Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 27.09 - 10:00
Teslim Tarihi 02.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Narman Araç Kiralama - Narman Rent A Car | Gezgin 7/24

Narman Gezilecek Yerler 

Erzurum’un 20 ilçesinden biri olan Narman’ın nüfusu 13.300’dür. Narman ile il merkezi Erzurum arasındaki mesafe 96 km’dir. Erzurum’dan Narman’a düzenli olan minibüs seferleri ile Narman’a ulaşım sağlanabilmektedir. Erzurum ili dışından Narman’a gelecek olan kişiler için de Erzurum’a havayolu, demiryolu ve karayolu ile ulaşılabilmekte ve Erzurum’dan Narman’ a gidilebilmektedir. Havalimanı ile Erzurum’a ulaşan kişiler Narman kurumsal araç kiralama hizmetinden yararlanıp havalimanından araç kiralayabilmektedirler. 

 Kendi aracı ile Narman’a gitmeyen kişiler Narman araç kiralama firmalarından araç kiralayıp rahatlıkla Narman’I gezebilirler. Doğal ve tarihi güzellikleri olan Narman gezilecek yerler olarak zengin bir yerleşim yeridir.  Osmanlı döneminde de yerleşimin olduğu Narman’da Osmanlı dönemine ait kalıntılar da bulunmaktadır. Tarihi güzelliklerinin yanında doğal güzellikler olarak peri bacaları ve kanyon Narman’da en çok ziyaretçi çeken yerlerdir. 
narman-araba-kiralama.png
 

Narman Peri Bacaları 

Kırmızı toprak yapısı ile ‘Kırmızı Periler Diyarı’ olarak anılan Narman’da bulunan peri bacaları jeolojik bir oluşum sonucunda oluşan doğal güzelliklerdir. Doğu’nun Kapadokyası ismi ile de anılan peri bacaları bölgesi Narman’a 10 km uzaklıktadır. Kırmızı renkte olan ve 3 milyon yıl önce oluşmaya başlamış olan peri bacaları Erzurum Atatürk Üniversitesi, Erzurum Kültür ve Turzim İl Müdürlüğü ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı ortak çalışmaları ile ortaya çıkarılmış ve ziyaretçilere açılmıştır. 

 

Peri bacalarının buşunduğu bölgede yapılaşma ve betonlaşmaya izin verilmemekte ve doğal güzelliğini korumaktadır. Kırmızı toprak yapısı ve vadi yapısı ile Amerika’da bulunan Colorado Kanyonuna benzetilir. Narman peri bacaları yol üstünde olması ve ulaşımın rahat olması sebebiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Narman oto kiralama firmalarından araç kiralayarak Narman peri bacaları gezilebilir. Narman peri bacalarına yakın masafede bulunan Tortum Şelalesi de Narman’da görülmesi gereken bir doğal güzelliktir. Tortum şelalesi Tortum gölü ve Tortum çayı ile bir arada bulunmakta ve şelale Tortum gölünün heyelan kütlesinden aşağıya dökülmesiyle meydana gelir. Tortum şelalesi dünyanın en büyük şelaleleri arasında yer almaktadır. 

 

Narman Kanyonu 

Peri bacalarının bulunduğu bölgede bulunan Narman Kanyonu 3 milyon yıl önce oluşmuştur. Kanyon doğal güzelliğinin yanı sıra bir çok hayvan türünü de barındıran bir jeoparktır. Atmaca, kaya kartalı, kerkenez, kaya bülbülü, kergenez, su samuru, tavşan, afrika tavşanı, domuz bu hayvan türlerinin birkaçıdır. Narman Kanyonunu gezerken bu hayvanlar da çıplak gözle görülmektedir ve kanyon onların yaşam alanları olmuştur. 

 

Narman peribacaları ve Narman Kanyonu kırmızı toprak rengi ile fotoğraf çekmeyi sevenler için en sevilen fotoğraf mekanları arasında bulunmaktadır. Buraları ziyaret eden ziyaretçilerin çektikleri fotoğrafları sosyal medyada yayınlamakta ve birçok kişi bu yerleri ziyaret etmek istemektedir. Narman’a aracı olmadan gelen ziyaretçiler için Narman rent a car firmaları rahat gezebilmeleri için araç kiralama hizmeti vermektedirler. 
narman-araç-kiralama.png
 

Narman Beşgöller 

Narman’a 25 km mesafede bulunan Beş Göller farklı büyüklükte beş gölden oluşmaktadır. Erzurum- Tortum ya da Erzurum-Hasankale yolu üzerinden ulaşılan Narman Beş Göller el değmemiş bakir bir alandır. Kamp tutkunlarının ve trekking yapanlar için eşsiz bir rota sunan Beş Göller’e gitmek isteyenler kendi araçları ile ya da Narman araç kiralama şirketlerinden kiralanan araçlarla rahatça gidilebilmektedir. Beş Göller’I ziyaret için en uygun mevsim yaz mevsimi ve ilk bahar aylarıdır. 

 

Ethem Baba Türbesi

1916 yılında vefat eden asıl adı İbrahim olan ve yöre halkı tarafından Ethem Baba olarak anılmaktadır. Yazar olan Ethem babanın birçok kitabı olduğu söylenmekte ve ermiş bir kişiliği olduğu bilinmektedir. Rüyasında peygamberi gördüğü ve bu yüzden ermiş bir kişiliği olduğu söylenen Ethem Baba yöre halkı tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir türbedir. 

 

Pertivan Kalesi

Ortaçağ döneminden kalma bir kale olan Pertivan Kalesi Narman’a bağlı Gökdağ Köyü sınırları içindedir. Gökdağ köyünün diğer bir adı da kaleden dolayı Pertivan köyüdür. Köye ve kaleye ulaşım köy minibüsleri, özel araçlar ile ya da Erzurum Narman araç kiralama şirketlerinden kiralanan araçlar ile ulaşım sağlanır.

 
narman-oto-kiralama.png
Narman’da Üniversite Hayatı 

 

Narman’da Narman Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır. Erzurum Atatürk Üniversitesine bağlı olan meslek yüksek okulunda 650 öğrenci öğretim görmektedir. Türkiye’nin farklı yerlerinde Narman’a üniversite eğitim görmek için gelen öğrenciler Narman’da öğrenci yurdu ve öğrenci evlerinde barınmaktadırlar. Üniversite okuyan öğrencilerin olması Narman’da hem sosyal hayatın hareketlenmesini hem de ekonomik hayatın hareketlenmesini sağlamaktadır. Üniversitede öğrenim gören öğrenciler erzurum oto kiralama seçenekleri ile tatil zamanları Narman’ın doğal güzelliklerini gezme fırsatı bulabilmektedir. 

 

Narman Lezzetleri

Birçok yörede yapılan su böreği Narman’a özgü bir börek olduğu bilinmektedir. Su böreğinin içine Erzurum’a özgücivil peyniri ve maydanoz karışımı eklenerek yapılan Narman’a özgü su böreği Narman’ın yöresel böreğidir. Buğday ve yoğurt ile yapılan ayran aşı yine özellikle doğu bölgesinde birçok yerde yapılır ama Narman ayran aşı farklı lezzeti ile bir adım öndedir. Narman yöresinde pancarın yeşil sapları da sebze olarak kullanılmakta ve parça et ile yemeği yapılmaktadır. Çeç adı verilen pancarın saplarından yapılan bu yemeğe de çeç adı verilir.