Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Hınıs Araç Kiralama - Hınıs Rent A Car | Gezgin 7/24

Hınıs İlçe Tanıtımı

Doğu Anadolu’da bulunan Erzurum’un ilçelerinden biridir. Erzurum’un eski tarihi Hınıs için de geçerlidir. Bundan dolayı Hınıs tarihi yapılarıyla öne çıkan bir ilçe olmaktadır. İlçede birçok gezilip görülebilecek tarihi esere rastlamak mümkündür. Bununla birlikte il merkezine 114 km uzaklıktadır. Erzurum il merkezinden dolmuş, minibüslerle Hınıs’a ulaşım imkanı bulunmaktadır. Bununla birlikte Hınıs’ta rahatça gezip dolaşabilmek için Hınıs araç kiralama hususunu da gündeminize alabilirsiniz. 

Adını aldığı Hınıs Boğazı’nda yer almaktadır. Erzurum’un güneyinde etrafı dağlarla çevrili bir ovaya kurulmuş olan bir yerleşim yeridir. Hınıs’ın yaklaşık olarak 27.000 nüfusu bulunmaktadır. Kırsal kesimlerde yaşayanlar bu ova yapısı nedeniyle tarım faaliyetleri ile geçimini sağlamaktadır. Özellikle Hınıs Fasulyesi ülkemiz genelinde bölgeyi temsil etmektedir. Tarımın yanında hayvancılık da ilçenin geçim kaynaklarındandır. 

Yüz ölçümü olarak oldukça büyük illerimizden biri olan Erzurum’un Hınıs ilçesi de geniş bir alana yayılmış olmasından dolayı ilçedeki gezi planlarının ile yapılmasının zamanı verimli kullanma açısından önemli olduğunu hatırlatmakta fayda olacaktır. Bundan dolayı Hınıs rent a car hizmetleri sağlanmaktadır. Böylece Hınıs gezinizin daha verimli geçmesi mümkün olacaktır. 

Hınıs Gezilecek Yerler

Hınıs ilçesi konumu itibariyle önemli bir bölgede bulunmaktadır. Bundan dolayı Hınıs kanyonları ve nehirleri ile öne çıkmaktadır. Bununla birlikte ilçenin sahip olduğu tarihi eser çeşitliliği de kültür turizmi açısından önem ifade etmektedir. Ayrıca bölgenin kültürel zenginliklerinin buluştuğu bir nokta olması sebebiyle müzik gibi alanlarda da oldukça gelişmiştir. Hınıs Türküleri buradan gelmektedir. Belirtilen tüm bu etkenlerle birlikte kültür turizmi için önemli bir potansiyel bulunduran Hınıs gezilecek yerler listesi;

  • Hınıs Kalesi
  • Kolhisar Medresesi
  • Ulu Cami (Alaaddin Bey Cami)
  • Seyit Ömer Halil Türbe ve Camisi
  • Hınıs Kanyonu
  • Zırnak Kalesi ve Kümbeti başta olmak üzere birçok doğal ve tarihi mekanı barındırmaktadır.

hınıs-araç-kiralama.png
Hınıs Kanyonu

Hınıs ilçesinde bulunan doğal güzelliklerin başında kuşkusuz Hınıs Kanyonu gelmektedir. Tekne tipi kanyon özelliğine sahip olan Hınıs Kanyonu yüzyıllardır bozulmamış yapısıyla önemli bir doğa harikası olmaktadır. Hınıs ilçe merkezine yaklaşık 35 km mesafede bulunan Hınıs Kanyonu Bahçe ve Kayabaşı Mahalleleri arasında bulunmaktadır. Bozulmamış harikulade yapısı ile ziyaretçilerin ilgi odağı olmaktadır. 

Ayrıca kanyonda Hınıs Ulu Camii de bulunması gezi için buranın tercih edilmesiyle hem doğal hem tarihi güzelliklerin görülebilmesi imkanı taşımaktadır. Doğal bir doğa harikası kanyon üzerinde bulunan bu yapı da oldukça çekicidir. İlçe merkezine olan mesafesi nedeniyle gezinizde rahat hareket edebilmek için Hınıs oto kiralama firmalarından destek almanız tavsiye edilmektedir. 

