Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 26.09 - 10:00
Teslim Tarihi 01.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
İliç Araba Kiralama - İliç Rent A Car | Gezgin 7/24

Erzincan İli İliç İlçesi

İl merkezine 116 km uzaklıkta yer alan Erzincan’ın İliç ilçesi, 1938 yılında demiryolu geçmeden önce Kemaliye bağlıydı. Refahiye-İliç-Kemaliye’den geçen antik yol üzerinde kurulan İliç ilçesinde birçok tarihi kalıntılar bulunmaktadır. İliç gezilecek yerler, eski tarihi ile birçok medeniyete ev sahipliği yaptığından dolayı bir hayli fazladır. Demir, asbest, krom gibi maden cevherleri bulunmaktadır. Maden cevherlerinin zenginliğinin yanı sıra küçükbaş hayvancılıkta, Türkiye’nin en çok koyun bulunan bölgelerinden biridir. Hayvan mevcudunun fazla olması süt üretimini de fazlalaştırmış. Tulum peyniri, İliç ilçesinin en ünlü peyniridir. Toprağı çok verimlidir. Halkın başlıca ekonomisi tarım ve hayvancılıktır. 

İliç ilçesine Ulaşım Ve Araba Kiralama

Erzincan merkezden İliç ilçesi 116 km uzaklıktadır. Erzincan merkezden veya havaalanından ya da ilçeye gittikten sonra İliç araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak Erzincan’ın her yerine ve İliç ilçesine rahatlıkla ulaşım sağlanabilir. Araç kiralama ile istenilen her yere rahatlıkla ulaşım sağlanıp, hem Erzincan’ın hem de İliç’in tarihi ve doğal yerlerini ziyaret edebilirsiniz. Vergi, sigorta, kasko gibi ekstra ücretler olmadığı için araç kiralama, uzun süreli kullanımlar haricinde oldukça avantajlıdır. Ayrıca kaza olduğunda veya herhangi bir arıza durumunda araç kiralama firması destek sağlamaktadır.

iliç-araba-kiralama.png
İliç İlçesi Tarihi Saatli Çeşme

İliç ilçesinin en önemli tarihi eserlerinden birisi Saatli Çeşmedir. 1937 yılında yapılan çeşme için; bu Saatli Çeşme’nin suyundan içen herkes er ya da geç İliç’e geri döner şeklinde rivayeti bulunmaktadır. Behçet Kemal Çağlar bu Saatli Çeşme için, İliç’e bir çeşme var, altından su üstünde zaman akar demiştir. Mimarisi ile dikkat çeken bu çeşme ilçe merkezinde yer almaktadır. 

İliç İlçesi Yaylaları

İliç ilçesi tarihi yönü ile ön plana çıktığı kadar doğası ile de ön plana çıkmaktadır. Kamp yapılacak birçok alanı bulunmaktadır. Uluyamaç köyü yaylası, Akdoğu Kaymaklı, Hosta yaylası ve Kaymaklı köyü yaylaları, Doğu Anadolu bölgesinin muhteşem yaylarının ve bu yaylalarda bulunan doğal yiyecekleri tatmak için muhteşem dinlenme yerleridir. Bu yaylalarda kamp yapabilme, konaklayabilme ve doğa ile baş başa olma imkânı bulunmaktadır. İliç oto kiralama ile yaylalara ve diğer ulaşım noktalarına çok rahatlıkla ulaşım sağlanabilir. Ayrıca yaylalarda hiking gibi doğa sporları düzenlenerek yerli ve yabancı doğa tutkunu turistleri kendine çekmekte ve yaylalarda bulunan endemik bitki türlerini keşfetme imkanı sunmaktadır. Meşhur tulum peynirinin yapımından diğer yöresel lezzetlere kadar birçok lezzeti tatma fırsatı bulunmaktadır.  

