Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 27.09 - 10:00
Teslim Tarihi 02.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Şenkaya Araç Kiralama - Şenkaya Rent A Car | Gezgin 7/24

Şenkaya Nerede ve Hangi İldedir?

Şenkaya Erzurum’un 21 ilçesinden biridir. Merkeze biraz uzak olan Şenkaya için Şenkaya araç kiralama firmalarından uygun bir araç kiralayarak 2,5 saat kadar bir sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Çünkü Şenkaya Erzurum şehir merkezinden 185 km kadar bir mesafede bulanmaktadır. Şenkaya Ülkemizin doğusunda yer almaktadır Bu da doğal olarak dağlık bir arazi ile karşılaşacağınız manasına gelmektedir. Şehirden ilçeye minibüsler kalkmaktadır ancak saatleri ve mesafenin uzaklığını düşünerek Şenkaya oto kiralama firmalarının sunduğu konforu bu gezinizde değerlendirmeniz çok daha işlerinizi kolaylaştıracaktır. 

İlçe tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile farklı bir dokuya sahiptir. Bu nedenle Şenkaya gezilecek yerler listesi oluşturarak her bir detayı atlamadan gezinizi tamamlayabilirsiniz. Birkaç gün sürecek olan bu tarz geziler için yanınızda eşyalarınızda olacağı için Erzurum Şenkaya araç kiralama firmalarından hem araziye uygun hem de ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak olan bir araç kiralayarak konforlu bir gezi yaşamış olacaksınız. 
şenkaya-araba-kiralama.png
Eğer ziyaretiniz sırasında size eşlik edecek çok sayıda misafiriniz var ise Şenkaya kurumsal araç kiralama yaparak tüm tarihi mekânlara kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Bir yeri çok daha yakından tanımak için her bir yaşanmışlığı yakalamak gerekir. Bu nedenle Erzurum Şenkaya araç kiralama firmalarından kiralayacağınız aracınız ile kontağı çevirip gaza bastıktan sonra ilçede kaybolmanın keyfini yaşayacaksınız. Özellikle büyük şehirlerden gelenler için farklı bir huzur bu şehrin her bir sokağında sizi bekliyor olacaktır. 

Şehri ve ilçeleri oldukça iyi bilen Şenkaya rent a car firmaları size sunduğu araç seçenekleri ile sadece ulaşım kolaylığı sunmamaktadır. Doğru araç seçimi sorunsuz bir tatil demektir. İşinde profesyonel olan bu firmaların önerilerini kesinlikle dikkate almalısınız. 

Şenkaya’nın Tarihini Öğrenelim

Şenkaya’nın tarihi biraz hüzünlüdür. Kanuni Sultan Süleyman zamanında Osmanlı devletinin bir parçası haline gelen ilçe maalesef ki 93 harbi sırasında Rusların eline geçmiş ve Ermenilere verilmiştir. Zaten Erzurum tarihçesi incelendiği zaman genel olarak şehirde Ermenilerin yaşadığı bilinmektedir. 

Şenkaya ilçesi tekrar vatan toprağına 1. dünya savaşı sonrasında katılabilmiştir. 1920 yıllarında ise ilçe Örtülü ismi ile bilinmektedir. İlçe oluşu ise 1926 yılında resmi olarak gerçekleşmiştir. 

Erzurum bulunduğu konum nedeni ile pek çok medeniyeti bağrına basmış bir ildir. Dolayısı ilçelerde bu medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı, Selçuklu, Urartular, Akkoyun, Karakoyun, Saltuklu beyliği bu topraklarda hüküm sürmüştür. 
şenkaya-araç-kiralama.png
İlçe Allahuekber dağlarının eteklerinde konumlanmıştır. Ayrıca 1 dünya savaşı sırasında Kafkas cephesinde bu ilçemizde büyük gayretler sonucu işgalden kendi çabası ile kurtulmayı başarmıştır. Şenkaya’nın bu hüzün dolu tarihini her adımda görebilmek mümkündür. Şenkaya kiralık araç ile tüm bu detayları birkaç gün içerisinde görebileceğiniz büyüklüktedir. Allahuekber Dağlarında şehit olmuş askerin ilçeye verdiği acıyı ve hüznü çok derinden hissedeceksiniz. 

Şenkaya Gezilecek Yerler

Bir ilçe düşünün ki tarihe inanılmaz notlar düşmüş. Elbette tarihin en güzel detaylarını bu ilçe ziyaretinizde görebilmektesiniz. Şenkaya gezinizde ilçenin bir köyü olan Penek’te bulunan tarihi kaleyi görmelisiniz. Kaleyi hangi millet yaptırdı bilinmez ama Osmanlı elinden Gürcülere geçen bir mekândır. Daha sonra ise Osmanlı hâkimiyetine tekrar 1548 yılında girmiştir. 

Kale ziyaretinizden sonra farklı bir konumda bulunan Bardız camisine Şenkaya araç kiralama firmasından kiralamış olduğunuz aracınızla kısa zamanda ulaşabilmektesiniz. Cami kalenin hemen arka tarafında yer almaktadır. Bu özel cami Molla Ali’nin eseridir.

Bardız kalesi ise Bardız köyünde yer alan bir kaledir. Saltuklu döneminde yapılmıştır. Bu kale Evliya Çelebi’nin seyahat namesinde de anlatılmaktadır. Kale içinde bulunan ve Çelebiyi etkileyen her detay anlatılmaktadır. 

Bizans veya roma döneminde dağlarda bulunan mağaraların içerisinde konumlandırılmış Venk kilisesi de oldukça ilgi gören alanlardandır. İlçede gezilecek diğer yerler ise Kahmıs kalesi ve kilisesi, Soğmun kale ve kilisesidir. 

İlçede bulunan bu tarihi mekânlar farklı köylerde yer almaktadır. erzurum araç kiralama kolaylığı sunan firmalardan araç temin ederek bu köylere kolayca ulaşabilmektesiniz. 
şenkaya-oto-kiralama.png
Şenkaya Gezi Turu

Şenkaya gezinize ilk olarak Allahuekber dağlarında şehit olan askerlerin anıt mezarlarından başlayabilirisiniz. Daha sonra ise kiraladığınız araç ile kaleleri ve farklı bir dokusu olan kiliseleri mutlaka görmelisiniz. 

Erzurum birçok medeniyeti ağırladığı için mimarisinde ve tarihi dokusunda farklı dokunuşları kolayca görebilmektesiniz. 

Erzurum’u farklı kılan bir diğer özelliği ise Karadeniz ile yakın oluşudur. Bu yakınlık bazı Şenkaya köylerinde Karadeniz şivesini görmenize neden olmaktadır. İki farklı tarz ve iki farklı yöre insanı bu ilçeyi farklı kılmaktadır. 

İlçeye genellikle kış döneminde anma törenleri için gelen çok sayıda yerli ve yabancı turist bulunmaktadır. Ancak ilçeye kışın gidiyor iseniz aşırı soğuk olduğunu da bilmelisiniz.

Şenkaya’da Ne Yenir?

Şenkaya ilçesinin en meşhur yöresel tatları ise ayran aşı, herle, evelik çorbası, Peynirli katmer, hıngel, siron, gılılı aş, sütlü aş, haşıl, uvalamaç aşı, bulgur aşı, kete, tatar böreği, ağuz böreği, kaltor haşlamadır. İlçe merkezinde bu lezzetleri tadabileceğiniz çok sayıda mekân bulunmaktadır. Elbette gitmişken harika ballarını ve farklı peynirlerini de tatmadan gezinizi tamamlamayınız.