Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Kovancılar Araç Kiralama - Kovancılar Rent A Car | Gezgin 7/24

Kovancılar İlçesi Nerededir?

Elazığ’a bağlı bir ilçe olan Kovancılar, daha önceleri Palu ilçesine bağlı küçük bir köydü. Elazığ’a 65km uzaklıkta ve şehir merkezinin doğusunda yer almaktadır. Bölgenin tarihi geçmişi göz önüne alındığında Kovancılar gezilecek yerler bakımından zengin olduğu tahmin edilir. Kovancılar araç kiralama firmalarından birinden istediğiniz bir aracı kiralayarak bu müstesna bölgeyi rahatlıkla gezebilirsiniz.

Bingöl-Elazığ karayolu üzerinde yer alan, Tunceli kavşağı yakınında düz bir alana kurulmuş, yerleşimi karayolu boyunca gelişen yetmiş altı köyü olan bir yerleşim merkezidir. Keban Baraj Gölü ve Murat Nehri ile çevrili, yarımada denebilecek bir coğrafi yapıya sahiptir. Diğer komşuları; Palu, Karakoçan ve Tunceli’dir.

Kovancılar yaklaşık elli bin nüfusa sahiptir. Nüfusun %80’i tarımla uğraşmaktadır. Ekonomisi genellikle tarımsal üretime dayalı olsa da bölgedeki zengin krom madenlerinin işletmecisi olan ETİ- KROM AŞ’nin buradaki tesisleri ile endüstriyel gelişim hızla artmaktadır. Elazığ’ın en büyük ve en zengin ilçesidir.   
kovancilar-araba-kiralama.png
Kovancıların Tarihi ve Önemi

Kovancılar ilçesinin bulunduğu alan 1934 yılına kadar boş bir araziden ibaretti. 1934 yılında Romanya ile yapılan mübadele sonrası bu bölgeye üç yüz hanelik bir soydaş kafilesi yerleştirilmeye karar verildi. 1935 yılında geleneksel mimariye uygun evler yapılarak göçmenler buraya yerleştirildi. İki yüz seksen hane inşa edildi. Göçmenlerin bir kısmı da Çakırkaş ve Şenova köylerine yerleştirildi. Kovancılar adı da Romanya’dan göç eden soydaşlarımızın orada yaşadıkları köyün adı olarak buraya verildi. 1941 yılında da buraya Bulgaristan’dan göç eden soydaşlarımızdan bir kısmı yerleşti. Köy 1967 yılında belediye teşkilatını kurdu. 1988 yılında da Palu’dan ayrılarak Elazığ’a bağlı bir ilçe olarak gelişmeye devam etti. Kovancılar Cumhuriyet tarihinde planlı köy olarak inşa edilen ilk köydür.

Kovancılar Gezilecek Yerler

Elazığ Kovancılar araç kiralama hizmetleri ile bu bölgenin tarihi, turistik ve doğal güzelliklerini kolaylıkla gezebilirsiniz. Kovancılar sınırları içinde Ekinözü Çeşmesi, Çakırkaş (Hoşmat) Kilisesi, Şenova Köyü Kilisesi, İbrahim Bey Sarayı, Ali Bey Konağı belli başlı tarihi yapılardır. Keban Baraj Gölü kenarında da doyumsuz bir gün geçirebilir, doğa turizminden faydalanabilirsiniz. Ayrıca Heybet Baba da halk arasındaki inanışa göre oldukça dikkat çekici bir bölgedir.

Kovancılar Çakırkaş (Hoşmat) Kilisesi

Elazığ Kovancılar ilçesi Çakırkaş beldesi Hoşmat mevkiinde yer alan kilisenin Ortaçağ döneminden yapıldığı bilinmektedir. Kilisenin büyük bir kısmı yok olsa da bazilikası ayaktadır. Kilise kare kiremit tuğla, Horasan harcı ve taş dolgu ile inşa edilmiştir. Yuvarlak kubbeli bir mimariye sahiptir ancak kubbesi çökmüştür ve toprağa gömülü halde bulunmaktadır. Kilisenin yakınlarında dikdörtgen lahitlere de rastlanmaktadır. Kovancılar oto kiralama olanakları ile hesaplı bir şekilde araç kiralayarak buraya ulaşabilir ve tarihte bir gezintiye çıkabilirsiniz.

