Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 20.07 - 10:00
Teslim Tarihi 25.07 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Köprüköy Araç Kiralama - Köprüköy Rent A Car | Gezgin 7/24

Köprüköy İlçe Tanıtımı

Erzurum’un ilçelerinden biri olan Köprüköy küçük ve şirin bir ilçe olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğusunda Horasan, güneyinde Karayazı, batısında Pasinler ile sınırları bulunmaktadır. Kuzeyi de Horasan ve Pasinler tarafından çevrelenmiştir. 17.000 civarında bir nüfusa sahiptir. Köprüköy ilçesi adını Çobandede Köprüsü’nden almaktadır. Tarihimizde oldukça önemli yerleri bulunan Pasinler ve Horasan bölgeleri arasında bir köprü görevi görmektedir. 

Bölge halkı geçimini genellikle hayvancılıkla sağlamaktadır. Bununla birlikte Karayazı’da karasal iklim etkisini göstermektedir. Bölgenin tarihi asıl olarak 1071 yılında Malazgirt Zaferi ile Türklerin Anadolu’ya gelmesiyle birlikte başlamaktadır. Bu süreçten sonra birçok savaşa tanıklık etmiştir. Anadolu’ya yerleşen Türklerin ilk adreslerinden biri olmuştur. Bundan dolayı tarihimizde önemli bir yere sahiptir. 
köprüköy-oto-kiralama.png
Erzurum il merkezine 58 km uzaklıkta bulunan Köprüköy adı gibi Erzurum’un doğusu ile batısı arasında köprü görevi üstlenmektedir. Erzurum’dan Köprüköy’e dolmuşlarla ulaşım sağlanmaktadır. Köprüköy’ün doğal güzellikleri, tarihi eserleri ve kültürünü yansıtan özelliklerini keşfetmek için geziler düzenlenmektedir. Bu gezilerde Köprüköy araç kiralama hizmeti kullanılarak daha verimli planlar oluşturulmaktadır. 

Köprüköy Gezilecek Yerler

Türklerin Anadolu’ya yerleşmesi ile ilk yerleşim yerleri Karayazı, Horasan ve Köprüköy bölgeleri olmuştur. Bundan dolayı tarihimizde önemli bir yeri bulunmaktadır. Köprüköy’ün tarihimize tanıklık etmesinin yanı sıra doğa güzellikleri de insanları adeta büyülemektedir. Kültürlerin de geçiş noktası olan Köprüköy’de katılabileceğiniz birtakım faaliyetler de bulunmaktadır. Bu kapsamda Köprüköy gezilecek yerler açısından zengin bir ilçe konumundadır. Birkaç örnekle ifade edecek olursak;

  • Çobandede Köprüsü
  • Avnik Kalesi
  • Köprüköy (Deli Çermik) Kaplıcaları
  • Köprüköy Şehitliği
  • Sarıkamış Şehitliği gibi birtakım yerleri görmek gerekmektedir. 

Gezip görülebilecek yerleri bünyesinde barındıran Köprüköy özellikle tarih kokan eserleri bünyesinde barındırmasıyla öne çıkan bir ilçemiz olmaktadır. Bununla birlikte şehitlikler gibi anlamlı yerler de bulunmaktadır. Köprüköy gezisinde hızlı davranabilmek için Erzurum Köprüköy rent a car hizmetlerini kullanmanız tavsiye edilmektedir. 

 

Çobandede Köprüsü

İlçeye adını vermiş olan Çobandede Köprüsü bundan dolayı ilçenin sembolü olarak değerlendirilebilir. Selçuklu ve İlhanlı mimarisi kullanılarak inşa edilmiş olan Çobandede Köprüsü günümüzde halen daha varlığını sürdürmektedir. İlçenin en önemli eserlerinden biri olan Çobandede Köprüsü koruma altına alınmış ve araç geçişlerine kapatılmış durumdadır. İlhanlı emirleri tarafından yaptırıldığı bilinmekle birlikte kim tarafından yaptırıldığı konusunda kesinlik bulunmamaktadır. 1298 yılında inşa edilen köprü günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. 

