ERZİNCAN - KEMAH Oto Kiralama

Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araç Markası

ERZİNCAN - KEMAH En Uygun Araç Kiralama Fiyatları

ERZİNCAN - KEMAH Tanıtımı

Kemah Gezilecek Yerler

Zengin tarihi ve kültürü ile Kemah gezilecek yerler açısından gidip görülmesi gereken bir ilçemizdir. İlçeye kara yolu ve demir yolu ile ulaşabilirsiniz. Erzincan merkezden kalkan dolmuşlarla Kemah’a ulaşabilirsiniz. Kemah araç kiralama şirketlerine gidip, bir araba kiralayarak, ilçenin tarihi yerlerini gezebilirsiniz. Araç kiralamanın size şu avantajları olacaktır: Uzak yerden geliyorsanız, araba kullanarak yorulmamış olursunuz. Kendi aracınız yıpranmamış fazla kilometre yapmamış olur. 

Kemah Nerededir? Nerenin İlçesidir?

Kemah, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Erzincan ilinin ilçesidir. Yaklaşık 8.000 nüfusu vardır. Doğusunda Erzincan Merkez, batısında Erzincan ilçesi İliç, kuzeyinde Erzincan ilçesi Refahiye, güneyinde Tunceli ilçesi Ovacık ile komşudur. İl merkezine uzaklığı da 52 km’dir. İlçenin güneyinde Munzur Dağları bulunmaktadır. Genellikle engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Fırat Nehri’nin bir kolu olan Karasu buradan geçmektedir.
kemah-araba-kiralama.png
Doğal güzelliklere sahip olan küçük şirin ilçemiz Kemah, cirit sporu ile de ünlüdür. Hem Türkiye’de hem de dünyada adını duyurmuştur. Malazgirt Meydan Muharebesi’nin yapıldığı yer olarak da tarihte geçmektedir. Kemah’ta tarihi bir gezinti yapmak isteyenlere kolaylık sağlamak amacıyla Erzincan Kemah araç kiralama şirketleri ilçede bulunmaktadır. Bu şirketler sayesinde zahmetsiz bir gezi programı düzenleyebilirsiniz. İçlerinden birini tercih ederken Kemah ucuz araçkiralama fırsatlarından da faydalanabilirsiniz.

Kemah Kalesi Tarihçesi

Anadolu’nun en eski kaleleri içerisinde yer almaktadır. Etrafı surlarla çevrilidir. İlk yapılışı Hitit- Urartular olarak tahmin edilmektedir. Hangi tarihte yapıldığı konusunda kesin bir bilgi yoktur. Güneye bakan tarafta demirden yapılmış kapılar vardır. Kesme taştan yapılmıştır. Doğuda Fırat nehrine inen tüneller bulunmaktadır.

 Osmanlı devrinde kalenin içinde bir yerleşim oluğu gözlenmektedir. Bu evlerin kalıntılarını Kemah Kalesi’ne gidersek görebiliriz. Ayrıca ünlü Türk gezgini Evliya Çelebiünlü Seyahatnamesinde Kemah Kalesi’nden bahsetmiş, buranın ne kadar sağlam bir kale olduğunu yazmıştır. Gidilip görülmesi tavsiye edilen yerler arasındadır.

Sultan Melih Türbesi Tarihçesi

1071-1228 yılları arasında yapılmıştır. İçerisinde 5 mezar bulunmaktadır. Tuğladan duvarları vardır ve sekiz köşelidir. Mengücek Beyliğinin kurucusu Ahmet Gazi adına yapılmıştır. İçerisinde Melih Gazi’nin mumyası vardır. Melih Gazi’nin sembolik sandukasını burada görebiliriz. 

kemah-araç-kiralama.png
Mumyanın üstünde “Dünya durdukça o Mengücek Sultan tarafından aydınlatılacaktır.” Farsça olarak yazılmaktadır. Halk arasında ‘’Sultan Melek’’ adıyla anılmaktadır. Bu tarih kokan türbeye gitmek Kemah oto kiralama hizmetiyle çok kolay bir hale gelecektir. Kiraladığınız araçla gün içerisinde birçok yere gidebileceksiniz.

Gülabi Bey Camii Tarihçesi

Cami Kemah ilçesinin merkezinde bulunmaktadır. 1450 yılında Emir Gülabi tarafından yapılmıştır. Kare şeklinde bir yapıdır. Birkaç defa onarımı yapılmış olup, halen ilçe halkına hizmet vermeye devam etmektedir.

