Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 17.08 - 10:00
Teslim Tarihi 22.08 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
İspir Araç Kiralama - İspir Rent A Car | Gezgin 7/24

İspir’e Doğru Tarihi Bir Yolculuk

Hem soğuk havası hem de tarihi ile ünlü olan Doğu Anadolu’nun güzel şehirlerinden birisi olan Erzurum, Türkiye’nin mutlaka görülmesi gerekli olan şehirlerinden biridir. Erzurum’a bağlı olan 21 ilçeden biri olan İspir gezilecek yerler bakımından en geniş alanı içerisinde bulundurmaktadır. Buraya kadar gelmişken dilerseniz hem Erzurum’un gezilmesi gereken yerlerine uğrayabilir isterseniz de merkeze 144 kilometre uzaklıkta olan İspir ilçesinde bulunan tarihi yapılara zaman ayırabilirsiniz. 

 Erzurum’da Gezilecek Yerler

Erzurum’un gezilmesi gereken yerlerinin başında gelen yerler, Aziziye ve Mecidiye Tabyası olmaktadır. 1877 ve 1878 yıllarında meydana gelen Osmanlı Devleti ve Rusya arasında geçen savaş sırasında, Rus birliklerinin Doğu Anadolu Bölgesi’ne yapmış oldukları istilalar ve baskınlar ciddi güvenlik sorunlarına yol açmıştır. Bu baskınlardan korunmak için çok yüksek tepelere yapılmış 22 tane tabya bulunmaktadır. Bu tabyalar arasında yer alan Aziziye Tabyasının ise önemi son derece büyüktür. 
ispir-araba-kiralama.png
Osmanlı ordusunun Rus ordusu ile karşılaşması ve geri çekilmesi üzerine Erzurum halkı, Osmanlı’ya ciddi boyutta destek vermiş ve Rusların geri gönderilmelerini sağlamıştır. Bu tabyaların yanı sıra Erzurum’da önemli olan bir diğer yer ise Nene Hatun’a ait olan kabir olarak bilinmektedir. Osmanlı Rus savaşı döneminde adeta tüm Erzurum yöresi ve Osmanlı Devleti için destan haline gelen Nene Hatun’a ait bu kabir, Aziziye Tabyası içerisinde yer alır. Erzurum’un İspir ilçesi de bir dönem Rus işgaline maruz kaldığı için bu ilçede de pek çok tarihi olay yaşanmıştır. İspir araba kiralama hizmetlerinden yararlanarak tüm Erzurum şehrinin gezilebilmesi mümkün olmaktadır. 

Bilinenlere göre Nene Hatun ismindeki bu kadının abisi cepheye yaralı gelmiş ve ne yazık ki Nene Hatun’un kolları arasında hayatını kaybetmiştir. Bu büyük acıya rağmen üç aylık bebeğini bırakarak yardım için Erzurum’a koşan Nene Hatun, hem Türk tarihi açısından hem de Erzurum yöre halkı için çok özel bir yere sahiptir. Bu kadar fazla gezilecek yerin olması sizi korkutmasın. Çünkü İspir araç kiralama seçenekleri ile tüm şehre kolaylıkla ulaşabilir ve Erzurum’un gizem dolu tarihine yolculuk için ilk adımınızı atabilirsiniz.

Erzurum’un Saklı Tarihi

Tarihi eserleriyle meşhur olan Erzurum ilinde gezilecek yerlerden bir diğeri de Çift Minareli Medresedir. Selçuklu dönemine ait olduğu düşünülen bu eserin ise mimarı ne yazık ki bilinmemektedir. Erzurum denildiğinde akla gelen tarihi yapılardan bir diğeri de Üç Kümbetler olarak bilinen anıt mezar olmaktadır. Yine Selçuklu dönemine ait olduğu bilinen bu yapıdaki anıt mezarlar arasında en büyük olanı Emir Saltuk’a ait olan bir kabri içerisinde barındırmaktadır. Fakat diğer iki anıt mezarın kimlere ait olduğu ile ilgili bir bilgi yer almamaktadır. 