 

Kovancılar Ekinözü Çeşmesi 

Ekinözü Çeşmesi, Ekinözü Köyü’nde olup, Halil Bey Rüfekası Beyler Vakfına aittir, tescilli iki adet tarihi çeşmedir. Çeşmelerin restorasyonu tamamlanmıştır. Düz kesme taşlardan inşa edilen iki adet sütun ve iki adet sunaktan oluşan bir yapıdır. Coğrafi bakımdan özel ve doğal güzelliklerleçevrili bu kültürel mirası ziyaret etmek için Kovancılar ucuz araç kiralama servislerinden yararlanabilirsiniz.
kovancilar-araç-kiralama.png
Heybet Baba Heybet Dağı

Kovancılar ilçesine 2km uzaklığında olan bu oluşum seyrine doyum olmaz bir manzara sağlarken kültürel açıdan zengin mirasımızdan bize efsaneler sunar. Heybet Dağının batı kısmında, Elazığ- Kovancılar karayolu üzerinde çıplak gözle kolaylıkla fark edilebilecek bir delik vardır. Mimari olarak burası köprü veya su kemeri benzeri bir yapıdır. Bu delikten dağın öbür tarafındaki gökyüzü görülebilir. Heybet Dağının üst kısmında oyulmak suretiyle yapılan 3mx7m çapında olan su sarnıcının içinde bir meçhul mezar bulunmaktadır. Bu mezarın Heybet Babaya ait olduğu rivayet edilmektedir. Çevresinde de küçük çaplı bir yerleşim merkezine ait kalıntılar bulunmaktadır. Buraya “Beşik Taşı” da denir. Çocuğu olmayan genç kadınların ve kısmeti bağlanan genç kızların sıkça ziyaret ettikleri, dilek adadıkları bir yerdir.

Rivayete göre; Heybet Baba adından da anlaşılacağı gibi güçlü kuvvetli bir yiğittir. 1071’de Malazgirt Savaşından sonra bölgeye gelen Türkler içinden Hoca Ahmet Yasevi Dergâhına mensup bir eren olduğu söylenmektedir. Bu Horasan ereni Heybet Dağı üzerine yerleşmiş ve hayatını çobanlık yaparak idame ettirmektedir. Bölgenin Müslümanlaştırılmasında büyük katkıları olmuştur. Kendisini ziyaret edenlere İslamiyet’i anlatır, iyi ve doğru insan olmak, güzel ahlaklı olmak üzerine kelam edermiş. Savaş zamanlarında da iri cüssesi ve güçlü yapısıyla ön saflarda çarpışırmış. Gayrimüslim halk da ona saygı duyar ve güvenirmiş. Kovancılar rent a car hizmetleri ile araç kiralamanın konforunu ve kolaylığını yaşarken çevreyi rahat bir şekilde gezebilir ve bu efsanevi yerleri keşfedebilirsiniz.

Kovancılar Araba Kiralama

Geçmişten günümüze tarih ve kültür barındıran eşsiz şehirlerimizden biri olan Elazığ’da iyi bir tatil ve keyifli bir yolculuk geçirmek istiyorsanız Kovancılar araba kiralama hizmetlerinden faydalanmalısınız. Yörede doyumsuz bir tatilin keyfi, tarihi yerlerin keşfi, doğa ile baş başa geçireceğiniz zamanlar için elazığ oto kiralama servisleri hizmetinizde. Güvenli, huzur dolu, konforlu bir Elazığ seyahati planlayanlar için her bütçeye uygun ve istenilen kriterlerde araç kiralama olanakları sunulmaktadır.
kovancilar-oto-kiralama.png