Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 29.09 - 10:00
Teslim Tarihi 04.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Olur Araç Kiralama - Olur Rent A Car | Gezgin 7/24

Erzurum İlçesi Olur

Erzurum merkeze 174 km olan uzaklığı ile Olur ilçesi merkeze en uzak ilçedir. Erzurum merkezden Olur’a minibüsler ile ulaşmak mümkündür. Erzurum’un diğer ilçelerinden de Olur’a minibüs seferleri olmakta ve bu minibüsler ile Olur’a ulaşılabilmektedir. Minibüs ile ulaşımın dışında Olur araç kiralama firmalarından kiralanan araçlar ile de Olur’a ulaşım mümkündür. Doğu Anadolu bölgesi ilçesi olan Olur Doğu Anadolu Bölgesi ile Karadeniz Bölgesi sınırında bulunmaktadır. 

Karadeniz sınırında bulunması sebebiyle Olur ilçesinde Karadeniz kültürü ve iklimi daha çok yaşanmaktadır. Olur ilçesinde halkın geçim kaynağı tarımdır ve yörede arıcılık ve organik bal üretimi de yaygındır. Yörenin Karnavaz Pekmezi çok meşhurdur. Akdağ dağı Olur ilçesinin bir dağı olup doğa sporları sevenler ve kamp tutkunları Akdağ dağını tercih etmektedirler.  Bu sebeple Olur geçmiş dönemlerde Osmanlı ve Rus egemenliğinde olan bir ilçe olduğu için Olur gezilecek yerler arasında tarihi yerler ön plandadır.

Olur İlçesinin Tarihi

Olur 1530 da Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine girmiştir. 1877 ve 1878 yıllarında Osmanlı-Rus savaşı sonunda savaş ganimeti olarak Olur ilçesi Ruslara verilmiştir. Rus Egemenliği 50 yıla yakın sürmüş ve Kurtuluş Savaşı ile Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına dahil olmuştur. 1958 yılında ilçe olan Olur önceden bucak statüsünde bir yerleşim birimiydi. Kısa süre de olsa Rus hakimiyetinde olan Olur’da Rus mimarisine ait binalar da bulunmaktadır. Olur’da Osmanlı zamanından kalan tarihi eserleri ve Rus egemenliği zamanından kalan eserleri gezmek isteyen ziyaretçiler Olur araç kiralama şirketleri ile irtibata geçip şoförlü ve şoförsüz araç kiralamaktadırlar.
olur-araba-kiralama.png
Vank Kilisesi

Olur ilçesine bağlı olan Keçili köyünde bulunan Vank Kilisesinin tarihi tam bilinmemektedir. Roma ya da Bizans dönemine ait olduğu düşünülen kilise ilçenin Rus egemenliğinde olduğu dönemlerde tadilat ve bakım geçirmiştir. Sütunlarda, kapılarda, duvar ve pencerelerde bulunan resimler kilisenin değerini arttırmaktadır. Vank kilisesi kilise binası ve çevresindeki yapılar ile manastır olarak da bilinmektedir. Vank kilisesini gezmek isteyen ve kendilerine ait aracı olmayan ziyaretçiler Olur rent a car firmaları aracılığı ile araç kiralayıp kiliseyi gezebilirler.

Gözetleme Kuleleri

Olur ilçesi geçmiş dönemlerde yerleşim yeri olması sebebiyle o dönemlerden kalan gözetleme kuleleri Olur ilçesinin farklı bölgelerinde tarihi eser niteliğindedir. Ortaçağdan kalma bir gözetleme kulesi olan bir kule Köprübaşı köyü mevkiinde yer almaktadır. Ortaçağ’da karakol görevi gören bu gözetleme kulesi bir tepenin üzerine yapılmıştır. Köprübaşı köyü dışında Kaledibi, Beğendik, Oğuzkent, Aşağı Karacası, Ilıkaynak mevkiilerinde de gözetleme kuleleri bulunmaktadır. Bu gözetleme kulelerinin özelliği gözetleme kuleleri birbirini görecek tepeler üzerine yapılmış ve her gözetleme kulesi birbirini görmektedir. Farklı bölgelerde bulunan bu gözetleme kulelerini gezmek isteyen ziyaretçiler Erzurum Olur araç kiralama hizmetlerinden yararlanıp kiralanan araç ile gözetleme kulelerini gezebilir. 
olur-araç-kiralama.png
Kivi Mağarası

Yıldızkaya köyünde bulunan sarkıt ve dikitlerle dolu olan Kivi Mağarası milattan önceki dönemlerden kalma bir mağaradır. Mağaranın duvarlarında geçmiş dönemlerden kalma resimler de vardır. Mağaranın giriş kısmında küçük göletler de mağaranın gizemini arttırmaktadır. Olur ilçe merkezine 40 km lik mesafede bulunan mağaraya ilçe merkezinden düzenli olarak servisler kalkmaktadır. Ziyaretçiler bu servis hizmeti ile mağarayı ziyaret etmekte ve yine servis ile ilçeye geri dönebilmektedir. Servis kullanmak istemeyen ve aracı olmayan ziyaretçiler ise Olur oto kiralama şirketlerinden istedikleri model aracı kiralayabilmektedirler.

Kivi mağarasının farklı bir dikkat çeken özelliği de mağaranın bulunduğu dağın tepesinde bir havalandırma bacası bulunmaktadır. Bu havalandırma bacası bölgenin doğal yapısından doğal olarak oluşmuş ve havalandırma bacasında hava sirkülasyonu olmaktadır. Yöre halkı bu bölgeye yelin gözesi demektedir.

Koç Heykelleri

Orta Asya Medeniyetlerinden kalan koç heykelleri Olur’un beş köyünde farklı yerlerde bulunmaktadır. Yaylabaşı köyünde bulunan koç heykelinde çift başlı kartal kabartması, Uzunharman köyündeki koç heykelinde ise aslan kabartması bulunmaktadır. Orta Asya döneminde koç ve hayvan figürleri sıklıkla kullanılan bir figürdür. 
olur-oto-kiralama.png
Olur İlçesi ve Akdağ Kültür ve Sanat Festivali 

Olur ilçesinde her yıl haziran ayında Akdağ Kültür ve Sanat Festivali düzenlenmektedir. Olur ilçesinin tanıtımı için büyük öneme sahip olan bu festivale sanatçılar da katılmaktadır. Festivalde yöresel yemekler tanıtılmakta, yöreye özgü halk dansları sergilenmekte, konserler yapılmakta ve farklı alanlarda yarışmalar düzenlenmektedir. Festival ilçenin tanıtımını yapmakta ve ilçe halkı için farklı ve eğlenceli etkinlik olmaktadır. Festival için şehir dışından gelen firmalar erzurum araç kiralama ile araç kiralayıp rahatlıkla ulaşımlarını gerçekleştirmektedirler. 

Olur Kaplıcaları

Olur ilçesinde bulunan Olur kaplıcaları ilçe halkı tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Kaplıcaların şifa veren suları romatizma ve deri hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa şifa olmaktadır. Sıcak su özelliği olan ve çermik suyu olan bu kaplıcalar eklem hastalıklarına şifa olmaktadır. Termal tesisin de bulunduğu kaplıcalar yaşlı genç her kesimden ziyaretçi akınına uğramaktadır. Olur kaplıcalarına ilçe halkı dışında farklı il ve ilçelerden de hem şifa bulmak için hem de tatil amacıyla birçok ziyaretçi gelmektedir. İlçe dışından aracı ile gelemeyen kişiler için de olur ucuz araç kiralama seçenekleri değerlendirilir.