Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Otlukbeli Araç Kiralama - Otlukbeli Rent A Car | Gezgin 7/24

Otlukbeli Gezilecek Yerler

Otlukbeli, Doğu Anadolu Bölgesinin güzel illerinden Erzincan’ın 9 ilçesinden biridir. Erzincan ile ilçe arası yaklaşık olarak 148 kilometredir. Türkiye’nin çeşitli noktalarından Erzincan’a gelenler şehirlerarası otobüslerle veya ilçeye ulaşım sağlayan minibüslerle ve dolmuşlarla ilçeye gelebilir. İlçeye ulaşan turistler veya ziyaretçiler Otlukbeli araç kiralama firmalarından alacağı hizmetlerle mekanları daha rahat gezebilir. İle çok yakın olmadığından dolayı ilçe fazla gelişememiştir. Otlukbeli gezilecek yerler bakımından çok zengin değildir. Fakat var olan bir iki yeri görmeye değer mahiyete sahiptir. 

Otlukbeli Nerededir? Nerenin İlçesidir?

Güzel illerden Erzincan’ın ilçesi olan Otlukbeli önemli bir ilçedir. Tarih kitaplarından hemen hemen her Türk vatandaşı Otlukbeli adını duymuştur. Ülkenin ve yörenin tarihsel sürecinde önemli rol oynamıştır. Erzincan ile Bayburt arasındadır. Diğer komşuları Erzincan’ın Tercan ve Çayırlı ilçeleridir. İlçenin nüfusu yaklaşık olarak 3 bindir. Nüfusuna bakıldığında çok küçüktür. 

Otlukbeli Tarihi Geçmişi

Yöreye ilk yerleşenlerin Hurriler olduğu bilinmektedir. Hurrilerden sonra Urartular, İskitler, Persler, Medler,  Sabarlar, Sasaniler ve daha birçok medeniyet yöreye hakim olmuştur. 1071 yılında başlayan Türk akınlarından sonra topraklara Selçuklular, Eretna Beyliği, Mengücekler, Karakoyunlular, Akkoyunlular ve en son Osmanlılar hakimiyet kurar. 

otlukbeli-araba-kiralama.png
Otlukbeli ilçesinin eski adıKarakulak’tır. Uzun yıllar Karakulak olarak kullanılmıştır. 1880’lü yıllarda bucak olmuştur. Bucak olunca Tercan ilçesine bağlanmıştır. 1954 yılında Çayırlı ilçesine bağlanmıştır. 1971’de belediye teşkilatı kurulmuştur. 1973 yılında yayınlanan Bakanlık Kurulu Kararı ile kentin adı Otlukbeli olarak değiştirilmiştir. Bucak olan Otlukbeli 1991 yılında çıkarılan kanunla ilçe olma hakkını elde etmiştir. İlçe olunca Elazığ iline bağlanmıştır. erzincan oto kiralama İlçe merkezine bağlı 3 mahalle ve 10 köyü ziyaret etmek ve güzelliklerini hissetmek için Erzincan araç kiralama hizmetlerinden istifade edilebilir. Böylece köy dolmuşunu bekleme sıkıntısı yaşanmayacaktır. 

Otlukbeli İlçesinde Ne Yenilir?

Yemek türleri bakımından yörenin mutfağı zengindir. Yemeklerin büyük çoğunluğu hamur işidir. Sırın, gasefe, eşgili kesme çorba diğer adıyla un çorbası, yaprak sarma, su böreği ilçenin başlıca yemekleridir. Özellikle ilçe hanımlarının yaptığı kete ve tatlılar çok meşhurdur.

Otlukbeli’den Ne Alınır?

Yöreyi gezmeye gelen yerli ve yabancı turistler Otlukbeli’nin bağlı olduğu ilden harika hediyeler alınabilir. Otlukbeli araba kiralama hizmetlerinden tedarik edilen araçla Erzincan’a ulaşıp el işi bakır ürünlerinden alınabilir. Bakırdan semaver, biblo, tepsi, vazo, şekerlik, duvar tabağı ve daha birçok süs ve hediyelik eşya yapılmaktadır. Yöreden alınabilecek en değerli hediye halıdır. Çeşitli ebatlardaki halılar çeşitli fiyatlarla satılmaktadır. İle ait tava leblebisi ve tulum peyniri alışverişte unutulmaması gereken ürünlerdir. 
otlukbeli-arac-kiralama.png

Otlubeli Gölü Nerededir?

