Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 28.09 - 10:00
Teslim Tarihi 03.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Pasinler Araç Kiralama - Pasinler Rent A Car | Gezgin 7/24

Pasinler Gezilecek Yerler

Tarihimizde Pasinler Zaferi’nin büyük bir yeri vardır. Erzurum’un bir ilçesi olan Pasinler bu zafer ile anılmaktadır. Erzurum şehir merkezinden 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. İlçenin geçmişi milattan önce 4. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pasinler, İpek Yolu üzerindedir. 

Bölgede en çok eseri Urartular bırakmıştır. 1915 ile 1920 yıllarında ilçede büyük mücadeleler verilmiştir. 1918 yılında düşmanlardan kurtulmuştur. 1991 yılında alınan bir karar ile Kaprüköy’den ayrılmıştır ve ilçe olmuştur. Pasinler gezilecek yerler denince ilk akla gelen şifalı suları ve kaplıcalıdır.  Bölgede çeşitli iç ve dış kuvvetlerin etkisi sonucunda sıcak su kaynakları oluşmuştur. Pasinler oto kiralama hizmetlerinden yararlanılarak tarihe bir yolculuk yaparak aynı zamanda şifalı sularına girebilirsiniz.

Pasinler Coğrafyası Nasıldır?

Jeolojik çağlarda etkili kuvvetler ile Pasinler Havzası meydana gelmiştir. Fay hatlarına bağlı olarak etrafta volkanik kayalarda bulunmaktadır. Pasinler’de yüksek dağlar ve ova bulunmaktadır. Dağlar ile ova arasında 1500 m yükselti farkı bulunmaktadır. Kuzeyde bulunan Kargapazarı’nda platolar, dağlar ve ovalar bulunmaktadır. 3145 metre yükseklikte bulunan Çamlıyurt Tepesi, Palandöken’in en yüksek tepesidir. Palandöken Dağları, Pasinler ovası ile Erzurum Ovasını birbirinden ayırır. Bölgede vadilerde bulunmaktadır. Bu vadiler Tıman Çayı Vadisi ve Miyadin Çayı Vadisi’dir. 
pasinler-araba-kiralama.png

Pasinler Ovası hem tarih kitaplarında hem de coğrafya kitaplarında adı geçen destansı bir ovadır.  Pasinler’de karasal iklim görülmektedir. Erzurum’un diğer bölgelerine oran ile daha şiddetli bir şekilde görülmektedir.

Pasinler araba kiralama ile bütün ilçeyi daha rahat gezebilirsiniz. Hem bütün coğrafyayı yakından görebilirsiniz hem de kaplıcalara gidebilirsiniz. Bunun yanında Türk tarihinin yazıldığı toprakları çok yakından tanıma şansını yakalamış olacaksınız.

Pasinler’in Geçim Kaynağı

Pasinler’in geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Pasinler’de yetiştirilen tarım ürünleri içinde en meşhur olan patatesidir. Çok lezzetli bir patates olan Pasinler patatesi yöresel yemeklere ayrı bir tat katmaktadır.

Asıl geçim kaynağı sağlık turizmdir. Romatizma, kireçlenme rahatsızlıkları bulunan pek çok hasta şifa bulmak için bölgeye gelmektedir. 

Şifalı Suları ile Pasinler Kaplıcası:

Pasinler şifalı suları ile çok ünlüdür. Sıcak su kaynaklarının mineralli bir yapısı bulunmaktadır. Suyun içinde bulunan mineraller eklem problemleri, ortopedik sorunlar, deri ve solunum yolları hastalıkları bulunan kişilere çok iyi gelmektedir. Bölgede termal oteller bulunmaktadır. Özellikle bahar ve yaz mevsimde yoğun bir ilgi görmektedir. 

Suların hastalıklara karşı gösterdiği etkileri ile iyileşme süreci hızlanmaktadır. Yılda binlerce insan kaplıcalara gelmektedir. Kaplıcalar zaman içerisinde büyük bir değişim yaşamıştır. Kaplıcalar daha modern hale gelmiştir. Yaşanan değişimden sonra bölgenin ünü daha geniş alanlara yayılmıştır.

Pasinler kiralık araç ile merkezden kaplıcaya gelebilirsiniz. Kaplıca gün içerisinde kalarak kalan vaktinizde ilçeyi gezebilir ve yöresel lezzetleri tatmak için fırsatlar bulabilirsiniz.
pasinler-araç-kiralama.png
Hasankale Nerededir? Tarihi Önemi

Pasinler Zaferi’nin tarihimizde çok önemli bir yeri vardır. Anadolu’nun Türk yurdu olmasında kazanılan büyük zaferlerden biridir. Hasankale aslında Pasinler Kalesi’dir. 1048 yılında inşa edilen kale adını yapan kişiden almaktadır. Selçuklu Devleti ve Bizans arasında olan Pasinler Savaşı sonrasında kale Bizanslılardan alınmıştır.  

Kalenin bir tarafı dağa dayalı olup diğer yüzü Pasinler Ovasını görmektedir. Kale, bölgenin en stratejik noktasına yapılmıştır. İç tarafı ve dış tarafı olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. 125 metre yüksekliğinde olan kalenin ortasına gelindiği zaman bir iç kale bulunmaktadır. İç kale 20 metre genişliğindedir ve buradan Hasankale Çayı’na çıkan bir gizli yol vardır.

Moloz taş ve kesme taşlardan inşa edilmiştir. Daha sonradan Kanuni Sultan Süleyman döneminde kalenin içine cami ve 4. Murat da bir köşk yaptırılmıştır. Cami ve köşk günümüze kadar ulaşamamıştır.

Kale, kuzeyde sarp kayalıkların tepesindedir. Pasinler Kalesi’ne merkeze çok uzak değildir. Ancak dik bir kayalığın tepesinde olduğu için bir araç ile gidilmesi daha iyi olmaktadır. Erzurum Pasinler araç kiralama hizmetleri kaliteli ve güvenilir hizmet sunmaktadır. İstediğiniz her yere çok kolay bir şekilde gidebilirsiniz.

Pasinler’de Ne Yenir?

Her bölge tarihi yapıları, eserleri, coğrafyası ve yemek kültürü ile bir bütündür. Pasinler’e gidince mutlaka Çağ Kebabı yenmelidir. Et yemekleri ile meşhur olan bölgenin en lezzetli sebzesi patatestir. Patatesi de tadılması gerekenler başındadır. Erzurum denince akla kadayıftan yapılan Erzurum Sarma gelmektedir. Bu lezzetleri tatmadan Pasinler’den ayrılmamalısınız.

Pasinler’de Nasıl Bir Gezi Planlanabilir?

Pasinler daha çok kaplıcaları ile ön planda bir ilçedir. İlçeye geldikten sonra günün bir kısmını kaplıcalarda bir kısmını da gezilecek yerlere ayırabilirsiniz. Hasankale bir zamanlar atalarımızın kazandığı büyük zaferin en büyük şahididir. 
pasinler-rent-a-car.png
erzurum araç kiralama hizmetleri sunmasının yanında sorunsuz bir hizmetin adresi konumundadır. Bu alanda hizmet veren Pasinler rent a car firmaları seçeneklerinden sizler için en uygun aracı hem kısa bir süre de hem de hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

Pasinler’e gelecek iseniz Doğu Anadolu içinde görülebilecek en güzel doğaya sahip ilçelerden biridir. Ovalar, yamaçları görmek de gezi planları içinde yer almalıdır. Pasinler araç kiralama ile dik yamaçlı dağlara çıkabilir ve ilçeye tepeden bakabilirsiniz.