ne kadar pek çok medeniyetin izi bulunmaktadır. 
ağın-araba-kiralama.png
Ağın’ın ilçesi karasal iklim etkisi görülmekteydi. Keban Barajı’nın inşa edilmesinden sonra baraj gölü oluşmuştur. Gölün etkisi karasal iklimin etkileri yumuşama görülmektedir. 

Ağın’ın Geçim Kaynakları

Ağın’da dört mahalle ve 16 köy bulunmaktadır. İlçenin geçim kaynağı tarımdır. Ağın leblebisi ile meşhurdur. Bunun yanında baklagillerden nohut, arpa ve buğdayda yerleştirilmektedir. Nar, üzüm, dut ve elma meyve yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Kuruyemiş olarak badem ve cevizde yetiştiriciliği de geçim kaynaklarından biridir. Keban Barajı’nın kurulmasının ardından tarım alanlarında azalma olsa da ilçede tarım faaliyetleri devam etmektedir. 

Kültürel Miras: Ekrem İspir Konağı ve Tarihçesi

  1. yüzyıldan kalan Ekrem İspir Konağı ilçe merkezinde yer almaktadır. Hacı Yusuf Mahallesi’nde bulunan konak Osmanlı Devleti döneminde kalan bir yapıdır. Taş ve kerpiçten inşa edilen konak iki katlıdır. Tarihimizde önemli bir yeri olan konak kültürünün miraslarından biri olarak günümüze kadar gelmiştir.

Roma İmparatorluğu’ndan Kalan Hastek Kalesi ve Tarihçesi

Acıpayam Köyü’nde bulunan Hastek Kalesi’nin Roma İmparatorluğu döneminden kaldığı düşünülmektedir. Savunma amacı ile inşa edilen kale Keban Barajı’na inen kayalıklarda bulunmaktadır. Kayalar oyularak yapılan kaleye Keban Barajı’ndan kayık ile ulaşım sağlanmaktadır.

Ağın oto kiralama hizmetlerinden seçtiğiniz aracınız ile Keban Barajı’na gelebilirsiniz ve kayık keyfini sürebilirsiniz. Bu alanda hizmet veren firmaların içinden Ağın ucuz araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak geçmişe doğru bir yolculuk yapabilirsiniz
ağın-araç-kiralama.png
Gizemli Bademli Kaya Mezarlarıve Tarihçesi

Bademli Köyü’nde bulunan mezarların gizemi çözülememiştir. Bademli Kaya Mezarları, bölgede bulunan kayalıklardan yapılmıştır. Kayalar oyularak yapılan mezarların Roma İmparatorluğu döneminden kaldığı tahmin edilmektedir.  Kayalar üzerinde çeşitli şekiller ve yazılar oyulmuştur. Bu şekil ve yazıların ne anlama geldiği bilinmezliğini korumaktadır. 

Ağın’da Bulunan Höyükler Nelerdir?

Ağın’ da çok fazla eser bulunmaktadır. Ancak birçoğunun ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Bu yapılardan biride Kilise Düzü Höyüğü ’dür. Ağın’ın çeşitli yerlerinde kilise kalıntılarına rastlanmaktadır. Kilise kalıntıları içinde yer alan höyükte adını buradan almaktadır. 

Arkeolojik çalışmalarında devam ettiği Bügelek Höyüğü Altunayva Köyü’nde bulunmaktadır. Bu alan aynı zamanda sit alanı olarak ilan edilmiştir. Höyük üzerinde bulunan bir taşın dahi yeri değiştirilemez. Höyüğün ya Osmanlı Devleti Dönemi ya da Ortaçağ’dan kaldığı düşünülmektedir.

Eskiden Bir Yerleşim Alanı Olan Kalpur Harebeleri ve Tarihçesi

Ağın’ın her bir köyünde farklı tarih farklı bir gizem saklıdır. elazığ oto kiralama hizmetlerinden yararlanarak bir araç ile bütün köyler gezilmelidir. Her köyde gezilip görülmesi gerekenler yerler çok özeldir. Bu özel yapılardan biride Kalpur Harabeleri’dir. Pul Köyü’nde bulunan harabelerin bulunduğu yere Kalpur denmektedir. Harabelerde adını buradan almaktadır. Bu bölgenin eskiden Miran Şehri olduğu bir yaşam alanı olduğu tahmin edilmektedir. Ancak Miran Şehri’ nin doğal afetler sonucundan yıkılarak sadece harebeler günümüze kadar gelebilmişlerdir.

ağın-oto-kiralama.png
Küşne Kilisesi Nerededir? 

Ağın’da kilise kalıntıları bulunmaktadır. Ancak birçok kilise günümüze kadar gelememiştir. Beyelması Köyü’nde bulunan Küşne Kilisesi günümüze gelebilen tek kilisedir. Bu kilisenin birçok yeri yıkılmıştır. Sadece kuzey bölümü ve etrafında bulunan bazı kalıntılar ayakta kalmaktadır. Kilisenin bulunduğu alanda define arandığı için kilisenin parçaları da hasar görmüştür.

Doğa Harikası Sülük Gölü

Ağın sahip olduğu tarihi kadar doğal güzellikleri ile de ön plandadır. Bu güzelliklerden biri olan Sülük Gölü Balkayası Köyü’ndedir. Berrak sular ile dolu olan gölün etrafı yeşiller ile çevrilidir. Gölün çevresinde çeşitli tesisler ve dinlenme alanları bulunmaktadır. Doğa yürüyüşü yapmayı seviyor ise buraya uğramadan Ağın’dan ayrılmamalısınız. Ağın kiralık araç ile gölün yakınına gelerek doğa harikası gölü görebilir ve huzurlu bir şekilde dinlenebilirsiniz.
Ağın’da Ne Yenilir?

Elazığ’a özgü bir lezzet olan Ağın leblebisi mutlaka tadılmalıdır. Geleneksek yöntemler ile yapılan leblebinin çok farklı bir tada sahiptir. Tatlı peynirli ekmek ve et yemekleri de bölgeye ait yöresel ürünlerdir. 

Ağın Gezi Turunuzu Nasıl Yapabilirsiniz?

Ağın’da gezilecek yerler için rota belirlenirken köy köy gezilmektedir. Her bir köyde görülecek farklı eserler ve güzellikler bulunmaktadır. Köy yollarında rahat bir yolculuk yapabilmek için elazığ oto kiralama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Hem kolay hem de keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. Ağın rent a car firmaları aracılığı ile hem doğanın içine hem de tarihe bir yolculuk yapabilirsiniz.