Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 17.08 - 10:00
Teslim Tarihi 22.08 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Kemaliye Araç Kiralama - Kemaliye Rent A Car | Gezgin 7/24

Kemaliye Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgesi’nin güzel ilçelerinden biri olan Kemaliye Erzincan iline bağlıdır. İl merkezine 194 kilometre uzaklıkta olan ilçeye ulaşım çeşitli vasıtalarla sağlanmaktadır. Kemaliye gezilecek yerler bakımından zengin olduğu için şehre çok sayıda turist ulaşım sağlamaktadır. Gezi şirketlerinin yaptığı Erzincan turları içerisinde Kemaliye’nin çeşitli noktaları mutlaka yer alır. İlçeye toplu ulaşımla vardıktan sonra Kemaliye araç kiralama firmalarından herhangi birinden tedarik edilen araçla turistik mekanlar daha kolay gezilir. 

Kemaliye Nerededir? Nerenin İlçesidir?

Kemaliye’nin batısında Sivas Divriği, doğusunda Tunceli Çemişgezek ve kuzeyinde Malatya Arapgir bulunmaktadır. Güneyinde Erzincan’ın İliç ilçesi yer almaktadır. İlçeye ulaşım için birçok seçenek bulunmaktadır. İl dışından gelenler bu seçeneklerden daha çok havayolunu tercih etmektedir. Kemaliye’ye yolcuları Elazığ havalimanından gitmek çok daha kolaydır. Havalimanında indikten sonra Malatya, Elazığ ve Erzincan karayolu kullanılarak ilçeye ulaşılır. Elazığ Keban ile arası 40 km, Arapgir ile Kemaliye arası 50 km, Keban ile Arapgir arası 44 km’dir. Ulaşımın sağlandığı karayollarının durumu çok iyi olduğundan yolculuk yorucu değildir. Dutluca ile ilçe arasındaki 30 km’lik yol biraz virajlıdır. Fakat manzarası güzel olduğundan virajlı bile olsa yolcuya keyif vermektedir. 
kemaliye-araba-kiralama.png
Kemaliye Genel Tanıtım ve Geçim Kaynakları

Doğu Anadolu Bölgesi’ne seyahat düzenlemek isteyenlere Kemaliye’den başlamaları tavsiye edilir. Mustafa Kemal Atatürk’ten esinlenerek Kemaliye adı verilen ilçe yüksek ve engebeli bir yapıya sahiptir. İlçeye gelenler Kemaliye rent a car şirketlerinden araç arazisi kiralarsa yolculukları daha rahat olacaktır. Mikro klima özelliklerinin görüldüğü ilçede meyvecilik ön plana çıkmaktadır. En çok ceviz, elma, dut yetiştirilir. Kurutulmuş eğin dutu ve pekmezi yörenin en bilinen lezzetidir. 

Sanayi tesisi çok yoktur. Bir tane çuval fabrikası bulunmaktadır. Keban barajında tatlı su balıkçılığı yapılır. Kemaliye denilince akla halılar gelir. Atkı ipliği mavi boyalı ve kenarındaki püskülleri saç örgüsü olan halılar için her yıl özel festival düzenlenir. Halı almak ve taşımasında sorun yaşamak istemeyenler Kemaliye araba kiralama fırsatlarından yararlanabilir.  

Kemaliye İlçesinin Tarihi

Dördüncü yüzyıldan sonra Romalıların eline geçen Kemaliye topraklarının öncesi hakkında net bigi yoktur. Türkler Anadolu’ya geçince yörenin toprakları Selçukluların, İlhanlıların ve Akkoyunluların hakimiyetine geçmiştir. Osmanlı hakimiyetine ise Çelebi Mehmet zamanında geçmiştir. O dönemde adı Eğin’dir. Sırt anlamına gelen Eğin kelimesi 1922 yılında Kemali olarak değiştirilmiştir. 

Atatürk Kültür Merkezi Nerededir?

