Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 20.07 - 10:00
Teslim Tarihi 25.07 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Alacakaya Araç Kiralama - Alacakaya Rent A Car | Gezgin 7/24

Alacakaya Gezilecek Yerler

Elazığ iline bağlı ilçeler arasında yer alan Alacakaya’nın çeşitli kültürel ve tarihi güzellikleri vardır. Edirne ilinden Alacakaya gezilecek yerler için ulaşım sağlayan kişilere hizmet veren otobüsler mevcuttur. Özel araçlarıyla bölgeye gitmek ve daha rahat gezmek isteyen kişiler için ise Alacakaya araç kiralama hizmetleri verilmektedir. Araç kiralayarak istediğiniz yere daha pratik bir şekilde gitme imkanına sahip olabilirsiniz.

Alacakaya ilçesinde önemli bir madem bulunmaktadır. İsmini de bölgede bulunan madenden alan ilçenin tarihi eski zamanlara kadar dayanır. Birçok uygarlık ilçeyi yerleşim merkezi olarak kullanmıştır. Osmanlılardan Urartulara kadar birçok devletin hakimiyetine giren ilçe son olarak Türkiye sınırları içerisinde kalmıştır. Bölgede bulunan madem sayesinde yıl içinde hareketli günler geçiren Alacakaya, gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Alacakaya Nerededir? Nerenin İlçesidir?

Elazığ ilinin güneyinde bulunan ilçelerden biri olan Alacakaya, yaklaşık 10 bin nüfusa sahiptir. İlçenin Elazığ merkezine olan uzaklığı yaklaşık 85 kilometredir. Maden, Ergani ve Dicle ilçelerine yakın konumda bulunan ilçenin başlıca geçim kaynağı ise madenciliktir. İlçede yer alan madenden krom çıkartılması sebebiyle işçi göçü alan ilçenin 12 tane köyü bulunmaktadır. İlçeye ulaşım sağlamak için kullanılabilecek çeşitli karayolları vardır. Alacakaya oto kiralama ile araç kiralamak mümkündür. 
alacakaya-araba-kiralama.png

Zengin mermer ve yer altı kaynaklarıyla öne çıkan bölgenin çeşitli doğal güzellikleri vardır. Bölgeye ulaşım Elazığ- Alacakaya yolu üzerinden yapılmaktadır. Yol üzerinde bulunan çeşitli tarihi mekanlar ve kültürel özellikler bulunmaktadır. İlçede bulunan şelaleler ve Dicle barajı görülmesi gereken yerler arasındadır. İlçenin güzelliklerini gezip görmek için çeşitli toplu taşıma araçlarını kullanmak veya özel araçlar ile seyahat etmek mümkündür.

Alacakaya Geçim Kaynakları

Elazığ’ın bir ilçesi olan Alacakaya’da başlıca geçim kaynağı madenciliktir. Bölgenin coğrafi yapısı nedeniyle bölge genelinde birçok yer altı kaynağı vardır. Bu kaynaklardan olan krom ve mermer Alacakaya bölgesinde çıkartılmaktadır. İlçeye bağlı olan 12 tane köy bulunmaktadır. İlçenin nüfusunun büyük bir bölümü bölgede bulunan madenlerde çalışan işçiler ve ailelerinden oluşmaktadır.

Alacakaya Sori Şelalesi

İlçe sınırlarında bulunan Sori Şelalesi bölgenin doğal güzellikleri arasındadır. İlkbahar mevsiminde iklimsel özellikler ve kar sularının erimesi ile dolan şelalenin güzel bir manzarası vardır. Özellikle ilkbahar ve yaz mevsiminde gezip görülmesi yerlerden biri olan şelaleye gitmek için Alacakaya araç kiralama hizmetlerinden yararlanılabilmektedir.