Hınıs Ulu Camii

Bir doğa harikası olan ve yıllardır yapısını koruyan Hınıs Kanyonu üzerinde yer almaktadır. 1734 yılında inşa edilmiş olan Hınıs Ulu Camii Muş beylerinden Alaaddin Bey tarafından yaptırılmıştır. Yapısı kadar kanyon üzerinde bulunması nedeniyle de cazip bir merkez olan Hınıs Ulu Camii ziyaretçiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. 

Anadolu mimarisinde önemli yer tutan camilerden kanyon üzerinde bulunmasıyla ayrılmaktadır. Ziyaretçiler Hınıs Kanyonu ve Hınıs Ulu Cami ziyaretlerini böylece birlikte gerçekleştirebilmektedir. Hınıs ziyaretinizi kurumsal olarak gerçekleştiriyorsanız Hınıs kurumsal araç kiralama fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Böylece şirketinize fatura alabilir ve kolayca beyan edebilirsiniz. 

Hınıs Kalesi

Medeniyetimizin önemli eserlerinin arasında caminin yanında kaleler de bulunmaktadır. Medeniyetimize sahiplik yapan Hınıs’ta Ulu Cami’nin yanı sıra Hınıs Kalesi de bulunmaktadır. Tarihi hakkında fazla bilgiye sahip olunamayan Hınıs Kalesi’nin uzunca bir geçmişi olduğu düşünülmektedir. Yüksek ve dağlık bir alanda Hınıs deresinin batısında inşa edilmiştir. 
hınıs-oto-kiralama.png
Hınıs Kalesi için Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde Akkoyunlular tarafından inşa edildiği belirtilmektedir. Yüksek ve dağlık bir bölgede bulunduğu için Hınıs Kalesi ziyaretlerinin araç ile yapılması daha sağlıklı olacaktır. Bunun için Erzurum Hınıs araç kiralama fırsatlarından yararlanabilirsiniz. 

Seyit Ömer Halil Türbe ve Camisi

Peygamberimizin su taşıyıcısı olan Seyyid Ömer Halil’e ait olduğu düşünülen bu türbenin kim tarafından ve ne zaman yapıldığı konusunda bir bilgi bulunmamaktadır. Hz. Osman döneminde Seyyid Ömer Halil’in Erzurum yöresine geldiği bilinmektedir. Hınıs’a 20 km uzaklıktaki Erence köyü sınırlarında bulunan türbenin çevre düzenlemesi sonradan yapılarak türbe retore edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Aynı zamanda ziyaretçilere de açılmıştır. Hınıs araba kiralama hizmetlerinden faydalanarak türbeye kolayca ulaşım imkanı bulunmaktadır. 

Hınıs Gezi Planı 

Görüleceği üzere Hınıs ilçesinde gezilip görülebilecek doğal, tarihi eserlerin yanı sıra manevi değeri yüksek olan türbeler de bulunmaktadır. İlçe merkezine yaklaşık 50 km çapında alanlarda buluna bu bölgelerin ziyareti için araç ihtiyacı gündeme gelmektedir. Böylece Hınıs gezisi da verimli ve etkin bir şekilde gerçekleştirilebilecektir. erzurum oto kiralama fırsatları ile bu imkanların değerlendirilmesi de kolay olacaktır. 

Hınıs ilçesinde gezi için Hınıs Kanyonu ve Hınıs Ulu Camii, Hınıs Kalesi ve Seyit Ömer Halil Türbesi gibi yerlerin ziyareti planlanabilir. Araç ile birbirlerine yakın olan bölgelerde Hınıs araç kiralama işlemi ile plan yapmak mantıklı olacaktır. Böylece gezinizin daha verimli geçmesi de sağlanmış olacaktır. 
hınıs-rent-a-car.png