Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 29.09 - 10:00
Teslim Tarihi 04.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Aşkale Araç Kiralama - Aşkale  Rent A Car | Gezgin 7/24

Aşkale Gezilecek Yerler

Erzurum şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla, ya da tren yoluyla Aşkale’ye ulaşabilirsiniz. İlçeye vardığınızda Aşkale araç kiralama ile rahatlıkla farklı yerlere kısa zamanda ulaşabilme imkanına sahipsiniz. Tarihi geçmişi çok eskiye dayanır ve Aşkale gezilecek yerler bakımından tarih zengini bir yerdir. Burada birçok medeniyetin izlerini görmek mümkündür.  Ancak Rusların birçok kez işgal edip yağmalamaları sonucunda tarihi yapılar harabe halini almıştır.

Aşkale Nerededir? Nerenin İlçesidir?

Aşkale, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Erzurum’un ilçesidir. Yaklaşık nüfusu 24.000’dir. Erzurum’a uzaklığı 53 kilometredir. Doğuda Palandöken ve Aziziye, batıda Tercan ve Otlukbeli( Erzincan’ın ilçeleri), kuzeyde Bayburt, güneyde Çat ilçelerinin komşusudur. 

Ulaşım doğu- batı şehirlerarası karayolu ile ikiye bölünmüştür. Aşkale, Erzurum-Erzincan ve Erzurum-Bayburt-Trabzon yollarının kesiştiği noktada bulunmaktadır. Buraya tarihi ipek yolu da denilmektedir. Karasal iklime sahiptir. Kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçmektedir.

Fırat nehrinin kollarından birisi olan Karasu bu ilçeden geçmektedir. Karasu nehrinin oluşturduğu havzada Aşkale ilçesi konumlanmıştır. İlçe uzun yıllar Karasu çayından şebeke suyu ihtiyacını karşılamış bulunmaktadır.
aşkale-araba-kiralama.png

İlçede mülteci kampı da bulunmaktadır. Erzurum’a gelen yabancıların barındığı mülteci kampı Aşkale’de yer almaktadır.

Aşkale’nin Geçim Kaynakları

İlçeye bağlı 75 köy bulunmaktadır. Tarım ve hayvancılık ilçenin geçim kaynağı olmakla birlikte, linyit ve krom maden yatakları da bolca bulunmaktadır. Bir dönem kömür ocakları işletilmiştir. İlçede sanayi de gelişmiştir. Çimento fabrikası, alçı fabrikası, krom fabrikası vardır. Özellikle çimento fabrikası halkın büyük geçim kaynağıdır. 

Aşkale’de Bektaşi geleneğinin yaygın olmasıysa birlikte, folklor ve halk kültürüne ağırlık verilmiştir. Batı ile geçiş noktasına sahiptir. Anadolu Medeniyetleri bakımından zengin bir geçmişe sahiptir.

Tarihi Aşkale Kalesi

Yüksek bir yerde yapılan kalenin kimler tarafından, ne zaman yapıldığına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Günümüzde tahrip olan kalenin tarihi ve turistik bir anlamı kalmamıştır.

Cinis Höyük Nerededir? Tarihi Geçmişi

Aşkale’ye 19 km uzaklıkta olan Cinis Höyük Ortabahçe beldesindedir. Buraya Erzurum Aşkale araç kiralama hizmeti ile kolay ulaşabilirsiniz. Tarihi çok eskilere, Tunç Devri’ne dayanmaktadır. Urartulara ait yapıların da bulunduğu söylenmekle birlikte, herhangi bir çalışma yapılmadığından dolayı höyük toprak altında yok olup gitmiştir. 

Evrenli Kümbeti Nerededir? Tarihi Geçmişi

Aşkale’ye 25 km uzaklıkta olan kümbet Evrenli köyündedir. Ne zaman kimler tarafından yapıldığı konusunda kesin bir bilgi yoktur. Kesme taşlardan inşa edilen kümbette kimin mezarının olduğu ile ilgili de kesin bir bilgi yoktur. Bu tarih geçmişi zengin olan ilçemiz, gerek Rus işgallerinin sonucunda, gerekse yeterli bakım onarım ve koruma olmaması sonucunda yok olup gitmek zorunda kalmıştır.

