Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 27.09 - 10:00
Teslim Tarihi 02.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Tercan Araç Kiralama - Tercan Rent A Car | Gezgin 7/24

Tercan Gezilecek Yerler

Ülkemizde karayolu, demiryolu ve havayoluyla ulaşım sağlanmaktadır. Erzincan iline karayolunda hizmet veren otobüslerle ulaşım sağlanabilir. Biraz farklılık yapmak isteyenler için ikinci alternatif Doğu Ekspresi’dir. Ankara ile Kars arasında yolcu taşıyan Doğu Ekspres’i Erzincan’a uğramaktadır. Üçüncü seçenek ise havayoludur. Erzincan Havalimanı’ndan Ankara ve İstanbul’a direkt uçuşlar yapılmaktadır. İle ulaşan ziyaretçiler Tercan’a ilçeler arası minibüs ve dolmuşları kullanarak geçebilir. Tercan araç kiralama hizmetlerini kullanarak da ilçedeki yolculuğunu rahat ve konforlu bir şekilde gerçekleştirir. Küçük ve şirin bir ilçe olmasına rağmen tarihi, tabi ve kültürel anlamda Tercan gezilecek yerler vardır. 

Tercan Nerededir? Nerenin İlçesidir?

Erzincan ilinin 9 ilçesinden biri olan Tercan’a bağlı 3 belde, 116 mezra ve 69 köy vardır. Yaklaşık olarak 18 bin kişilik bir nüfusa sahiptir. İl merkezi ile ilçe merkezi arası ortalama 88 km uzaklıktadır. Erzurum ve Erzincan yolu üzerinde bulunan ilçenin yüzölçümü 1592 km2’dir. İlçe halkı geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. En fazla şeker pancarı ve hububat üretimi yapılır. Sümer Holding bünyesinde açılmış olan bir ayakkabı fabrikası vardır. Tercan yöresine ait bir taş vardır. Tercan taşı olarak adlandırılan bu taş binaların dış dekorasyonunda kullanılır. İnşaat sektöründe Tercan Taşı sıklıkla kullanılır. Erzincan Tercan araç kiralama firmalarından kiralanan arabayla taşın çıkarıldığı yerlere ulaşım sağlanabilir. 
tercan-araba-kiralama.png

Tercan Tarihi Geçmişi

Yöreye ilk yerleşenlerin Hititler olduğu düşünülmektedir. Ardından Urartular ve Asurlar yerleşmiştir. İlerleyen yıllarda bölge Medler, Persler, Makedonyalılar, Romalılar ve Bizanslıların hakimiyetine girmiştir. Mengücek Beyliği ve Eretna Beyliği’nin yörede hakimiyet kurması Malazgirt savaşından sonrasıdır. Bölgede uzun süre egemenlik kuranlar Akkoyunlular olmuştur. Saltukoğulları’na hükümdarlık yapmış olan Mamahatun külliyesi çevresi yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Tam tarih belli olmamakla birlikte ilçenin Mamahatun tarafından 1190’lı yıllarda kurulduğu düşünülmektedir.  Otlukbeli savaşından sonra Osmanlı’nın hakimiyetine geçmiştir. Önceleri Erzurum iline bağlıdır. 1938 yılından sonra Erzincan iline bağlı bir ilçe olmuştur. 

Tercan’da Ne Yenilir?

Doğu Anadolu Bölgesi yemek kültüründe daha çok hamurlu ve etli lezzetler ön plandadır. Tercan ilçesinde öne çıkan lezzetler arasında Büryan, Keşkek, Ekmek ıslatması, Kellecos, yumurta boranı, kaygana, işi, erişte, el böreği, çökelikli, lüle baklava, lokum, hamur boranı, sirin, babukko, un çorbası olarak da bilinen kesme çorba ve tulumba tatlıları bulunur. Lezzetlerin doğal malzemelerden yapılanlarını tatmak için Tercan oto kiralama hizmetlerinden yararlanıp köylere gitmek lazım. Köylerde en organik halini yeme fırsatı elde edilir.

