Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 18.08 - 10:00
Teslim Tarihi 23.08 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Karayazı Araç Kiralama - Karayazı Rent A Car | Gezgin 7/24

Karayazı İçe Tanıtımı

Erzurum’un doğusunda bulunmakta olan Karayazı ilçesi Ağrı ile komşudur. Bölgenin Doğu Anadolu’ya açılan yüzü olmaktadır.  Yaklaşık 29.000 nüfusu bulunan Karayazı Erzurum’un büyük ilçelerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Eski bir tarihe sahip olan Karayazı daha önce Kardelen ve Bayraktar isimleriyle de anılmıştır. Erzurum ile arasında yaklaşık 120 km mesafe bulunmaktadır. İlçe birçok doğal güzelliklere ve tarihi yapılara da sahiptir. Eleşkirt, Hınıs ve Karaçoban ilçeleri ile komşudur. 

Karayazı adını aldığı düz ovaları ile öne çıkmaktadır. Geniş düzlükleri ve arazileri bulunan bölgede en yaygın geçim kaynağı hayvancılık faaliyetleri olmaktadır. Bununla birlikte su kaynaklarına olan yakınlığı tarım faaliyetlerinin de gelişmesini sağlamıştır. Ayrıca arıcılık ile geçimlerini sürdürenler de Karayazı’da bulunmaktadır. Arazilerinin büyük çoğunluğunu yaylalar ve çayırlar oluşturmaktadır. Bundan dolayı hayvancılık için verimli bölgelerin başında gelmektedir. 

Ayrıca Güneydoğu ve Doğu Anadolu kültürlerinin birlikte görüldüğü ve sürekli etkileşim halinde olduğu bölgede birçok kültürel etkinlikler de düzenlenmektedir. Bununla birlikte doğal güzellikleri, tarihi eserleri de bulunan Karayazı ziyaretçilerin de uğrak noktalarından biri olmaktadır. Erzurum il merkezinden 120 km uzaklıkta bulunması dolmuş ve birtakım yöntemlerle ulaşımı olanaklı kılmaktadır. 

Karayazı ilçesinde gezip görülmesi gereken yerlerde aktif şekilde faaliyetlerde bulunabilmek için ise araç kiralama hizmetlerini kullanmak daha mantıklı olmaktadır. Karayazı araç kiralama hizmeti ile gezilecek yerlerde geçirilen sürelerin daha fazla ve rahat olması sağlanmaktadır. Böylece Karayazı ilçesinde keşfedilmesi gereken yerleri rahatça dolaşmanız mümkün olmaktadır.
karayazı-araba-kiralama.png
Karayazı Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleri başta olmak üzere çok eskilere dayanan geçmişi nedeniyle tarihi eserleri de bünyesinde bulunduran Karayazı gezi planları yapanlar için öne çıkan bir nokta olmaktadır. Özellikle Doğu Anadolu ve Erzurum için yaylalar, göller, mağaralar gibi öne çıkan birçok doğal güzelliği bünyesinde bulundurmaktadır. Bölge için adeta minyatür bir gezi mekanı olmaktadır. Bu kapsamda Karayazı gezilecek yerler listesi de oldukça geniş olmaktadır. 

Bölgenin doğal güzelliklerini incelemek ve Erzurum yöresinin genel yapılarının birçoğunu görebilmek için oldukça mantıklı bir adım olarak Karayazı ilçesi gezisi öne çıkmaktadır. Bu kapsamda kurumsal ziyaretçileri de bulunan Karayazı ilçesinde kurumsal firmalar için de araç kiralama hizmeti sağlanmaktadır. Karayazı kurumsal araç kiralama firmalarından yararlanarak kuruma ait faturalar ile bu işlemi beyan edebilirsiniz. 

