Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Oltu Araç Kiralama - Oltu Rent A Car | Gezgin 7/24

Oltu Gezilecek Yerler

Erzurum’un ilçeleri denince akla ilk Oltu gelmektedir. Oltu taşından teşbihleri ile çok meşhurdur. İlçeye de adını veren taş Erzurum’un siyah incisi olarak tanımlanmaktadır. Sadece taşı ile değil Oltu gezilecek yerler bakımından da çok zengin bir ilçedir. Oltu birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 1071 Malazgirt Zaferi’nden sonra Türkler buraya yerleşmeye başlamışlardır. Türk tarihinden izler taşıyan ilçede Rus ve Ermeni hakimiyeti altında kalmıştır. Milli Mücadele döneminde 1920 ‘de TBMM katılmıştır. Yaklaşık 3000 yıllık bir geçmişi bulunan bir ilçede her dönemden bir iz kalmıştır.

Oltu’ya gelmeyi düşünüyor iseniz çeşitli ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Ancak şehir merkezinden uzak bir mesafede bulunan ilçeye gidebilmek kendi aracınız ya da bir araç kiralayarak gelmelisiniz. Erzurum’un 21 ilçesi bulunmaktadır ve birçok ilçe Oltu’ya mesafe olarak uzaktır. Oltu araç kiralama hizmetinden yararlanarak rahat bir şekilde gelebilir ve Oltu’nun bütün güzelliklerine şahit olabilirsiniz.

Kervansaray Olarak Kullanılan Oltu Kalesi

Milattan önce 4. Yüzyılda Urartular tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Kim tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Oltu’yu gezmeye kaleden başlayabilirsiniz. Oltu Kalesi, ilçenin merkezinde bulunmaktadır. Kalenin dış surları günümüze kadar ulaşamamış olsa da iç yapısı ve kayalar üzerinde inşa edilen yapılar günümüze gelebilmişlerdir. Çevresi oldukça yüksek olan kalenin içinde sarnıç, türbe ve şapel vardır. Bizans İmparatorluğu, Roma ve Selçuklu Devleti döneminde kullanılmıştır. Osmanlı Devleti döneminde kervansaray olarak kullanılan kale giden herkesi etkilememektedir. 
oltu-araba-kiralama.png
Oltu Rus Kilisesi

Osmanlı- Rus savaşının sonrasında ilçeye gelen Ruslar tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Batı cephesinde yuvarlak bir kemer ve giriş kapısı bulunmaktadır.  Kilisenin kubbesi yıkılmıştır ve çanı bulunmamaktadır. Çok büyük bir kilise olmayan Rus kilisesi 93 Harbi döneminden kalan tek eserdir. Oltu Kalesi’nden çıktıktan sonra aynı güzergah üzerinde bulunan kilisede mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. 

Erzurum yüzey alanı olarak büyük bir ildir. Her bir köşesinde görülmesi gereken bir yer vardır. Efsanelere dahi konu olan Oltu taşının çıktığı ilçeye ulaşım için erzurum oto kiralama hizmeti verilmektedir. 

Arslanpaşa Medresesi Ve Arslanpaşa Camii

Oltu’da Osmanlı Devleti’nden kalan eserlerden biri olan Arslanpaşa Medresesi Ve Arslanpaşa Camii Oltu Çayı’nın kenarında yer almaktadır.  1664 yılında yaptırılan Arslanpaşa Camii tek kubbeli bir camidir. Cami kesme taşlardan inşa edilmiştir ve çeşitli süslemeler ile o döneme ait izler taşımaktadır. Medrese, caminin yanında han, hamam ve saraydan oluşmaktadır. Bir külliye olarak inşa edilen tarihi yapının bazı bölümleri yıkılmıştır.  Oltu Kalesi’nden çıktıktan sonra kısa bir araba yolculuğundan sonra ulaşmış olacaksınız. İlçe içinde görülecek yerlerin bazıları birbirlerine araba ile çok uzak mesafeler bulunmamaktadır. Oltu kurumsal araç kiralama hizmetleri ile birçok yere kolay bir şekilde gidebilirsiniz. 

 

Mısri Zinnun Kümbeti

İlçede bulunan en eski eserlerden biri olan Mısri Zennun Kümbeti adını kümbette yatan kişiden almaktadır. Aslen Mısırlı olan Mısri Zennun 3. Asırda yaşamış bir mutasavvıf olarak bilinmektedir. Kümbette ayrıca Mısri Zennun’un vefatından 3 asır sonra bir şehitte yatmaktadır. Şehidin adı bilinmemektedir.  Yazan kitabeye göre 1266 yılında şehit olduğu yazmaktadır. Harzemşahlar o dönem bölgeye İslamiyeti yaymak için seferler düzenliyorlarmış. Yatan şehidin bir Harzemşah komutanı olduğu düşünülmektedir.

Kümbetin en dikkat çeken özelliği bölgeye özgü olan kırmızıya çok yakın taşlar ve bej renkli taşlardan inşa edilmiş olmasıdır. Yuvarlak bir yapısı bulunan kümbette görülmesi gereken yerlerdendir.
oltu-araç-kiralama.png
Oltu Selçuklu Hamamı 

Anadolu’nun kapıları Malazgirt Zaferi’nin ardından Türklere açılmıştır ve Oltu’da yerleşilen ilk yerlerdir. Selçuklu Devletine’ de ev sahipliği yapan ilçe de Oltu Selçuklu Hamamı bulunmaktadır. Hamamda çeşitli restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Günümüzde kubbesinin biri çöken hamamdan Selçukludan izler taşımakta ve o döneme ait en güzel eserlerden biridir.

Oltu denince akla sadece taşı gelmemelidir Görülmesi gereken yapılar da bulunmaktadır. Oltu araç kiralama hizmetlerinden yararlanılarak tarihe keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

 

Oltu Taşı, İşlenmesi ve Tespih Yapılması 

Oltu’da bulunan her bir yapı çok özeldir ve tarihimizden izler taşımaktadır. Erzurum’ a gelip de Oltu’ya uğramadan gidilmemelidir. Oltu araç kiralama hizmetlerinden bir araç kiralayarak Oltu çarşısına gidilmelidir. Buralarda bu taşlardan teşbih yapan ustalar ve yöreye ait ürünler bulunmaktadır. Oltu Kalesi’nin çok yakınında bulunan çarşıda Oltu’nun farklı bir yüzünü göreceksiniz. 
oltu-oto-kiralama.png

Oltu’ya Ulaşım Nasıl Olmaktadır?

Oltu, Erzurum il merkezinden 115 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculuktan sonra ilçeye gelinmiş olunmaktadır.  Şehir merkezinden kalkan çeşitli araçlar bulunmaktadır. Ancak araçlar belirli saatlerde bulunmakta ve ilçeye ulaşmak uzun sürmektedir. Oltu oto kiralama hizmetlerinden yararlanılarak ilçenin her yerini istediğiniz gibi gezebilirsiniz. Böylelikle ilçede her yeri görmüş olabilirsiniz.

Oltu’da gezilip görülebilecek yerler birbirlerinden farklı yerlerde bulunduğu için Oltu rent a car firmaları ile iletişime geçerek sizin için en uygun aracı bulabilirsiniz. Daha sonra da görülecek yerler için bir rota belirleyerek tarihin derinliklerine doğru yolculuk edebilirsiniz.