Abenk Kilisesi Hakkında 

Vank Dağı’nın güneydoğusunda yer alan Abenk Kilisesi ilçeye bağlı merkez Üçpınar köyündedir. Tercan rent a car hizmetleriyle köye kolayca ulaşmak mümkündür. Kapısının üzerinde yazan tarihe göre kilise 1855’te yapılmıştır. Kilisenin yanında iki tana dikili taş ve bir şapel vardır. Dikili taşlarda Selçuklu prensi Nasurettin dönemine ait kitabeler bulunmaktadır. 

Mamahatun Külliyesi Hakkında

Mamahatun, Saltukluoğulları hükümdarlarından II. İzzettin’in kızıdır. 1191 yılında Mamahatun Saltukoğulları Beyliğinin hükümdarı olmuştur. Yaklaşık 10 yıl süren hükümdarlığı süresinde yeğenleriyle iktidar mücadelesi vermiştir. 10 yıl sonra iktidardan ayrılmıştır. Ayrıldıktan sonra hayatını nerde ve nasıl geçirdiğine dair net bir bilgi yoktur. Hayatının son zamanını ilçede geçirmiştir. Burada vefat etmiştir. Defnedildiği yere türbe yapılmıştır. Hatta yörenin bir dönem onun adıyla anıldığı bilinmektedir.
tercan-araç-kiralama.png

Külliye içinde kervansaray, hamam, mescit ve türbe vardır. Türbe 1192 yılında Ahlatlı Ebu’l-Nema tarafından yapılmıştır. Dairesel bir yapısı vardır. Sarımsı renkli kesme taştan yapılmıştır. 2 bölümden oluşan türbenin ortasında 2 katlı kümbet vardır. Kümbetin altında mezar odası yer alır. Üst kattaki mescide 7 basamaklı merdivenle çıkılır. Türbenin yaklaşık olarak 30 metre doğusunda kervansaray bulunur. Kervansarayın kitabesi yoktur. 13.yy’da yapıldığı tahmin edilmektedir. Gördüğü hasarlardan dolayı tamirden geçirildiği için özgün yapısı kaybolmuştur. Genel olarak Osmanlı hanlarına benzeyen yapı yakın tarihte restore edilmiştir. Sarımsı kesme taştan yapılmıştır. Dikdörtgen planlı yapının ortasında üstü açık avlu vardır. Güneyinde hayvanlar için ahır mevcuttur. 

Kötür Köprüsü Hakkında

Karasu ile tuzla suyunun birleştiği Kötür Köprüyü ziyaret etmek için erzincan oto kiralama fırsatları değerlendirilebilir. Bütünü yontma taştan yapılan ve sadece ayakları kalan köprüyü görmeden asla ilçeden ayrılmamak gerekir. 

tercan-oto-kiralama.png
Pekeriç Kalesi Hakkında 

İlçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Pekeriç Kalesi’ne özel araçla gitmek mümkündür. Özel aracı olmayanlar Tercan kiralık araç firmalarından birini arayarak araba kiralayabilir. Çadırkaya beldesinde bulunan kale yaklaşık 100 metre uzunluğundaki kayadan meydana gelmektedir. Kalede kayalardan     oluşmuş oda, merdiven ve sarnıç vardır. Kalıntılar kalenin ne kadar eski bir yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. 

Kefrenci Tapınağı Hakkında

İlçe merkezine bağlı Oğulveren köyünde yer alan Kefrenci Tapınağı’na Tercan araba kiralama hizmetleriyle daha kolay ulaşılır. Pers mimarisine benzemekle birlikte tapınağın ne zaman yapıldığı net bilinmemektedir. 

Oklu Baba Hakkında

İlçe merkezine bağlı Çadırkaya beldesinde bulunan Oklu Baba, yaklaşık olarak 20 km’lik mesafede yer almaktadır. Savaş sırasında Oklu Baba’nın bu tepede şehit olduğu söylenmektedir. Ermiş olduğu söylenen Oklu Baba tepesine gelen yöre halkı burada dua eder. 

Ağ Baba Hakkında

Ağaçlık ve mesire yeri olan Ağ Baba ilçe merkezine 15 km uzaklıktaki Akyurt köyündedir. Yöre halkına göre buranın manevi değeri vardır.