Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Maden Araç Kiralama - Maden Rent A Car | Gezgin 7/24

Bakır’ın Merkezi Maden İlçesi ve Gezilecek Yerleri

Elazığ’a 80 km mesafede bulunan Maden ilçesi derin bir vadi üzerinde kuruludur. Maden ilçesine ulaşım için Elazığ ve Diyarbakır üzerinden sağlanmaktadır. Elazığ- Diyarbakır yolu üzerinde bulunan ilçeye otobüs ve minibüslerle ulaşıldıktan sonra ise Maden araç kiralama imkanları sayesinde son model lüks araçlarla dilediğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Maden ilçesi isminden de anlaşılacağı üzere maden yatağı olarak bilinmektedir ve bakır madeni açısından oldukça zengin yatakları mevcuttur. 

Bakır madeni ilçeye adeta can vermektedir. Bakır madenlerinin serüveni ise 1936 yılında Ergani Bakır Madenlerinin Etibank’a devredilmesiyle başlamaktadır. Bu tarihten itibaren Maden ilçesi Bakır ile özdeşleşmiş bu durum ilçenin sosyoekonomik düzeyine büyük katkı sağlamıştır.

Maden İlçesi Coğrafi Konumu ve Özellikleri

Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Maden ilçesi Doğu Toroslar’ın devamı olan Mihrap dağı eteklerinde yer almaktadır.  Dicle nehrinin yukarı kesiminde yer alan ilçenin doğusunda Ergani ve Dicle, batısında Sivrice ve Elazığ Merkez, güneyinde Diyarbakır, doğusunda ise Palu ve Alacakaya vardır. Maden araba kiralama firmalarından kiralayacağınız araçlarla gerek ilçenin tüm noktalarına gerekse çevre il ve ilçelere rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Hazar Gölünün güney doğusunda yer alan ilçe göl sayesinde turizm açısından da ilgi görmektedir. Hazar Gölüne rahat ulaşım için Maden oto kiralama hizmetleri önemli kolaylık sağlamaktadır.

Maden İlçesi Turistik Yerleri 

İlçe Hazar Gölü ve Gezin Beldesi ile turizm açısından büyük ilgi görmektedir. Gezin beldesinin Hazar Gölünün eşsiz mavisiyle buluşması turistlerden yoğun ilgi görmektedir. Plaj alanlarının yer aldığı göl kıyısına yaz aylarında Güneydoğu ve Doğu Anadolu başta olmak üzere ülkemizin birçok kesimden tatilciler akın etmektedir. Maden gezilecek yerler arasında çok büyük ilgi gören bu belde villalarıyla da büyük ilgi görmektedir. Bölgedeki gezinme ve mesire alanlarıyla kırsal turizm tercihlerine de hitap eden Maden ilçesi gezip görülebilecek ve güzel vakit geçirilebilecek yerler arasındadır.
maden-araba-kiralama.png
Maden Tarihi Yapısı ve Tarihi Doku

Maden ilçesinin tarihi bundan yaklaşık 4 bin yıl öncesine dayanmaktadır. M.Ö 2000 yıllarında ilçede yaşantının olduğuna dair bilgiler mevcut olsa da bazı İngiliz araştırmalarına göre ilçe tarihi çok daha öncesi olan M.Ö 8000 li yıllara kadar dayanmaktadır. Bu araştırmalara göre insanlık tarihinin bakırla olan macerası bu tarihlerde bu bölgede başlamış ve bakır işlemesi buradan bütün dünyaya yayılmıştır. İlçe bu açıdan değerlendirildiğinde insanlık açısından da önemli bir geçmiş barındırmaktadır. İlçe bu denli köklü bir geçmişi olmasıyla birlikte tarih boyunca birçok uygarlığı da ağırlamıştır. 

Asurlular, Mitanni Krallığı, Roma İmparatorluğu, Selçuklular ve Osmanlı Devleti ilçede hakimiyet sürmüştür. Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı hakimiyetine giren ilçede bu dönemlere ait tarihi eserlere rastlamak da mümkündür. Tüm bu tarihi güzellikleri sorunsuzca gezebilmek için Elazığ Maden araç kiralama firmalarından uygun şartlarda oto kiralamak doğru bir tercih olacaktır. Saat Kulesi, eski hükümet konağı, Camii Kebir bu eserlerin başında yer almaktadır. Çitli Höyüğü ve Şeyh Muhammet Kartal Türbesi de ziyaretçilerin yoğun olarak uğradığı doğal ve tarihi güzelliklerdir.
maden-araç-kiralama.png
Ekonomik Seviye ve Geçim Kaynakları

Bakırın merkezi olarak ifade edebileceğimiz ilçenin en önemli gelir kaynağı elbette başta bakır madeni olmak üzere diğer cevherlerdir. Önemli bir istihdam aracı olan maden işletmeleri ekonomiye geçmişten günümüze büyük katkılar sunmuştur. Günümüzde makineleşme ve teknolojiyle birlikte istihdam oranları her ne kadar düşse de bakırın Maden için yeri yine de ayrıdır. 

Maden bakır işletmeleriyle geçmişte bölge büyük bir cazibe merkezi olarak kabul görmüştür. Bu avantajıyla Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde göç dahi almıştır. Bir zamanlar 5 hamam, 3 sinema ve hatta tenis kortu dahi bulunmuştur. Bu yönüyle kültürel anlamda da gelişmiş bir dokuya sahip olan ilçe günümüzde tarım ve hayvancılık açısından da önemli bir ticari işleyişe sahiptir. 

Maden işletmelerinde emekli olan çok sayıda kişi de geçimini emekli aylıkları ile sürdürmektedir. İlçenin geçmişten günümüze gelen bu ticari ve ekonomik birikiminin izleri halen görülebilmektedir. Maden ilçesi bu açıdan da gezip görülebilecek küçük ve hoş bir ilçemizdir. Maden gezilerinizde Maden rent a car seçenekleri gezilerinizi daha özgür ve keyifli bir hale getirecektir.

Demir Raylardan Bakır Diyarı Maden’e Yolculuk

Diyarbakır ve Elazığ’ın ortasında bulunan Maden ilçesine karayolu ile çok rahat ulaşım imkanı mevcuttur. Bununla birlikte demir yolu da Maden ulaşımı için üstünde durulması gereken bir alternatiftir. Ankara-Kurtalan arasında her gün karşılıklı seferler düzenleyen TCDD Güney Kurtalan Ekspresi ile Maden yolculukları ayrı bir tada bürünmektedir. Trenin ahenkli yolculuğuyla birlikte Ankara’dan her gün öğleden önce saat 11 de başlayan yolculuk Maden yolcuları için sabah 5 gibi sona ermektedir. 

Maden’den Ankara yönünde ise 12:46 da başlayan yolculuk sabah saat 7-8 gibi Ankara tren garında son bulmaktadır. Maden ucuz araç kiralama hizmetinden faydalanmak ise tren garından itibaren mümkündür. elazığ oto kiralama seçenekleriyle de araç kiralayacak ticari firmalar için önemli bir ekonomik avantaj sağlanmaktadır. Trenin nostaljisi ve kiralık araç rahatlığı Maden seyahatlerini unutulmaz kılacak önemli bir tercih olacaktır.
maden-oto-kiralama.png