Ne zaman yapıldığına dair net bilgi olmayan Atatürk Kültür Merkez ilçe merkezindedir. Yaklaşık 100 yıllık olduğu tahmin edilmektedir. Kültür merkezi olmadan önce bir dönem ilkokul ve ortaokul olarak hizmet vermiştir. Çatısı, duvarlardan taşmıştır. Saçak altlarında ahşap süslemeler vardır. Süslemeleriyle çatı binaya estetik bir görüntü katmaktadır. Halk tarafından toplanan fonlarla 2000 yılında restorasyondan geçirilmiştir. 2001 yılında Kültür Merkezi olarak açılmıştır. 

kemaliye-araç-kiralama.png
Karanlık Kanyon Nerededir?

Dünyanın ikinci büyük kanyonudur. İlçe merkezine 3 km uzaklıkta bulunan Karanlık Kanyon’a Kemaliye kiralık araç firmalarından araba kiralanarak ulaşım sağlamak daha konforlu olacaktır. Yaklaşık 9 km uzunluğa sahip olan kanyonun içinde Fırat Nehri kıvrılarak akmaktadır. Kanyonun kenarında duvar gibi yükselen kayaların boyu 800 metreye ulaşmaktadır.

Karanlık Kanyon’da rafting, bot safari, kano ve jet sky gibi çeşitli spor etkinlikleri düzenlenmektedir.  Muhteşem bir güzelliğe sahip olan kanyonda ayrıca tekne turları yapılmaktadır. Kanyonun bitiminde Karpuzkaldıran mesire yeri vardır. Tekne turundan sonra mesire yerine çıkılıp doğanın ve havanın keyfi sürülür. erzincan oto kiralama hizmetleri aracılığıyla Karanlık Kanyon’dan diğer turistik alanlara geçilir.  

Kemaliye Müzesi Nerededir?

1915 yılında kurularak Anadolu’daki ilk özel şirket olan Türk Halı Şirketi’ne uzun yıllar tahsis edilen müzenin yapılış tarihi net bilinmez. Yıllarca mekanda Eğin Halısı dokunmuştur. Şirket kapanınca bina boşa çıkmıştır. Binanın alt katı bir dönem cezaevi olarak kullanılmıştır. 1999 yılında halk tarafından toplanan paralarla restore edilmiştir. Bir dönem fasıl ve folklör gösterilerine sahnelik yapmıştır. Günümüzde 600 civarında etnoğrafik eserin sergilediği bir müzedir. 

Ocak Köyü Ali Gürer Özel Müze Nerededir?

Ocak Köyü ilçe merkezine 40 km uzaklıktadır. Ali Gürer Özel Müzesi adını taşıyan müzeye ulaşım sağlamak için Erzincan Kemaliye araç kiralama şirketleriyle görüşmekte fayda vardır. Araç kiralamadan turistik alana gitmek uzun sürecektir. Kiralanan araçla köy halkının çabalarıyla ziyarete açılan müzeyi gezmek için daha çok vakit olacaktır. Özel olmasına rağmen müze Kültür Bakanlığı tarafından denetlenmektedir. İki katlı modern müzede genellikle etnografik eserler sergilenmektedir.  1300 civarında eser vardır. 

kemaliye-oto-kiralama.png
Orta Camisi Nerededir? 

Kadıgölü kıyısında bulunan caminin kitabesi yoktur. Kitabesi olmadığından hangi tarihte ve kim tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Muhteşem bir kubbesi vardır. 17 veya 18.yy’da yaptırıldığı düşünülmektedir. 

Kadıgölü Nerededir? Geçmiş Bilgileri

Çeşitli efsaneler konu olmuş olan Kadıgölü bembeyaz köpüklü hızlıca akan bir göldür. İlçenin kadını atı ile alıp götürecek kadar hızlıdır. Aslında bir göl değildir. Debisi yüksek ve çok soğuk olan güçlü kaynak suyudur. İlçenin tarlalarının sulanmasında kullanılır. Kadıgölü üzerinde bulunan değirmen restore edilerek ziyarete açılmıştır. Kemaliye oto kiralama fırsatlarıyla tedarik edilen araçla ilçenin Başpınar Köprüsü ve Taş Yol gibi diğer turistik alanlarına ulaşmak mümkün olacaktır.