İlçe merkezine yaklaşık olarak 6 kilometrelik uzaklıkta bulunan gölü yöre halkı ve dışarından gelen turistler çok fazla ziyaret etmektedir. Göle ulaşım belediyenin sağladığı dolmuş ve minibüslerle yapılmaktadır. Fakat göldeki gezisini saatle sınırlandırmak istemeyenler Otlukbeli rent a car firmalarından biriyle görüşüp araç kiralamalıdır. Böylece dolmuş saatlerine göre gezinin bitirilmesi gerekmez. Göl, yaz aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır. Göl kenarında bulunan mesire yeri bundan etkili rol oynar. 1994 yılında sit alanı olarak ilan edilen göl mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Piknik yapmak ve gölü izlerken kafa dağıtmak için ideal bir yerdir. 

Derinliği 15 ile 18 metre arasında değişen gölün yüzölçümü 6 bin 500 metrekaredir. Göl kare şeklindedir. Küçük bir set gölüdür. Maden suları kaynaklı oluşmuş traventer seddi gölüdür. Türkiye ve dünyada eşi görülmemiş bir oluşumdur. Gölün suyu kırmızıdır. Kırmızı olmasının nedeni yeraltından göze şeklinde çıkan suyun içindeki kükürt ve magnezyum gibi minerallerden kaynaklanır. 

Gölün suyunun tadına bakıldığında maden suyu ve çeşitli minerallerin yoğun tadını almak mümkündür. Vücut mantarlarına, romatizmal ağrılara ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Otlukbeli oto kiralama hizmetlerinden faydalananlar hastalığı olan eşini, dostunu göle getirmektedir. Havasının güzelliği, göl suyunun faydalı olması ve çevresindeki mesire alanında piknik yapılabilir olması insanları bölgeye çekmektedir. 

Tarihi ile doğal güzelliğin birleştiği göle Sivas ile Erzincan yolu üzerinde bulunan tabelalar takip edilerek gelinebilir. Şahsi arabasıyla gelemeyecek olanlar Otlukbeli kiralık araç şirketlerinden araba kiralayarak kolaylıkla ulaşım sağlayabilir. Gölü gezdikten sonra gölün yukarısında bulunan şehitlik de ziyaret edilmelidir. Şehitlere dua etmeden bölgeden ayrılmak doğru olmaz. 

otlukbeli-oto-kiralama.png

Otlukbeli’ndeki Turizm Aktiviteleri

Otlukbeli, Erzincan iline nispeten uzak bir konumda yer almaktadır. Bölgenin arazi şartları ve diğer imkanları nedeniyle ilçe çok fazla gelişim gösterememiştir. Fakat ilin diğer ilçeleri ve şehir merkezinde görülmesi gereken birçok yer ve yapılabilecek birçok aktivite vardır. Dünya üzerinde yeni gelişmekte olan bazı spor dalları vardır. Bu spor dalları kişileri izleyici olmaktan çıkarıp katılımcı konumuna sokmaktadır. İnsan sağlığı adına spor çok önemlidir.

Erzincan’ın havası çok temizdir. Arazi şartları yeni spor dallarını yapmaya uygundur. Gürültüden, her türlü kirlilikten ve stresten uzak keyifli zaman geçirmek isteyen ilçe sakinleri il merkezindeki spor alanlarına gelmektedir. Erzincan Otlukbeli araç kiralama fırsatlarını değerlendiren rafting, su kayağı, yamaç paraşütü, cirit ve diğer sporların yapıldığı yerlere ulaşabilir. Böylece hem yörenin temiz havasından istifade edilir hem de sağlıklı yaşam adına adımlar atılır.