Ağveyis Hanı Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçeye 33 km uzaklıktadır. Yavuz Sultan Selim tarafından yapılmıştır. 3 odaya, 9 kemere sahiptir. erzincan oto kiralama Çıkan yangından zarar gören Ağveyis Hanı, köy halkı tarafından samanlık olarak kullanılmıştır. Ne kadar üzücü bir durum olsa da gerçek bu şekildedir.
aşkale-araç-kiralama.png

Hacıbekir Kervansarayı Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçeye 35 km uzaklıktadır. Kervansaray Hacıbekir Köyünde bulunmaktadır. Aşkale oto kiralama şirketlerinden biriyle görüşüp araç kiralarsanız kervansaraya kolay gidebilirsiniz. Buranın tarihi geçmişiyle ilgili kesin bir bilgi yoktur. Söylentiler Bizanslılar tarafından yapıldığı doğrultusundadır.

Ziravank Harabeleri Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçeye 17 km uzaklıktadır. Burada bir şehrin kalıntılarını görebilirsiniz. Aşkale’den on dakikada Aşkale araç kiralama sayesinde ulaşabilirsiniz. Burada Roma, Bizans, Osmanlıların yaşadığı kalıntılardan anlaşılmaktadır. Dönemine ait cami, kilise, han, hamam kalıntılarına rastlanmaktadır.

Kop Şehitleri Abidesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Aşkale’ye 27 km uzaklıktadır. Kop dağı sırtında yer almaktadır. Kop dağının Birinci Dünya Savaşı’nda büyük önemi vardır. Savaştaki şehitler adına 1963 yılında Bayburt garnizon komutanı tarafından abide yaptırılmıştır.

Aşkale’nin Tarihi Geçmişi

İlçe 1877 yılında Ruslar tarafından işgal edilmiştir. 1916 yılında tekrar bir Rus işgaline uğramıştır. Rusların buradan çekilmesiyle birlikte Ermeni çeteleri halka baskı kurmaya başlamıştır. Kazım Karabekir ve orduları 1918 yılında bu duruma son verirler ve Ermeniler ilçeden atılır. 1923 yılında Erzurum’a bağlı bir nahiye iken 1937 yılında kaza konumuna gelmiştir. Tarihi ve coğrafi konumu sebebiyle, birçok kavmin uğrak yeri olmuştur. 
aşkale-oto-kiralama.png
Aşkale, MÖ 1700 yılında Hititler tarafından kurulmuştur. MS 395 yılında Roma İmparatorluğu’nun eline geçmiştir. Avrupa İpek Yolu buradan geçtiği için diğer bütün milletlerin ilgi odağı haline gelmiştir. MS 650 yılında Bizans himayesine girmiştir. 1473 Otlukbeli Savaşı’yla Osmanlı topraklarına dahil olmuştur. Tekrar Rus işgaline uğrayan Aşkale 3 Mart 1918 yılında işgalden kurtulmuştur.

Aşkale’de Ne Yenir?

İlçeye gittiğinizde mutlaka tadına bakmanız gereken farklı yemekler bulunmaktadır. Çağ Kebabı, Hıngel( bir çeşit mantıdır), Den Çorbası, Aş Otu Çorbası yöresel lezzetler tatmak isteyenler için öneriler arasında gelmektedir.

Aşkale Tarihi Gezi Turunuzu Nasıl Gerçekleştirebilirsiniz?

Yukarıda görüldüğü gibi bütün tarihi yerler Aşkale’ye yakın mesafededir. Araba kullanmak sizi yoruyorsa, ya da arabanız yoksa kiralık bir araçla her yeri gezebilirsiniz. Aşkale rent a car şirketleri aracılığıyla tarihi bir gezi yapabilirsiniz. Birçok firma arasından Aşkale ucuz araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Birçoğunun tarihi değeri büyük olmakla birlikte, kalıntıları yok olma gibi üzücü bir durumla karşı karşıyadırlar.

Bir şirket sahibi ya da çalışanı iseniz Aşkale kurumsal araç kiralama imkanından faydalanabilirsiniz. Böylelikle şirketiniz adına fatura kestirebilirsiniz. Kesilen faturayı şirket giderleri olarak muhasebenize işletebilirsiniz.