Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 18.08 - 10:00
Teslim Tarihi 23.08 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Palandöken Araç Kiralama - Palandöken Rent A Car | Gezgin 7/24

Palandöken Gezilecek Yerler

Yirmi iki tane kayak merkezi ile bütün dikkatleri üzerine çeken Palandöken kış tatili yapılacak yerlerin başında gelmektedir. Palandöken’de yılın altı ayı karlar ile kaplıdır. Bembeyaz örtüsü altında muhteşem bir manzarası vardır. 

Erzurum’un bir ilçesi olan Palandöken’in geçmişi milattan önce 4000 yılına kadar uzanmaktadır. Bizanslılardan Sasanilere kadar en sonda Yavuz Sultan Selim’in Osmanlı topraklarına katmıştır. Birçok kez Ruslar tarafından işgal edilen bölgede 1918 yılında işgalden kurtulmuştur. 2008 yılında ilçe olan Palandöken ülkemizin önemli kış turizm merkezlerinin başında gelmektedir.2011 yılında Kış Olimpiyatları ve 2017 yılında Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali Palandöken’de düzenlendikten sonra bölge daha popüler olmuştur.

Palan kelimesi eşek ve döken kelimesi ise semer anlamına gelmektedir. Bu bölgenin simgesi olan palandökenensis çiçeği de sadece burada yetişmektedir ve Mayıs ayında açmaktadır. 

Palandöken gezilecek yerler denince ilk akla gelen kayak merkezleridir. Bunun dışında görülmesi gereken tarihi yerler ve doğal güzelliklerde bulunmaktadır.  Havayolu ya da karayolu ile gelinmesine bağlı olarak çeşitli ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Bunun eriyene Palandöken araç kiralama ile daha rahat ve keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Palandöken Nerededir ve Nasıl Gidilmektedir?

Erzurum’un bir ilçesi olan Palandöken merkezden 20 km uzaklıktadır. 3125 metre yükseklikte olan Palandöken Dağı’nın kuzey yamacında kar birikmektedir. Biriken kar sayesinde kayak merkezleri arasında bir adım öne çıkartmaktadır.  Kasım ayından Mayıs ayının sonuna kadar her yer kar ile kaplıdır.
palandöken-araba-kiralama.png
Havaalanı ile Palandöken’in arasındaki mesafe 10 km’dir. Havaalanından kalkan çeşitli araçlar bulunmaktadır. Eğer Palandöken araba kiralama seçeneğinden yararlanırsanız yaklaşık 15 dakika içinde Palandöken’de olabilirsiniz. 

Otobüs ile gelecek iseniz Palandöken ile otobüs terminali arasında yaklaşık 35 km bulunmaktadır. Otobüs terminalinde bölgeye giden dolmuşlar yoktur. Erken saatlerde orada olmanız halinde halk otobüslerini kullanabilirsiniz. Otobüs ile gelmeyi düşünüyorsanız Palandöken rent a car firmalar ile görüşerek sizin için en uygun aracı seçebilirsiniz. Hem daha kısa sürede hem de daha kolay bir şekilde ulaşımınızı sağlayabilmiş olacaksınız.

Palandöken Kayak Merkezi 

Kayak merkezleri ile ünlü olan Palandöken’ e her yıl binlerce kişi Palandöken’e gelmektedir. Bembeyaz kar ile örtülü dağ ve kayak pisti ile herkesi büyülemektedir. 12 km uzunluğunda olan kayak pisti ile ülkemizin en uzun kayak pistidir. Kayak yapmak için oldukça ideal bir yerdir. Sadece kayak yapmak için değil snowboard, dağcılık ve yamaç paraşütü yapmak için çok güzel bir yerdir. Kar denince akla buz da gelmektedir. Buz pateni yapmak isteyen kişilerde buz pistleri de vardır.  Palandöken tam anlamıyla bir kış rüyasıdır.

