Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Palu Araç Kiralama - Palu Rent A Car | Gezgin 7/24

Palu Gezilecek Yerler

Elazığ’ a bağlı bulunan Palu ilçesinin doğusunda Bingöl ili, batısında Elazığ Merkez, kuzeyinde Kovancılar, Arıcak, Alacakaya ve Maden ilçeleri vardır. İçinden geçen Murat Nehri ile birlikte göz güzel bir manzaraya sahip olan ilçe nehir yatağı boyunca uzanan vadide kuruludur. Çevresi ise yüksek tepelerle çevrilidir. 

Doğu Torosların devamı olan Akdağlar ilçenin en yüksek kesimidir ve 2500 metre rakıma sahiptir. İlçenin yerleşim yeri tarihten günümüze değin birkaç kez değişmiştir. İlçenin yerleşim yeri yangın ve heyelan nedeniyle iki kez değişmiştir ve son olarak 1953-1954 yıllarında bugünkü yerleşim yeri olan Talabi Bağları ilçenin adresi olmuştur. Palu coğrafi konumu ve Murat nehrinin eşsiz güzelliğiyle gezilip görülebilecek güzel bir ilçedir. Karayolu ve demiryolu ile ulaşımın sağlanabildiği ilçe merkezinde Palu araç kiralama seçenekleri ile de sorunsuz ve özgürce seyahat etmek mümkündür.

Palu’nun Tarihi Yapısı 

İlçenin geçmişi milattan önceki yıllara dayanmaktadır. M.Ö 5000 yıllarına ait buluntulara rastlanılan Palu’da ilk çağlardan itibaren yaşam görülmüştür. Hurriler, Hititler ve Urartılar Palu’da yaşadığı bilinen en eski uygarlıklardır. Urartu Kıralı Menaus’e ait taş kitabenin bulunduğu Palu’ya kitabeye göre Urartular Sebitarruas demişlerdir. Kitabede Harput içinse Surani ismi geçmektedir. Palu tarihi açıdan geçmiş önemli bir geçmişe sahiptir. Sophene Krallığına başkentlik yapmış olan ilçede bu dönem ait Şemşat Kalesi önemli bir tarihi değerdir. Bu tarihi güzellikleri Palu oto kiralama hizmetlerinin sunduğu rahatlık ve konforla birlikte dilediğiniz gibi gezmek mümkündür.

Palu gezilecek yerler arasında Örencik Köyü de önemli bir yere sahiptir. Köyde Soa ait Arsonasta şehrinin kalıntıları yer almaktadır. Eski uygarlıklarla birlikte Roma, Bizans ve Arap uygarlıkları da ilçeye egemen olmuşlardır. 1071 Malazgirt Zaferi ile Selçuklu’nun hakimiyetine geçen ilçe sonrasında Osmanlı hakimiyetine geçmiştir. 
palu-araba-kiralama.png
Yavuz Sultan Selim’in Çaldıran seferi ile birlikte sefer dönüşünde Palu ve çevresi Karamşit Bey’e tımar olarak verilmiştir. İlçede hüküm süren tüm uygarlıklara ait tarih eserler ilçede ziyaretçilerini beklemektedir. Palu gezileri için kara ve demiryolu tercih edecek ziyaretçilerin Palu’ya ulaşma anlarından itibarense Palu araba kiralama tercihinde bulunmaları hem daha konforlu ve özgürce bir gezi imkanı sunacak hem de para ve zaman tasarrufu sağlayacaktır.

Cumhuriyetin ilanına kadar Ergani-Maden sancağına bağlı bir ilçe olan Palu Cumhuriyetle birlikte Elazığ’ın ilçesi olarak tescil edilmiştir.

Murat Nehri, Palu Köprüsü ve Turizm

Palu tarihi yapısı ve güzellikleri yanında Murat Nehri ile de önemli bir cazibeye sahiptir. Tarihi dokusuyla birlikte Palu Kalesi, Murat Nehri üzerinde bulunan ve bir gerdanlık edasıyla nehrin ki kıyısını birbirine bağlayan Palu Köprüsü, Kara Cemşit Bey Külliyesi, Merkez Camii, Alacalı Mescit, Ulu Camii ve Küçük Camii turizm açısından gezilip görülebilecek nadide tarihi eserlerdir.  

Yerli ziyaretçilerin yanı sıra yabancı turistlerin de yoğun olarak ziyaret ettiği Palu’da geçen yıl için ABD, Fransa, Hollanda ve Almanya dahil pek çok ülkeden yaklaşık 5 bin yabancı turist akın etmiştir. Bu ziyaretlerin ana eksenini tarihi Palu Köprüsü teşkil etmektedir. Ülkemizin en görkemli 13 köprüsü arasında yer alan Palu köprüsü Murat Nehri üzerinde kurulan ilk köprü olma özelliğine sahiptir. 
palu-oto-kiralama.png
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tarihin tanıkları arasında gösterdiği Palu Köprüsü dönem dönem tadilatlar geçirmiş olsa da adeta tarihe meydan okumaktadır. Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan köprü İstanbul’u Bağdat’a bağlayan yapı olarak bilinmektedir. Palu Köprüsü Dünya gözüyle görülmesi gereken nadide bir güzellik olup Elazığ Palu araç kiralama firmalarının sunduğu araç kiralama hizmetleri ziyaretçiler için ulaşım açısından büyük kolaylık sağlamaktadır. Palu Köprüsü bu kıymetine ve gelen yerli yabancı ziyaretçilerine rağmen halen hak ettiği ilginin uzağındadır. Zira gerek mimarisi gerek konumu gerekse tarihi misyonu ile büyük bir değerdir.

Palu’nun Ekonomik ve Sosyal Göstergeleri

Palu’da ekonomik açıdan değerlendirme yapıldığında tarım ve hayvancılığın başlıca geçim kaynağı olduğu söylenebilir. Sanayi ve üretim konusunda yeterince işletmenin bulunmadığı ilçede son yıllarda turizmle birlikte turizm gelirleri de artış göstermektedir. Turistlerin ağırlanması ve konaklama ve ulaşım gibi ihtiyaçlarına cevap verebilecek gelişmelere önem gösterilmektedir. Palu rent a car firmaları da bu konuda gerekli araç ve hizmet imkanlarına özen göstermektedir. 
palu-rent-a-car.png
Mermer, krom ve bakır madenleri açısından önemli kaynaklara sahip olan ilçede bu değerler maalesef etkin olarak ekonomiye kazandırılmamıştır. Bu da büyük bir kayıp olarak değerlendirilebilir. Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan ilçenin bu rolü de günümüzde geri planda kalmış olup ticari faaliyetlerin gelişime uygun coğrafi yapısı yatırımcılar için önemli fırsatlar sağlayacaktır.

 Heyecan Dolu Bir Spor Rafting ve Murat Nehri

İlçenin tam ortasından geçen Murat Nehri ilçeye kattığı güzellik yanında rafting sporu severler için de çok ideal bir adres olarak kabul edilmektedir. Hırçın akan nehir rafting için bulunmaz bir rota ve akış sağlamaktadır. Rafting severler içinelazığ araç kiralama seçenekleri rahat ulaşım sağlamaları adına doğru bir tercih olacaktır. Palu kurumsal araç kiralama seçenekleri ise firma organizasyonlarında müşterilere oldukça cazip kiralama imkanları sunmaktadır.