Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 26.09 - 10:00
Teslim Tarihi 01.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Sivrice Araç Kiralama - Sivrice Rent A Car | Gezgin 7/24

Doğu Anadolu’nun Bodrum’u: Sivrice

Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan ve Elazığ İline bağlı olan Sivrice Elazığ’ın zirvesi sayılan Hazarbaba Dağı’nın etekleri ile Hazar Gölü arasında yer almaktadır. Hazar Gölünün kıyısında adeta bir sahil kenti edasına bürünmüş olan Sivrice eşsiz güzellikte küçük ilçedir. Bu güzel ilçeyi ziyaret etmek isteyenler için Sivrice araç kiralama hizmetleri büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği Sivrice Hazar Gölünün eşsiz mavisi ve adeta 

Bodrum sahillerini andıran plajları ile yaz aylarında Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin cazibe merkezi haline gelmektedir. Bu bölgelerden gelen ziyaretçilerin yanı sıra ülkenin dört bir yanından da misafirlerini ağırlayan ilçe adeta yaz aylarında turizm merkezine dönüşmektedir. Su ve plaj keyfinin yanı sıra doğal güzellikleri ve kırsal turizmin de olanaklarına uygun coğrafi yapısı ilçenin yaşadığı ilgiyi arttırmaktadır.
sivrice-araba-kiralama.png
Sivrice Coğrafi Konum ve Doğal Yapısı

Elazığ il merkezine 26 km mesafede bulunan ilçenin doğusunda Maden ilçesi, batısında Baskil ilçesi, güneybatısında Malatya ili, güneydoğusunda Diyarbakır ili ve kuzeyinde ise Elazığ il merkezi yer almaktadır. Çevresindeki Hasanbaba ve Karaoğlan Dağları ilçedeki düzlük alanların genişlemesine fırsat tanımasa da dağların eteğinden Hazar Gölüne doğru inen yamaçlar ilçe yerleşimi için uygun zemin imkanı sunmuştur. Doğu Anadolu Yukarı Fırat Bölümünde yer almasına rağmen kendine has bir iklim yapısına sahip olan ilçe karasal iklim özelliklerine de yabancı değildir. 

Dağlar arasında uzanan yayla ve ovalar ilçenin başlıca düzlükleridir. Sivrice’nin bu eşsiz coğrafi güzelliklerini ziyaret etmek için ulaşım araçları arayışında olanların Sivrice oto kiralama hizmetlerini değerlendirmeleri büyük kolaylık sağlayacaktır. Sivrice gezilecek yerler açısından oldukça geniş bir alana sahip olduğundan araç kiralama alternatifi zaman ve rahatlık açısından doğru bir çözüm olacaktır.

Sivrice Yaz ve Kış Turizmi

Elazığ’ın bu küçük ve şirin ilçesi turizm açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Hazar Gölünün doğal güzelliği ve suyun yarattığı ferahlık ilçenin bütününe yansımaktadır. İlçe de yaz aylarında yaşanan yoğunluk çok fazladır. Hafta içi günlerde 5 bin dolaylarında olan ilçe nüfusu hafta sonları 20 binleri geçmektedir. Yaz aylarının bunaltıcı sıcağından kaçmak isteyen ziyaretçiler için Sivrice en doğru adres olmaktadır. Sivrice araba kiralama firmaları yaşanan bu yoğunluğa cevap verebilmek adına hizmet ve olanaklarını sürekli olarak geliştirmektedir. İlçede konaklama ve yemek ihtiyaçları içinde oldukça şık ve ferah tesisler yer almaktadır. İlçede yapı olarak yaygın olan villalar da ilçeyle özdeşleşmiş haldedir.

Yaz turizminde su sporları ve plaj dışında yamaç paraşütü ve trekking imkanlarına da büyük ilgi duyulmaktadır. Göl çevresinde kamp alanları, plajlar ve kumsalları, gölün içinde bulunan batık kent turistlerin ilgisini çeken diğer önemli cazibelerdir.
sivrice-araç-kiralama.png
Kış sporları açısından da Hasanbaba Kayak Merkezi önemli bir cazibe merkezidir. Kayak pistleri, telesiyej ve dinlenme mekanları ile tesis kış turizmine ilgi duyanlar için önemli bir alternatif sunmaktadır. Tüm bu imkanlardan kolaylıkla faydalanabilmek için rahat ulaşım imkanı sağlayan Elazığ Sivrice araç kiralama firmaları müşterilerden büyük ilgi görmektedir.

 

Sivrice Tarihi Dokusu

Bizans egemenliğindeyken dönem dönem Müslüman Arapların fetih seferlerine maruz kalmıştır. 1071 Malazgirt Zaferi ile Selçuklu hakimiyetine geçmiştir. 1234 yılında ise Anadolu Selçuklu Devleti’nin kontrolüne geçmiş olan ilçe 1243 yılında İlhanlıların egemenliğine geçmiştir. Tarih içerisinde birçok kez farklı egemenlikler altında yer almış olan Sivrice, Dulkadiroğlu Beyliği, Memlüklular, Akkoyunlu Beyliği ve Safavi Devleti’nin de kontrolünde bulunmuştur. Yavuz Sultan Selim’in Çaldıran Zaferi ile Osmanlı topraklarına katılan ilçe Cumhuriyet’le birlikte Elazığ iline bağlanmıştır. 

Bunca uygarlığın hüküm sürdüğü ilçede elbette tarihi dokuda bu uygarlıkların izlerine de rastlanmaktadır. Hazar Gölünün güneyinde yer alan Batık Kent ve gölün içinde yer alan Kilise Adası önemli tarihi değerlerdir. Evliya Çelebi’nin rivayetlerinde yer alan bu manastırda altın çullu bir merkebin mumyalanarak gölün içinde yer alan bu manastırda yerin altına saklandığı belirtilmektedir. Bu tarihi güzellikleri görebilmek için rahat ulaşım imkanı sunan Sivrice rent a car şirketlerine ziyaretçiler yoğun talep göstermektedir.
sivrice-rent-a-car.png

Sivrice Plaj ve Kampları

İlçede kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra özel işletmelerin de plaj ve tesisleri yer almaktadır. Galaksi plajı, İl Özel İdare Kampı, Emniyet Kampı, Devlet Su İşleri Kampı, Maliye Kampı ve Karayolları Kampı önemli plaj ve kamplardır. Sivrice ucuz araç kiralama tercihiyle bu kamplara hem ekonomik hem de kolay ulaşım imkanı mümkündür. Tesisler modern işletmelerin tüm detaylarını taşımakta olup ziyaretçilerden de büyük ilgi görmektedir. Yaşanan yoğunlukla birlikte konaklama konusunda rezervasyonsuz yer bulmak imkansız hale gelebilmektedir. 

Özel tesislerin ve otel ve konaklama yerlerinin de hizmet sunduğu Sivrice adeta bir tatil merkezi konforu sunmaktadır. Ulaşım konusunda sadece bireysel ihtiyaçlara değil kurumsal gereksinimlere uygun çözümlere de imkan tanıyan elazığ oto kiralama seçenekleri ile birlikte araç kiralama maliyetleri vergi indirimi imkanı sağlamaktadır. Böylece hem rahat ve konforlu bir ulaşım imkanı sağlanmakta hem de araç kiralayan firmalar kiralama giderlerini masraf olarak gösterebilmektedir.