 

Büyükejder Tepesi adı verilen en yüksek noktaya çıkılabilmektedir. Tepeye çıkarak Palandöken ve Erzurum’u ayaklarınız altına alabilirsiniz. Kayak merkezini etrafında konaklamak için oteller bulunmaktadır. Kaliteli ve en iyi şekilde hizmet sunan bu otellerde kalabilir ve her gün farklı bir aktivite yapabilirsiniz.

Tortum Şelalesi Nerededir? 

Ülkemizin en büyük şelalesi olan Tortum Şelalesi Palandöken’ de gidilebilecek en güzel yerlerin başında gelmektedir. Balıklı Köyü’nün batısında bir dağ yer almaktadır. Heyelan sonucunda dağ Tortul Çayı’nın önünü kapatmıştır ve şelale oluşmuştur.50 metre yüksekliğinde bulunan şelalenin eni 20 metredir. 
palandöken-araç-kiralama.png

Palandöken Kayak Merkezi’nden uzakta bulunan Tortum Şelalesi’ne gitmek için en iyi seçenek Palandöken kiralık araç hizmetlerini kullanmaktır. Yol boyunca doğa harikası size eşlik edecektir. Yaklaşık bir saatten fazla sürmektedir. 

Şelalenin aşağı kısmına inen merdivenler vardır. Bu merdivenler üzerinde bulunan balkondan şelaleyi ve Tortul Gölü’nü seyredebilirsiniz.

Yakutiye Medresesi Nerededir?

Yakutiye Medresesi, Emir Hoca Cemalettin Yakut tarafından yaptırılmıştır. 1310 yılında inşa edilen medrese günümüze gelebilen eserlerin arasındadır. Çok iyi bir şekilde korunan Yakutiye Medresesi şu an İslami Eserler Müzesi olarak kullanılmaktadır. 

Kayak merkezinin çok yakınında bulunan medrese o döneme ışık tutmaktadır. Kayak merkezinde çeşitli aktivitelerin yanında medreseyi de görmek için vakit ayırmalısınız. Erzurum Palandöken araç kiralama rahat bir şekilde geçmişe doğru da bir yolculuk yapabilirsiniz. 

Çift Minareli Medrese 

Palandöken denince görülmesi gereken yerlerden biri de Çift Minareli Medrese ’dir.  Alaeddin Keykubat tarafından kızı için yaptırılmıştır. 26 metre yüksekliği bulunan medrese çini süslemeleri ile gelen herkesi büyülemektedir. 

Atatürk Müzesi Nerededir? Tarihi Önemi

Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’a çıkmadan önce Erzurum’a gelmiştir. Erzurum’da kaldığı konak günümüzde Atatürk Müzesi olarak kullanılmaktadır. Atatürk’ün çeşitli eşyaları da bu müzede bulunmaktadır. Atatürk’ün Milli Mücadele için çıktığı ilk yolun ilk adımlarına çok yakından şahit olabilirsiniz.

Palandöken’de Ne Yenir?

Erzurum, Palandöken denince akla sadece kayak merkezi ya da görülmesi gereken yerler gelmemektedir. Palandöken’in sahip olduğu çok lezzetli bir mutfağı da vardır. Buraya geldiğiniz zaman Çağ Kebabı ve Kadayıf Dolması yenilmesi gereken lezzetlerin başında gelmektedir.
palandöken-oto-kiralama.png
Palandöken’e Gelince Nasıl Bir Tur Yapabilirsiniz?

Palandöken’ de yapılacak çok sayıda aktivite ve görülecek yer bulunmaktadır. Günün bir kısmını bu aktivitelere ayırarak kalan kısmı da gezilecek yerler için ayırabilirsiniz. Palandöken oto kiralama hizmetlerinden bir araç seçerek tur planınızı oluşturabilirsiniz. Bazı yerler birbirine çok yakın bazı yerler birbirinden uzaktadır. Böylelikle uzak yakın her yeri görme fırsatınız olacaktır.

erzurum oto kiralama imkanları bulunmaktadır. Özellik ile kış aylarında daha yoğun olan Palandöken’e istediğiniz her mevsimde gelebilirsiniz. Her mevsimde bambaşka bir güzelliğe bürünmektedir.