Alacakaya Demirkapı Han

Çakmakkaya köyü, Alacakaya ilçesine bağlıdır. Köyün sınırları içerisinde bulunan Demirkapı Hanı, bölgenin tarihi eserleri arasındadır. Hanın 4.Murat tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Bağdat seferi sırasında bölgeden geçen kervanların konaklayabilmesi amacıyla yapılan hanın geçmişten günümüze yapısı bozulmadan korunduğu bilinmektedir. Elazığ Alacakaya bölgesine gelen ziyaretçiler tarafından mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.
alacakaya-araç-kiralama.png

Elazığ Alacakaya Konaklama Hizmetleri

İlçeye gezi veya çeşitli amaçlarla giden kişilerin yararlanabileceği çeşitli konaklama hizmetleri bulunmaktadır. İlçenin Elazığ merkez ilçelerine olan uzaklığı fazladır. Elazığ otellerinde konaklama yapılıp çeşitli ulaşım araçlarıyla ilçeye seyahat etmek mümkündür. İlçe genelinde hizmet veren otobüs ve dolmuşlar mevcuttur. Özel araçları bulunmayan kişiler, Elazığ Alacakaya araç kiralama hizmetlerini kullanabilmektedir. Araç kiralayarak hem Alacakaya hem de çevre bölgelere ulaşım sağlamak mümkündür. 

İlçe genelinde hizmet veren otel ve pansiyonlarda bulunmaktadır. Bu hizmetlerden yararlanarak istenilen sürelerde konaklanabilmektedir. İlçede bulunan lokantalarda bölgeye özgü lezzetleri tatmak mümkündür. Alacakaya Sori Şelalesi gezisi düzenleyen kişiler hem bölgenin lezzetlerinin tadına bakabilir hem de Alacakaya rent a car ile araç kiralayarak rahat rahat gezebilmektedir.

Alacakaya İlçesi Ulaşım

Alacakaya ilçesine ulaşım için çeşitli karayolları kullanılabilmektedir. Elazığ’dan ilçeye gitmek için Elazığ karayolu kullanılabilmektedir. Elazığ merkezinde bulunan kişilerin ilçeye ulaşabilmesi için çeşitli otobüs ve minibüslerden yararlanması mümkündür. Belediye’nin sağladığı otobüsler ile bölge ve çevresine gidilebilmektedir. Bölgede bulunan şelaleyi ve tarihi alanları görmek için toplu taşıma araçları veya Alacakaya ucuz araç kiralama hizmetleri kullanılabilir.
alacakaya-oto-kiralama.png

İlçenin Elazığ merkeze ulan uzaklığının fazla olması nedeniyle ilçede konaklama yapma gereksinimi duyulabilmektedir. İlçeye özel araçlarıyla gitmeyen kişilerin konaklayabileceği alanlar bulunmaktadır. İlçeye yakın olan bölgelere ve köylere çeşitli yollardan gidilebilmektedir. İlçede bulunan madenler nedeniyle ilçenin yoğunluğu fazla olmaktadır. Bölge genelinde hizmet veren araçlar bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli merkezlerden Alacakaya ilçesine otobüs seferleri de düzenlenmektedir.

Alacakaya Gezi Turu Nasıl Gerçekleştirilir?

Ülkenin çeşitli bölgelerinden Elazığ iline gezi yapmak için giden kişiler mevcuttur. Gezi amacıyla yola çıkan kişiler, toplu taşıma araçlarını veya özel araçlarını kullanmaktadır. Geziler, tur şirketleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Belli bir iş amacıyla bölgeyi ziyaret etmek isteyen kişiler için elazığ araç kiralama seçenekleri mevcuttur. Bölgenin tarihi mekanları çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilir.

Bölgede bulunan çeşitli doğal güzellikleri ve tarihi yapıları gezip görmek isteyen kişilerin bölgeye ulaşması için yararlanabileceği çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bölgeyi rahat gezmek isteyen kişiler Alacakaya araba kiralama ile araç kiralayarak istediği yerleri gezebilme imkanına sahip olmaktadır. Araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak Sori Şelalesi, Demirkapı Hanı ve Alacakaya’nın çeşitli doğal güzelliklerini gezmek mümkündür.