Gözetleme Kulesi Tarihçesi

Bu kulenin ne zaman ve kimin tarafından yapıldığı belli değildir. Mimari özelliklerine bakılırsa Selçuklular tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Fırat nehri kenarında yapılmıştır. O dönemde gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır.

Taşdibi Kilisesi Tarihçesi

İlçenin kuzeyinde Karasu kıyısında bulunmaktadır. Hıristiyanlığın ilk zamanlarında Tarsuslu St. Paulus’unmüritlerinden Azize Aya Thekla’nın yaptırdığı düşünülmektedir. Kilisenin içinde siyah zeminde kırmızı renkle melek, Meryem, İsa resimleri çizilidir. Zaman içerisinde zarar görmüş fakat Ermeniler tarafından onarılmıştır. Günümüzde harabe bir hale gelmiştir.

Yukarıdaki tarihi yerleri gezmek için Erzincan’a gelmeniz gerekmektedir. 40 dakika sürecek bir yolculukla Kemah’a ulaşmış olacaksınız. İlçeye vardığınızda Kemah rent a car firmasına gidip araç temin edebilirsiniz. Tarihi gezinize bu sevimli ilçede başlayabilirsiniz. Burada ilçe halkı bayanlarının yaptığı el işi başörtüsü, seccade, çorap, eldiven gibi hediyelik eşyaları bulup satın alabilirsiniz.

Altıntepe Şehir Kalıntıları 

Urartu dönemine ait şehir kalıntıları burada bulunmaktadır. Altıntepe, şehir merkezine 15 km. uzaklıktadır. Kemah’a kadar geldiyseniz yakın çevreye de göz atmak gerekir. Altıntepe de tapınak, kabul salonu, açık hava tapınağı, depo binası ve üç adet mezar bulunmaktadır. Kazılardan çıkarılan eserler, şu anda Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir. Bu kalıntıları görmek hiç de zor değil.Erzincan’dan on dakika, Kemah’tan yarım saat sonra burada olabilirsiniz. Bu kolaylığı size Kemah araba kiralama sağlayabilir.
kemah-oto-kiralama.png

Kemah İlçesi Tarihçesi

Kemah’ın adına ilk kez Hitit imparatorluğu döneminde, Hitit kralı I. Şuppiluliuma döneminde yazılan bir çivi yazısında rastlanmaktadır.Hitit kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bölgeye “Hayaşa” adı verilmektedir. Mengücekoğulları Beyliği’nin merkezi Kemah’ta kurulmuştur. Daha sonraları, Selçuklular ve İlhanlılar bölgede egemenliği ele geçirmişlerdir. 1515 yılında Osmanlılar tarafından fethedilmiştir.Kemah ismi Göktürk devletinde, Kıpçak Türklerinin bir kolu olan “Kimak” Türklerinden gelmektedir.

Birinci Dünya Savaşında Ruslar Kemah Boğazına kadar gelmişlerdir. Boğazı geçememişler ve Erzincan’a çekilmek zorunda kalmışlardır. Böylece Kemah Birinci Dünya Savaşı’nda Ruslara karşı savunma hattını oluşturmuştur. 

Kemah Geçim Kaynakları Nelerdir?

İlçede genellikle tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Demircilik, marangozluk, el işi sanatları, dokuma tezgahçılığı, semercilik, tenekecilik meslekleriyle uğraşılmaktadır. Marangoz ve demir atölyeleri gibi küçük çaplı işletmeler bulunmakla birlikte, yem fabrikası ve birçok sanayi kolları da bulunmaktadır.

İlçenin yöresel ürünleri de adını duyurmaya başlamıştır. Özellikle arıcılık konusunda büyük bir piyasa oluşturmak için harekete geçilmiştir. Günümüzde organik gıdaların rağbet görmesiyle birlikte Kemah balları ile meşhur bir ilçedir. Kemah balı ve ilçenin yöresel lezzetlerinin tanıtıldığı etkinlikler yapılmaktadır. Bunların dünya çapında duyurulması gerektiği konusunda çalışmalar devam etmektedir.

Gezi Planınızı Ailenizle Ya Da İş Arkadaşlarınızla Yapabilirsiniz

Erzincan’ın şirin ilçesi Kemah’ ta bir gezi programı planlamak istiyorsanız, aracınızı bırakarak karayolu ya da tren yoluyla şehir merkezine gelebilirsiniz. Buradan dolmuşlarla ilçeye ulaşabilirsiniz. Ailenizle geldiyseniz, araç kiralama firmalarından araba kiralayarak gezi turunuza başlayabilirsiniz. İş arkadaşlarınızla yapılan gezilerde Erzincan oto kiralama hizmetlerinin olduğunu hatırlatmak isteriz.