Gezilecek yerler arasında bulunan bir diğer yer ise Erzurum Kongre Binasıdır. Mustafa Kemal Paşa’nın kongreler düzenlemiş olduğu dönemde Erzurum’a geldiği sürece tanıklık eden bina, birçok tarihi kişiliği de içerisinde ağırlayan bir geçmişe ve olaylar dizisine sahiptir. Yine Erzurum içerisinde gezilecek yerler arasında bulunan Yakutiye Medresesi de, Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi amacı ile kullanılmakta ve büyük bir ilgi gören yerlerden biri olmaktadır. 
ispir-araç-kiralama.png
Şehir içinde gezmek isteyenler için tavsiye edilen diğer yerler ise Rüstem Paşa Kervansarayı, Erzurum Kalesi, Arkeoloji Müzesi, Saat Kulesi, Emir Şeyh Türbesi, Abdurrahman Gazi Türbesi, Ulu Camii ve Atatürk Evi Müzesi’dir. Yine tercihe göre diğer tabyalar da birçok ziyaretçi akınına uğrayan tarihi yapılar arasında yer almaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında İspir kiralık araç hizmetlerinden yararlanarak tüm Erzurum şehrini ve çevre ilçelerini rahatlıkla gezebilirsiniz. 

İspir İlçesinin Gezilecek Yerleri

İspir araç kiralama güvencesi ile ilçemizin tüm tarihi güzelliklerinin tadını çıkarmaya devam edebilir ve kendinizi farklı kültürlerin arasında bulmanın keyfini de ayrıca çıkarabilirsiniz. Karadeniz ve Doğu kültürlerinin kaynaştığı ilçede öncelikli olarak gitmeniz gereken yerlerin başında İspir Kalesi gelmektedir. İspir’in tepeden göründüğü kalenin yanı sıra ilçe merkezinde bulunan İspir Cami de yine görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda sayılacak kadar öneme sahiptir. 

Yapımında kesme taş kullanılan caminin, heybetli görüntüsü ile siz de büyülenebilir ve tarih kokusunu içinize çekebilirsiniz. Yine Tuğrılşah Cami ismiyle bilinen camiye de İspir oto kiralama konforuyla rahatlıkla ulaşabilir ve Tuğrul Şah adına Emir Atabey Erdemşah tarafından yapılan camiyi inceleme fırsatı elde edebilirsiniz.

İlçenin çarşısı olarak adlandırılan ve merkezinde yer alan Kadıoğlu Medresesi de, İspir’de görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. 1725-1726 yılları arasında Erzurum Müftüsü Kadızade Mehmed Efendi tarafından yaptırılmış olan camiye, İspir rent a car ile kolaylıkla ulaşabilir ve çarşıyı gezip, alışveriş yapabilme fırsatı da edinebilirsiniz. Erzurum’a bağlı olan İspir ilçesinin fosilleşmesi ile bilinen Elamalı Mağarası’na yolunuz düşmese de düşürmeye gayret göstermeli ve dilerseniz oradan da 1,5 kilometre uzaklıktaki Madenköprü beldesine İspir ucuz araç kiralama seçenekleri ile ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.
ispir-oto-kiralama.png

İspir’in Tarihini Konforlu Bir Şekilde Gezmenin Tadını Çıkarın

Birçok tarihi yapıyı içerisinde barındıran Erzurum’un özellikle İspir ilçesine bağlı olan ve mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında yer alan Maden Kalesi, Sandık Kalesi muazzam bir güzelliğe sahiptir. Yine Cankurtaran Kalesi, Sırakonaklar Dere Ağzı Mağarası, Devedağı Kalesi, Numanpaşa Cami, Numanpaşa Konağı, Saltuklu Mezarları ve daha birçok tarihi yapıya Erzurum İspir araç kiralama ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte kurumsal bir şirket aracılığıyla sunulan özel fırsatlar ile erzurum oto kiralama seçeneklerini kullanarak, dilediğiniz gibi Erzurum’un ve İspir’in tarihi güzelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz.