Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 18.08 - 10:00
Teslim Tarihi 23.08 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Keban Araç Kiralama - Keban Rent A Car | Gezgin 7/24

Keban

Elâzığ iline bağlı olan Keban, adını üzerinde kurulduğu baraja veren nehir sayesinde sıklıkla duyduğumuz bir ilçedir. Geçmişinin 10. yüzyıla kadar dayandığı tahmin edilmektedir. Bu sonuca bizi ulaştıran Keban barajının yapımı sırasında yapılan arkeolojik kazılardır. İlçede bulunan Meryem Ana kilisesi Anadolu"nun en eski mabetlerinden biri olarak öne çıkar. Keban da 1700 yılından beri simli kurşun madeni çıkararak üretim yapılır. Elâzığ il merkezine 76 km mesafede bulunan Keban gezilecek yerler açısından geniş potansiyele sahiptir. Urartular, Persler, Asurlular ve Osmanlıya ev sahipliği yapan ilçeyi ziyaret etmek için Keban araç kiralama hizmetinden yardım almakta fayda vardır. 

Keban Turistlik Faaliyetler ve Aktiviteler

Keban barajını üzerinde taşıyan göl Türkiye"nin ikinci büyük yapay gölüdür. Gölde balık çeşitleri oldukça fazladır. Avcılık da yapılan göl ve çevresi turistlerin ilgisini çeken bir yerdir. Barajın çevresinde bulunan üç ilçeye feribot seferleri yapılarak turizme katkı sağlanır. Keban baraj gölünün oluşması sırasında meydana gelen Çırçır şelalesi Türkiye"nin en genç şelalesidir. Baraj gölünün yapımı sırasında bir çatlaktan meydana geldiği düşünülerek yapılan araştırmalar sonucunda tamamen doğal kaynak suyu olduğu görülmüştür. Hazarbaba Kayak Merkezi, kışın ziyaretçilerini ağırlar. Yamaç paraşütü ve trekking gençlerin olduğu kadar orta yaştaki turistlerin de ilgisini çeken aktiviteler arasında yer alır. 
keban-araba-kiralama.png
Keban’da Yer Alan Tarihi Yapılar

  1. Murad Köprüsü, padişah tarafından Bağdat seferine çıkarken yaptırılmış şehir merkezinde bulunan bir köprüdür. Yusuf Ziya Paşa Camii ve Türbesine ev sahipliği yapan Keban, bünyesinde pek çok tarihi yapı barındırır. İlçeye gitmek isteyenler için otobüs seferleri olmakla birlikte şahsi gezilerinizde tercih edeceğiniz Keban araba kiralama servisleri günün her saatinde hizmet vermektedir. Bir doğa harikası olarak kabul edilen Buzluk Mağarası, turizme katkı sağlayan bir tarihsel dokuyu içinde barındırır. 

Mağarada bulunan yeraltı hava akımı sayesinde kışları sıcak, yazları ise buz gibidir. Eski dönemlerde yazın mağarada oluşan buzlar, hayvanların sırtlarında ilçeye getirilerek satılırmış. Ayrıca yurt içinden ve yurt dışından sağlık turizmi için tercih edilen kaplıcaları da ilçenin gelir seviyesine katkıda bulunan unsurlardır. Dillere destan Hazar Gölünü de sınırlarında barındıran Keban, Doğu Anadolu"nun gelişen en büyük ilçesidir. Turistik açıdan oldukça geniş bir alana sahip olan ilçede Keban oto kiralama imkânı ile daha rahat dolaşma imkânı bulursunuz. 

Keban’da Görülecek Dini Yapılar

İlçedeki Ulu Camii, Anadolu bölgesinde bilinen en eski Osmanlı camii yapısıdır. Keban hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini her daim çekmeyi başaran bir ilçedir. Dini inanç turizmi de gelişmiştir. Kiliseler ve katedraller ile zengin bir çeşitliliği bünyesinde barındıran ilçe, bu amaçla yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Buraya özel aracı ile gelmeyi göze alamayan turistler için Elazığ Keban araç kiralama şirketi, güvenilir ve kaliteli araçları ile bölgede hizmet sunmaya devam eder. 

Keban’da Geleneksel Yemek Turu

Keban baraj gölü içerisinde yetişen balıklar oldukça lezzetlidir. Gölün kenarında bulunan alabalık tesisleri ile birlikte restoranlar hizmet vermektedir. Alabalığın envaiçeşidini bulabileceğiniz Circir şelalesi günübirlik piknik yapanların tercih ettiği bir mekân olarak göze çarpar. Türkiye"nin yapay yarımadası olarak adlandırılan Keban da kurulan yarı olimpik yüzer havuz ile yazın denizin keyfini çıkarmak isteyen vatandaşların yüzme ihtiyacı karşılanıyor. Komşu illerden de gelenlerin gönül rahatlığı ile yüzme imkânı bulduğu havuz sayesinde boğulmaların da önüne geçilmiş oluyor. 
keban-araç-kiralama.png
Oldukça geniş gezme alanlarına sahip olan ilçede Keban rent a car hizmeti, arabasız gelen turistlere yönelik yaptığı taşıma işleri ile büyük bir açığı kapatıyor. Ayrıca ilçede yapılan su sporları da ilgi çekiyor. Suların hareketleri ile oluşan doğal kanyonlar arasında yapılan tekne turları turizmi canlandıran bir diğer alternatiftir. Keban da ne yenir diye göz atarsak tabiiki kebap sıranın başında yerini alır. Ayrıca yörede kadınlar tarafından ustalıkla yapılan tandır ekmeği oldukça revaçtadır. Süzme yoğurt ve çökeleğin kurutulması sonucu ortaya çıkan kurut oldukça lezzetli bir yemektir. elazığ araç kiralama Yörede üç öğün yemek kültürünün yanında yatsılık adı verilen yemek çeşidi de vardır. Bu öğünde pestil, ceviz ve orcik adı verilen meyve kuruları tercih edilir. 

Restoranları ve yemek kültürü ile bir derya olarak karşımıza çıkan ilçede nakliye işleriniz için Keban ucuz araç kiralama şirketimiz güvenle sizlere yardımcı olur. Düğün ve sünnet törenlerindeki kalabalık göz önünde bulundurularak imece usulü ile yapılan yemekler eşliğinde yapılan halk eğlenceleri oldukça meşhurdur. Düğün yemeklerinin olmazsa olmazı Harput köftesi, yöreye özgü simit bulguru ile yapılan bir köfte türüdür. Doğu mutfağının vazgeçilmez lezzeti içli köfte yabancı turistlerin de ilgisini çeken bir yemek olarak öne çıkar. Kökeni Oğuzlara kadar giden Elâzığmutfağı, tatlı çeşitleri ile de göz doldurur. Lobik çorbası, börülceye benzeyen küçük bir bitki olan lobikten yapılır. Oldukça besleyici ve lezzetli bir yemektir. Eğer yolunuz Keban tarafına düşerse, tur şirketleri eşliğinde hizmet alacağınız Elazığ araç kiralama sizi yönlendirerek güzel bir tatil geçirmenize imkân sağlar.
keban-oto-kiralama.png