Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 15.08 - 10:00
Teslim Tarihi 20.08 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Horasan Araç Kiralama - Horasan Rent A Car | Gezgin 7/24

Horasan İlçe Tanıtımı

Tarihinin M.Ö 4000 yılına kadar dayandığı tahmin edilen Horasan sadece Erzurum’da değil Anadolu’daki en eski yerleşim yerlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Uzun geçmişi ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması Horasan’ın önemini daha da artırmaktadır. Bu süreçte Büyük Roma başta olmak üzere Asaur, Uranu, Pers İmparatorluğu, Sasani, Bizans ve Türkler Horasan bölgesine hükmetmiştir. Türklerin Anadolu’ya gelmesiyle birlikte de Horasan bölgesinde birçok savaş meydana gelmiştir. 

Bölgenin manevi olarak da önemi Hoca Ahmet Yesevi’den gelmektedir. Horasan’da Hoca Ahmet Yesevi dergahından yetişmiş birçok kimse bulunmuştur. Erenleri açısından zengin bir manevi geçmişi bulunan Horasan bundan dolayı da uzun dönemler ziyaretçilere kapısını açmış ve önemli bir merkez olmuştur. Ülkemizin de manevi anlamda yoğrulmasında büyük önemi bulunmaktadır.

Aras Nehri kenarınca bir düzlükte kurulmuş olan Horasan geniş düzlüklere ve ovalara sahiptir. Bununla birlikte kuzeyi ve güneyinden dağlarla çevrilmiştir. Bu bölge tarım için oldukça elverişli olduğundan bölge halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olmaktadır. Aras Nehri’nin sulama için kullanılmasıyla önemli bir tarım bölgesi olmaktadır. 40 bini aşan nüfusu ile Erzurum’un en büyük ilçesi konumundadır. 

Görüleceği üzere uzun bir geçmişe sahip olmasıla birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Horasan farklı amaçlarla ziyaretler gerçekleştirilmektedir. Erzurum il merkezine 46 km uzaklıkta bulunan Horasan çeşitli ulaşım imkanlarına sahiptir. Domuşun yanı sıra demiryolu hatlarına da sahiptir. Ayrıca Horasan araç kiralama hizmeti ile bölgede daha rahat hareket edilebilecektir. 
horasan-araba-kiralama.png
Horasan Gezilecek Yerler

Çok eski zamanlara dayanan geçmişi ile oldukça merak edilecek tarihi eserleri bünyesinde bulunduran Horasan ziyaretçiler için ilgi odağı olmaktadır. Gerek doğal güzellikleri, gerek farklı medeniyetlerin bırakmış olduğu tarihi eserler ve gerekse de tarihe ışık tutan önemli belgeler gibi birçok sebep Horasan gezisi için sebep teşkil etmektedir. Bununla birlikte Horasan gezilecek yerler listesi;

  • Urartu Kitabeleri
  • Aras Nehri
  • Horasan Baba
  • Şeyh Ocağı
  • Veli Baba
  • Güreşken Baba
  • Serküllü Çayı
  • Zars Çayı gibi mekanları bünyesinde barındırmaktadır. 

 

Hoca Ahmet Yesevi dergahlarından yetişen alimlerin bölgede faaliyet göstermesi nedeniyle birçok türbe ve camiye rastlamak mümkündür. Manevi olarak ülkemizin yoğrulmasında emeği geçen büyükleri ziyaret için Horasan önemli bir merkez olmaktadır. Ayrıca çeşitli savaşlara sahne olması, farklı devletlerin istilalarına maruz kalması ve 1983 yılındaki deprem nedeniyle birçok önemli yer zarar görmüş veya yıkılmıştır. Horosan araba kiralama ile araç kiralayarak bölgede gezmek daha da sağlıklı olacaktır. 
horasan-rent-a-car.png
Horasan Urartu Kitabeleri

Tarihe tanıklık eden önemli bir belge olan Urartu Kitabeleri Horasan’da bulunmaktadır. Urartu Kralının yapmış olduğu seferleri anlatan bu kitabe günümüze kadar zarar görmeden gelmiştir. Tarihe ilgi duyan ve eski kaynakları merak edenler için oldukça ilgi çekici olan bu eser Horasan’ın Yazılıtaş Köyü yakınlarında bulunmaktadır. 

Önemli bir tarihi kaynak olan Urartu Kitabeleri kurumsal ziyaretçiler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Bu süreçte şirketlerin veya kurumların ziyaretleri esnasında Horasan kurumsal araç kiralama hizmetlerinden faydalanması da mümkün olmaktadır. Üstelik şirketinize ait faturanızı da alarak beyan edebilirsiniz. Böylece kurumsal ziyaretlerinizde kolayca gezilerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Horasan Türbe ve Camileri 

Manevi olarak oldukça geniş bir kitleye sahip olan Horasan bu konuda öne çıkan bir ilçemiz olmaktadır. Horasan Baba’dan Veli Baba’ya, Şeyh Ocağı’ndan Eskici Baba’ya, Hasan Dede’den Huykesen Baba’ya birçok ismi topraklarında konuk etmiştir. Bu alim zatların Horasan bölgesinde yürütmüş oldukları faaliyetler ile ülkemizin de birçok yerine hoca efendiler dağılmıştır. Bu anlamda bünyesinde bulunan alimler için birçok türbeyi Horasan’da bulmak mümkündür. Bu anlamda ziyaretleriniz için Horasan oto kiralama ile araç kiralayarak gezinizi gerçekleştirmeniz tavsiye edilmektedir. 

Horasan Gezi Planı

Tarihe ışık tutacak birçok eser ve manevi önderleri bünyesinde bulunduran Horasan ender rastlanan farklı bir kültür turizmi kentidir. M.Ö 4000’li yıllara dayanan geçmişi ile birçok farklı kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış olan bölgede tarihi eserler açısından oldukça zengin bir çeşitlilik bulunmaktadır. Bununla birlikte Türklerin Anadoluya gelmesiyle birlikte başlayan manevi faaliyetlerin de etkisi oldukça yoğun olarak görülmektedir. 

Horasan için Urartu Kitabeleri başta olmak üzere Aras Nehri’nden manevi önderlere türbelerden doğal güzelliklere birçok farklı hususta gezi planı yapmak mümkün olmaktadır. Yüz ölçümü olarak büyük bir bölgeye sahip olması ve gezilecek yerlerin çeşitliliği nedeniyle araç ile Horasan gezisi yapmak daha mantıklı olacaktır. Bundan dolayı Erzurum Horosan araç kiralama hizmetleri sunulmaktadır. 

 
horasan-araç-kiralama.png
Horasan Araç Kiralama

Bünyesinde bulunan farklı kültürel zenginlikleri ile oldukça geniş kesimlere hitap edebilen Horasan gezi için sıklıkla tercih edilen mekanlardan olmaktadır. Bundan dolayı Horasan araç kiralama faaliyetleri için geniş imkanlara sahiptir. Böylece Horasan gezinizi daha verimli değerlendirme imkanına sahip olacaksınız. Üstelik araç kiralama hizmetlerinin gelişmesi ve rekabeti erzurum oto kiralama fırsatlarını da oluşturmaktadır. Böylece tarihi zenginliklere sahip olan Horasan’da harika bir tarih yolculuğuna çıkmanız mümkün olmaktadır.