Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 26.09 - 10:00
Teslim Tarihi 01.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Aziziye Araç Kiralama - Aziziye Rent A Car | Gezgin 7/24

Aziziye Gezilecek Yerler

Erzurum ili merkeze bağlı ilçelerden biri olan Aziziye gezilecek yerler denildiğinde ilk akla Aziziye Tabyaları gelir. Şehir merkezine oldukça yakın olan bu tarihi mekâna Aziziye araç kiralama olanakları ile kolayca ulaşabilirsiniz.  Burada tarihimizin önemli kadın kahramanlarından olan Nene Hatun’un mezarı da bulunmaktadır. Aziziye Tabyaları 93 harbi denilen Osmanlı-Rus Savaşına da tanıklık etmiştir. Tarihi yaklaşık iki bin yıl öncesine dayanan Aziziye birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu açıdan zengin bir kültürel mirasa sahiptir.

Aziziye termal turizm ile de adını duyurmaktadır. Bölgenin en kaliteli termal suyuna sahiptir. Aziziye oto kiralama kolaylıkları ile kaplıcalardan gönlünüzce yararlanabilirsiniz.  Ayrıca Aziziye seyahatinizde Balıklı Göl’ün kenarında piknik yapabilir, göldeki kutsal kabul edilen, irili ufaklı balıkları izleyerek keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Erzurum Aziziye araç kiralama ile uygun fiyata araç kiralayıp hazır buralara kadar gelmişseniz, Alaca Şehitliği’ni ziyaret edip, şehitlerimizin ruhuna bir Fatiha okumadan ayrılmayın.
aziziye-araba-kiralama.png
Aziziye’nin Merkezi Konumu

Aziziye, Erzurum şehir merkezine 14km uzaklıkta merkeze bağlı bir ilçedir. İlçenin otuz üç mahallesi bulunmaktadır. Aziziye ilçesi Palandöken Kayak Merkezine 15 km uzaklıktadır. Ayrıca hava alanına ulaşımı da oldukça kolaydır. Erzurum Havalimanı Aziziye arası 5 km’dir. Aziziye rent a car hizmetleri ile seyahatinizi konforlu bir şekilde geçirir ve ulaşımı dert etmezsiniz. İsterseniz havalimanına rahatça gider, isterseniz Palandöken Kayak Merkezi’ne çıkarsınız. Aziziye araba kiralama sayesinde ister tarihi mekânları rahatça ziyaret eder, isterseniz kaplıcalardan gönlünüzce faydalanırsınız. Aziziye kaplıcaları özellikle yaz aylarında daha fazla oranda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapsa da yaz ya da kış olsun şifalı sularından yararlanmak için iki üç saatinizi ayırmak tatilinize ayrıcalık katacaktır.

Aziziye ve Alaca Şehitliği

Aziziye ilçe merkezine 12 km uzaklıkta bulunan Alaca Köyü, Erzincan-Erzurum tarihi yolu üzerinde bulunur. Köye hem demir yolu ile hem de karayolu ile ulaşım mümkündür.  Alaca Köyü, Fırat’ın büyük bir kolu olan Karasu ırmağının oluşturduğu verimli toprakların yamacında kurulmuştur. Coğrafi açıdan elverişli, merkezi bir konuma sahiptir. Alaca Köyünün tarih sahnesinde acı bir şekilde anılmasına sebep olan olay I. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşmiştir. Osmanlı’nın I. Dünya Savaşında Almanya yanında savaşa girmesi ile Batılı Devletler, Anadolu üzerindeki planlarını gerçekleştirmeye başlarlar. Bu planlar dâhilinde doğu vilayetlerinde bir Ermenistan devleti kurulmak istenmektedir.  

