Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 19.07 - 10:00
Teslim Tarihi 24.07 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Pazaryolu Araç Kiralama - Pazaryolu Rent A Car | Gezgin 7/24

Pazaryolu Nerede ve Hangi İldedir?

Pazaryolu adından yeni yeni bahsedilen ve hızla gelişen Erzurum’un ilçelerinden birisidir. Pazaryolu Erzurum’un 21 ilçesinden biridir. Ülkemizin doğunda yer almaktadır. Erzurum gezisine başlamak için en uygun noktalardandır. Erzurum otobüs veya dolmuşlar ile gezilemeyecek kadar büyük bir ildir. Bu nedenle Pazaryolu araç kiralama imkânlarından faydalanmalısınız. Erzurum’dan Pazaryolu’na yaklaşık olarak 124 km mesafe bulunmaktadır. Dolayısı ile rahatça ve in bin yapmadan gezebilmeniz için Pazaryolu kiralık araç firmalarını ziyaret etmeli ve yol koşullarına uygun olan ve önerilen bir aracı kiralamalısınız.

Plansız olarak hareket etmek yerine kesinlikle Erzurum Pazaryolu gezilecek yerler listesi oluşturmalısınız. Bu sayede doğanın ve tarihin size sunmuş olduğu tüm güzellikleri atlamadan gezebilme şansınız daha yüksek olacaktır. 

Her anın keyfini çıkarmak için Erzurum Pazaryolu araç kiralama firmalarından kiraladığınız araca atlayıp kontağı çevirmeniz yeterli olacaktır. Unutulmaz anılar yaşamak için kusursuz planlamalar yapmak oldukça önemlidir. Aracınıza geçip kemerinizi bağladıktan sonra gaza basıp artık Pazaryolu’nun güzelliklerini keşfedebilirisiniz.
 pazaryolu-araba-kiralama.png
 Gezinizde size eşlik edecek çok sayıda kişi var ise kesinlikle Pazaryolu kurumsal araç kiralama yaparak misafirlerinizi çok daha kolay ağırlayarak bu eşsiz şehri yakından tanımalarını sağlayabilirisiniz. 

Pazaryolu Tarihini Öğrenelim

Pazaryolu da tıpkı Erzurum’un farklı yerleri gibi Ermeni vatandaşlara uzun yıllar ev sahipliği yapmıştır. Pazaryolu eski adı ile Nor Keğ’dir. Verilen bu isim Ermenicedir. Pazaryolu’nda bulunan eserler ve tarihi mekânlar incelendiği zaman tarihinin MÖ ki yıllara dayandığı görülmektedir. Pek çok farklı medeniyeti topraklarında ağırlamış olan Pazaryolu her köşesi ile ayrı bir tarih sahnesine ışık tutmaktadır. Tüm bu eserlerin farklı konumlarda bulunması nedeni ile Pazaryolu araç kiralama seçeneklerinden birini mutlaka değerlendirmelisiniz. Çünkü engebeli arazilerle çevrili olan bu ilde araçsız her tarihi mekânı ve doğal güzelliklere ulaşmak pek mümkün olamayabilmektedir. 

Pazaryolu 1900’lü yıllara kadar İspire bağlı bir köydür. Sonrasında ilçe olmuştur. Bu ayrılma ile turistik açıdan pek çok değeri İspir ilçesinde kalmıştır. Pazaryolu sınırları içerisinde fazlaca bir eser kalmamıştır.  1989 yılında Pazaryolu resmi olarak ilçe statüsüne kavuşmuştur. 