 

Söylemez Ana – Söylemez Baba Kümbeti

Karayazı ilçesinde bulunan yapı için kim tarafından yapıldığı bilinmemekle 14. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Karayazı ilçesinin tarihi yapıları arasında bulunan Söylemez Ana – Söylemez Baba Kümbetleri bölgenin ev sahipliği yaptığı medeniyetlerden olan kalıntılardan biridir. Tarih koka n bu yapı için bilinen çok az şey olmasına rağmen 14. Yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Söylemez Ana – Söylemez Baba Kümbetini ziyaret etmek isteyenler için bölgeye araçla ulaşım imkanı daha sağlıklı olmaktadır. Bundan dolayı Karayazı rent a car işletmelerinden yardım almakta faysa olacaktır.  
karayazı-araç-kiralama.png
Cunni Mağarası

Anadolu’ya ilk yerleşen Türk boylarından izler taşıyan Karayazı bu anlamda oldukça cezbedici bir yer olmaktadır. Cunni Mağarası Anadolu’ya yerleşen ilk Türk boylarının işaretlerini barındırmaktadır. Cunni Mağarasında 12 oğuz boyuna ait damgalar tespit edilmiştir. Bu işaretler Oğuz, Orhun ve Uygur alfabelerinden birtakım işaretleri bulundurmaktadır. Bu alfabelere ait harflerin yanı sıra asker resimleri, çeşitli işaret ve resimler mağara duvarlarına işlenmiştir. 

Karayazı ilçesi sınırlarında bulunan Salyamaç Köyü Cunni Mağarası’nın bulunduğu yer olmaktadır. İlçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunan Cunni Mağarası belirtilen özelliklerinden dolayı tarihimiz için önemli işaretleri bulundurmaktadır. Bölgeye ulaşım için araçların tercih edilmesi tarihimizi anlatan imgelerin incelenmesi için daha sağlıklı olacaktır. Erzurum Karayazı araç kiralama firmaları ile bu imkan sağlanmaktadır. 

Köyceğiz Göleti

Karayazı ilçe merkezine yaklaşık 6 km uzaklıkta bulunan Köyceğiz Köyünde yer almaktadır. Adını köyden alan Köyceğiz Göleti birçok doğa sporu için uyumlu bir ortam olmaktadır. Dağ bisikleti, kamp yapmak, yüzmek ve piknik gibi birçok faaliyete uygunluğu bulunmaktadır. Bundan dolayı gerek yerli halk gerek ziyaretçiler için vazgeçilmez olmaktadır. Kalmalı programlar için oldukça uygun bir alandır. Köyceğiz Göletine Karayazı oto kiralama firmalarından alacağınız araçlarla geçmeniz tavsiye edilmektedir. 
karayazı-oto-kiralama.png
Karayazı Gezi Planı

Karayazı ilçesi görüleceği üzere tarih kokan bir yer olmasının yanı sıra doğal güzellikleri ile de ziyaretçilere hitap etmektedir. Karayazı ilçesi için yapılacak bir gezi planında görülmesi gereken yerler;

  • Söylemez Ana – Söylemez Baba Kümbeti
  • Köyceğiz Göleti
  • Cunni Mağarası
  • Çakmak Dağı
  • Karayazı Lalesi
  • Halife Mirza Türbesi gibi yerler olmaktadır. 

Belirtilen mekanların araç olması durumunda ilçe merkezinde birbirlerine yakın oldukları söylenebilir. Bundan dolayı Karayazı araba kiralama hizmetlerinden faydalanarak bölgede etkin bir gezi planı oluşturulabilir. Böylece Karayazı’da görülmesi gereken yerlerin birçoğuna gidilebilir. 

Karayazı Araç Kiralama Hizmeti

Karayazı ilçesi gelişmiş turizm ağından ötürü oldukça fazla sayıda turist çekmektedir. İlçeye gelen ziyaretçilerin gezilerini daha verimli ve etkin bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için araç kiralama firmaları da hizmet sağlamaktadır. erzurum oto kiralamahizmetlerinden faydalanarak bölgede daha sağlıklı bir gezi yapılabilmektedir.