Alaca köyünde seferberlik nedeniyle eli silah tutan erkek kalmamıştır. Köyde yaşlılar, çocuklar ve kadınlardan başka yaşayan yoktur. 27 Şubatta 1918’de Ermeniler tarafından köye baskın düzenlenir. Köylüler evlere kapatılarak katledilir. Kurşunlanarak ve süngülerle öldürülen köylülerin naaşları duvarlara asılır. İç organları çıkarılarak duvarlara serilir. İnsanlar yakılır. Kadınları ırzına geçilir. Bu katliamda 287 kişi feci şekilde can verdi. Köy halkından ancak kırk iki kişi kurtuldu. Bunların durumları da çok ağırdı. Bir kısmı sakat çocuklardı.
aziziye-araç-kiralama.png

  1. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir, 10 Martta Alaca Köyüne geldiğinde bu dayanılmaz katliama şahit oldu. Yüz elli haneden yüz on sekizi yakılıp yıkılmıştı. Köyün camii ve medresede yerle bir edilmişti. Erzakları, hayvanları alıp gitmişlerdi. Sağ bıraktıkları yirmi kadar çocuğunda bilinçli olarak sakat bırakmışlardı. Kimini gözünü çıkarmış, kiminin kulağını, burnunu, dudağını kesmişlerdi.

Ermenilerin masum insanlara uyguladıkların vahşetin bir abidesi olan Alaca Şehitliği 1986 yılında anıtlaşmıştır. 1986 yılında yapılan kazılarda iki oda mezar bulunur. Bunlardan birinde yüz elli tane iskelete rastlanır. Daha sonra ikincisi bulunur. Bu toplu mezarlar basın yolu ile dünyaya duyurulur. Aynı yıl 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren Tarafından bir anıt yaptırılır. Bu anıtla beraber Alaca Şehitliği ve Alaca şehitleri insanlık tarihindeki acı yerini alır. 

Aziziye Tabyalarının Önemi

Aziziye Tabyaları kuzeyden güneye üç adet olmak üzer yarım ay şeklinde konumlanmıştır. Erzurum- Kars yolunun geçtiği Hamam Deresi mevkiini Ruslara karşı korumak amacı ile Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır. Tabyaların adı da buradan gelmektedir. 1867- 1872 yılları arasında tamamlanmıştır. Tabyaların tamamı taştan inşa edilmiş olup üzerleri toprak ile örtülmüştür. Yapının sağlamlığı ön plana alınmış, mimari üslup göz ardı edilmiştir. Kullanışlı bir plan dâhilinde yan yana odalardan, toplanma alanı, revir, depo gibi bölümlerden oluşmaktadır. Bir nevi kışla olarak yapılmıştır. 1877- 1878 yıllarında 93 Harbi olarak da bilinen Osmanlı- Rus savaşında büyük önem taşıyan Aziziye ve Mecidiye Tabyaları, Rusların ilerleyişinin önüne geçilmesini sağlamıştır. Tüm Erzurum halkı çoluk çocuk, genç yaşlı, erkek kadın demeden direnmiş ve vatan toprağını savunmuştur. 
aziziye-oto-kiralama.png

Tarihe Tanıklık Eden Aziziye

Tarihinde büyük kahramanların ve büyük kahramanlıkların yer aldığı vatanın bu nadide bölgesine fırsat bulup mutlaka uğrayın. Yolculuğunuzda tarihin fısıltısını, kokusunu duyar gibi olacaksınız. Aziziye ucuz araç kiralama ile birlikte yolculuğunuz konforlu, ekonomik ve kolay bir şekilde gerçekleşecek. Eğer bu bölgeye yolculuğunuz turistik değilse, iş için buradaysanız, erzurum oto kiralama ile işlerinizi kolayca yoluna koyabilirsiniz. Ekonomik ve konforlu bir yolculuk için en uygun aracı kiralayabilirsiniz. Toplantılarınızı, anlaşmalarınızı, görüşmelerinizi yaptıktan sonra, bu tarih ve kültür şehrinde birazda kendinize vakit ayırabilirsiniz.