Pazaryolu Cenevizliler, Selçuklu, Saltukoğulları ve Osmanlı devletine ev sahipliği yapmıştır. Eskilerde ismi sulak yer anlamına gelen Norgah’da denilmektedir. Bu ismi almasının en önemli nedeni ilçe sınırlarında bulunan ve geçtiği her yere can veren Çoruh nehridir. Nehir civarına gitmek için Pazaryolu oto kiralama firmalarından arazi aracı kiralayarak en yakın noktalara kadar erişebilirsiniz. 
 pazaryolu-araç-kiralama.png
Pazaryolu Gezilecek Yerler

Pazaryolu son dönemlerde adını düzenlenen festivaller ve Çoruh nehrinde yapılan rafting etkinlikleri ile duyurmaya başlamıştır. Suyun durumuna göre düzenlenen rafting etkinlikleri yerli ve yabancı pek çok turistin dikkatini çekmektedir. Ziyaretçilerin Pazaryolu rent a car hizmetlerinden faydalanarak bu harika festivallere katıldığı görülmektedir. 

Ayrıca farklı dönemlerden kalan hamamlar ve Selçuklu devleti dönemine ait olan kale, Cenevizliler dönemine ait olan kale de en çok ilgi gören tarihi mekânların başında yer almaktadır. 

Pazaryolu’nu farklı kılan bir diğer özelliği ise içinde yöresel farklılıkları barındırmasıdır. Pek fazla bilinmeyen bu özellik aslında keşfedildiği zaman Pazaryolu’nun popülerliğini önemli oranda artıracaktır. Pazaryolu Karadeniz Bölgesine yakın bir ilçedir. Bu nedenle bazı köylerinde Karadeniz şivesi kullanılmakta ve yöresel kıyafetleri tercih edilmektedir. Karadeniz ve Doğunun harika bir sentezi olan bu köyleri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Hem küçük bir ilçede iki farklı doku ve mutfağı da yakından görmüş olma şansını yakalamış olursunuz. Elbette köyler ve ilçe merkezi arasında biraz mesafe bulunmasından dolayı Pazaryolu araba kiralama firmalarının sunmuş olduğu farklı model seçenekleri olan araçlardan birini tercih edebilir ve yolculuğunuzun konforunu artırabilirsiniz. 

Pazaryolu Gezilecek Yerler

Bu harika ilçeyi gezmeye başlamadan evvel erzurum oto kiralama imkânı sunan firmalardan araç kiralayarak işe başlamalısınız. Çünkü tarihi mekânların bulunduğu her yeri gezebilmeniz için araç kesinlikle şart. Ayrıca Pazaryolu festival zamanında oldukça yoğun olduğu için hızlıca istediğiniz yere gitmenizi kiralayacağınız araçlar kolaylaştıracaktır. 

Tarihi hamamlarda günün stresini atmak ve kaleleri gezmek için ise biraz daha fazla zaman ayırmanız gerekmektedir. Çünkü ilçede sizi alıp götüren oldukça farklı bir doku bulunmaktadır. Her anı unutulmaz kılmak için ilçenin her bir sokağına adım atmalısınız. 

Rafting zamanına denk gelmiş iseniz ve bu spora ilginiz var ise bu fırsatı kaçırmamak adına kiraladığınız aracın bagajına gerekli tüm eşyaları yüklediğiniz gibi gaza basıp Çoruh nehrinin hırçın dalgaları ile boğuşmaya başlayabilirisiniz. 

Farklı iki kültürü bir arada yaşamak için ise Pazaryolu köyleri mutlaka görülmelidir.

pazaryolu-oto-kiralama.png
Pazaryolu’nda Ne Yenir?

Pazaryolu’na gittiğiniz zaman iki farklı mutfak ile karşılaşacaksınız. Bir yanda Karadeniz mutfağının farklı lezzetleri bir yanda Erzurum’a has lezzetler. Elbette ikisi arasında seçim yapmak epeyce zor olacağı için ilk olarak Erzurum’a has lezzetlerden başlamalısınız. Tereyağı ile yapılan nefis keteleri, balları, et yemeklerini, peynirleri mutlaka denemelisiniz. 

Karadeniz mutfağından ise mıhlama, dolmalar, çorbalar, mısır ekmeği ve pelte gibi tatlıları deneyimlemeden bu harika ilçeden sakın ayrılmayınız. İsterseniz köylerde isterseniz de ilçe merkezinde bu yöresel lezzetleri fazlaca bulabilmektesiniz.