7 kemerden oluşan köprü taşkınlarda ve birtakım farklı olaylarda zarar gördüğü için günümüze 6 gözü kalabilmiş durumdadır. Aras Nehri üzerinde ve İpek Yolu güzergahında bulunan köprü oldukça önemli ve kritik bir alana inşa edilmiştir. Kendine özgü mimarisi ile görenleri hayran bırakmaktadır. Çobandede Köprüsü’nü görmek için Köprüköy araba kiralama firmalarından yararlanmakta fayda olacaktır. 
 köprüköy-rent-a-car.png
Avnik Kalesi 

Yanından geçen Avnik deresinden adını almış olan kale Köprüköy için önemli bir eser olarak karşımıza çıkmaktadır. İlçe merkezine olan 60 km uzaklığı nedeniyle Köprüköy oto kiralama firmalarından araç kiralayarak gidilmesi tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte Avnik Kalesi köyün tepesinde kayalıklarda bulunmaktadır. Urartular zamanında inşa edildiği düşünülmektedir. Böylece Köprüköy tarihinin de oldukça eskiye dayandığı anlaşılmaktadır. 

Tarihimizde önemli yer tutan kalelerden biri olmayı hep sürdürmüştür. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlı Devleti toprakları arasına katılmıştır. Birtakım farklı kaynaklarda Avnik Kalesi’nin öneminden bahsedilmektedir. Kendine has yapısı ile alışılmış kalelerden farkı ilk görüşte anlaşılmaktadır. 

Köprüköy (Deli Çarmık) Kaplıcaları

Erzurum Ağrı ve Kars yolu üzerinde yer almakta olan Köprüköy Kaplıcaları bölge için önemli kaynaklardan biri olmaktadır. Kaplıca suyu içeriğinde bulundurduğu maddelerle birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Bölgeye sağlık turizmi açısından ekonomik katkı da sağlamaktadır. Kaplıca suyunun içeriğinde sodyum, kalsiyum, demir, bikarbonat ve karbondioksit gibi maddeler bulunmaktadır. 

İçeriğinde bulundurduğu maddelerle kalp hastalıkları, metabolizma sorunları, kan dolaşımı ve sindirim rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok hastalığa karşı faydası bulunmaktadır. Bundan dolayı Köprüköy dışından da birçok ziyaretçisi bulunmaktadır. Kurumsal ziyaretçiler de bunlar arasındadır. Araç kiralama firmaları tarafından Köprüköy kurumsal araç kiralama hizmetleri sunulmaktadır. 

 
 köprüköy-araba-kiralama.png

Köprüköy Gezi Planı

Tarih kokan yapıları ve doğal güzellikleri ile adı gibi Erzurum’da doğu ile batı arasında köprü kuran bu ilçe ziyaretçilerin ilgi odağı olmaktadır. Bunda ilçede bulunan ve birçok rahatsızlığa iyi gelen doğal bir çözüm olan Köprüköy (Deli Çarmık) Kaplıcaları da önemli rol oynamaktadır. Ayrıca Köprüköy ziyaretinde ilçenin adını aldığı ve 13. Yüzyıldan kalma Çobandede Köprüsü’nün de görülmesi gerekir. Tarih boyunca birçok kez el değiştiren ve önemi çeşitli kitabelerde belirtilen Avnik Kalesi de Köprüköy sınırlarında bulunmaktadır. Köprüköy araç kiralama firmalarından araç alarak gezinizi daha verimli bir şekilde gerçekleştirmeniz de mümkün olacaktır. 

Köprüköy Ucuz Araç Kiralama 

Gezilip görülmesi gereken birçok önemli tarihi yapıyı bünyesinde bulunduran, birçok hastalığa çözüm olan kaplıcaları ile sağlık turizmi alanında da ziyaretçileri bulunan Köprüköy gezi planları yapanların uğrayacağı noktalardan olmaktadır. İlçede gerçekleştirilecek gezi faaliyetlerinin daha kolay bir şekilde yapılması için erzurum oto kiralama hizmeti sağlayan firmalar da bulunmaktadır.