Kuruçay Köyü Tarihi Ve Gezilecek Yerler

1938 yılına kadar Kemaliye’ye bağlı bir bucak olan Kuruçay, İliç’in ilçe olmasından sonra İliç’e bağlı bir köy olmuştur. Kuruçay’ın en eski yapılarından biri olan Kuruçay Hükümet Konağıdır. Yapımında, Kuruçay’ın 1 km dışında bulunan Kalebaşı kalesinin merdiven taşları kullanılmıştır. Tarihi konağı gezmenin yanında yöresel yemekleri de tatma fırsatı elde edilmektedir. 1793 yılında yapılan Kuruçay tarihi cami ve diğer Osmanlı zamanından günümüze kalan yapıları gezmek için Kuruçay’a uğranılması gerekmektedir.
iliç-araç-kiralama.png
 

Aydınlık Kanyon Nasıl Gidilir?

İliç ilçesinin kuzey doğusunda bulunan Atma köyünden ulaşım sağlanır. İliç rent a car hizmetleri ile Aydınlık Kanyon’a rahatlıkla ulaşılabilir. Ayrıca buraya bot, tekne ile ulaşıp, kanyon içinde bot ve tekne ile seyahat edilmektedir. Burada cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan fakat günümüzde kullanılmayan demiryolu tünellerini, sarp kayalıkları, tarihi köprüleri keşfetmek mümkündür. Tekne veya bot haricinde Atma köyünden başlayıp tünel ve köprüler kullanılarak yürüyüş rotası oluşturulabilir. İliç ilçe merkezinden Atma köyü 10 kilometre mesafede bulunmaktadır. 

İliç Köyleri Ve Tarihi Kalıntılar

İlk çağ ulaşım parçasından biri olan Refahiye-İliç-Kemaliye hattı sayesinde ilk Tunç çağından beri medeniyetlere ev sahipliği yapıştır. İliç ilçesine bağlı birçok köyde çeşitli tarihi yapılar ve kalıntılar bulunmaktadır. Yeterli arkeolojik kazının yapılmadığı ilçede birçok eser gün yüzüne çıkarılamamıştır. İliç ilçesini ve köylerini ziyaret ederek bu keşfedilmemiş tarihi mekânları keşfetmek mümkündür. Altıntaş köyünde Roma döneminden kalma çok sayıda eser bulunmaktadır. 

Roma ve sonraki dönemlere ait olduğu bilinen Zinegar Harabeleri bir diğer görülmesi gereken tarihi yerlerden biridir. Urartular, Persler, Roma gibi medeniyetlerin hükmü altında bulunan İliç ilçesi 1071 yılından sonra Türk hâkimiyetine girmiştir ve bu tarihten sonra çeşitli Türk-İslam devletleri tarafından yönetilmiştir. İliç’te tarihi Ermeni Kilisesi, Leşker Baba Türbesi, Hasanbaba Türbesi gibi diğer yapılarda bulunmaktadır. Erzincan İliş araç kiralama hizmetlerinden faydalanarak bölgeyi rahatlıkla gezebilirsiniz.

İliç Mutfağı Ve Yöresel Yemekleri

İliç ilçesinin verimli toprakları ve hayvancılığı ile lezzetli ve geniş bir mutfağı bulunmaktadır. İlçede yıllık ortalama 1260000 kg tulum peyniri üretilmektedir. Ispanağa benzerliği ile bilinen evelik otundan enfes dolma yapılmaktadır. Sıcacık kesme çorbası, un çorbası ve pirpirim aşı içilmesi gereken çorbalardandır. Tirit, ekşili köfte gibi et yemekleri de İliç ve Erzincan mutfağında bolca bulunmaktadır. Nohut, mercimek gibi tahıllarla beraber kuzu etinin de koyulduğu kelecoş yemeği mutlaka yenmelidir.
iliç-oto-kiralama.png
İliç Araç Kiralama

Araba kiralama sektörü de her geçen gün artan talep ile büyümektedir. erzincan oto kiralama ile İliç ilçesinin tarihi ve doğa güzellikleri rahatlıkla ve yük taşıma derdi olmadan ziyaret edilebilir, doğa sporlarına katılabilinir. Ayrıca İliç kurumsal araç kiralama firmaları ile güvenle araç kiralanabilinmektedir.