Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 27.09 - 10:00
Teslim Tarihi 02.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Tekman Araç Kiralama - Tekman Rent A Car | Gezgin 7/24

Tekman Gezilecek Yerler

Tekman adlı ilçeye, Erzurum şehrinin tam olarak merkezinden kalkmakta olan dolmuşlarla ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür. İlçenin büyüklüğü ve gezilecek çok fazla yerinin olması da sizi korkutmasın. Çünkü Tekman araç kiralama ile istediğiniz her yere ulaşım sağlayabilir, konforlu bir gezinin tadını çıkartabilirsiniz. Gerek Erzurum gerekse de Tekman gezilecek yerler açısından da son derece zengin bir konuma sahiptir. Çünkü eski medeniyetlere ve birden fazla kültüre yer veren bir geçmişe sahip illerimizden birisi hatta ilk sıralarda gelen en önemlilerinden bir tanesi olduğunu da söyleyebiliriz.

Tekman Nerededir? Hangi İle Bağlıdır?

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Erzurum’a bağlı olan Tekman ilçesinin aslında çok derin bir geçmişi bulunmaktadır. Hangi tarihlerde kurulduğu tam olarak bilinmese de adının Ermenice’den gelen Tatos olduğu bilinmektedir. Osmanlı Devleti’nin yönetimine 1517 yılında katılmış olan ilçe, 1535 yılı ile 1641 yılı aralığında da Erzurum Eyaleti’ne bağlı olan bir sancak olarak kayıtlara geçmiştir. Ardından da 1836 yılına ait olan kayıtların yanı sıra 1864 tarihinde de yayımlanmış olan salnameye göre Erzurum isimli sancağa bağlı olmakta ve kaza olarak ilçenin adına değinilmektedir. Fakat ilçenin tarihi geçmişi bununla da sınırlı kalmamış ve Tekman, 1946 yılına kadar Hınıs ilçesine bağlı olan bir kaza olarak kayıtlardaki yerini korumuştur. 
tekman-araba-kiralama.png
Aynı yıl ilçe statüsünü de kazanan Tekman, Erzurum iline 151 kilometre uzaklıkta olmaktadır. Şehrin tam olarak güney kısmında yer alan ilçe, 2197 km2 boyutunda bir yüzölçümüne de sahiptir. Aynı zamanda Bingöl ve Muş illeriyle de komşu konumunda olan ilçe, 1800 metrelik bir rakıma da sahiptir. Rakımın bu denli yüksek olması da beraberinde yayla ve meraların çok sayıda olmasına sebep yaratmaktadır. 

Tekman’ın kuzey batısında Palandöken Dağı, Kuzeyinde Karpazarı Dağları yer alırken Doğu ve Güney doğusunda da Bingöl Dağları bulunur. Bunların yanı sıra Türkiye’nin de en önemli akarsuları arasında yer alan Aras Nehri de Tekman’ın sınırlarından meydana gelmektedir. Dolayısıyla gezilecek ve görülmesi gereken yerlerin çok sayıda olması sebebiyle Tekman araç kiralama sizin de tercihleriniz arasında ilk sırada yer almalıdır. Tekman ilçesinde toplamda 5 ayrı mahalle, 66 köy ve köylere bağlı olan 53 tane de mezra yer almaktadır.

Tekman İlçesinin Geçim Kaynağı Nedir?

Tekman ilçesinin geçim kaynağı ve ekonomi temelini ağırlıklı olarak hayvancılık oluşturmaktadır. 2011 yılındaki araştırmalara göre kırkılmakta olan küçükbaş hayvan sayısı 57.700 koyun ve 4.850 adet kıl keçisi olmuştur. Yüksek rakıma sahip olması sebebiyle yaylaların ve meraların sayısının çok olması da, ilçede hayvancılığın gelişmesine yol açan unsurlar arasında ilk sırada yer almıştır. Hayvancılığın geçim kaynağı olduğu ilçede, beraberin süt üretimi de son derece önemli bir yere sahip ve ekonominin büyük bir kısmını canlı tutmaktadır. 
tekman-oto-kiralama.png
Ekonomik etkinlikler içerisinde ikinci sırada ise tarım gelirken, Tekman aynı zamanda arıcılık alanında da çalışmalar gerçekleştirmekte ve ilçede son derece yaygın olan bir geçim kaynağı oluşturmakta ve ülkenin kaliteli ballarının da adeta merkez yeri olarak Tekman anılmaktadır. İlçede yer alan Geçit, Keleris, Karlıca, Taşkesen, Akçakoca ve Gökoğlan köyleri ve Hayta sınırlarının içerisinde de bulunan krom maden ve Ilıgöze köyünde de demir bulma ile de ekonomisine katkı sağlamayı sürdürmektedir. Dilerseniz bu köyleri Erzurum Tekman araç kiralama ile de detaylıca gezebilir ve kendinizi doğanın içerisinde bulabilirsiniz.

Tekman’ın İklimi Nasıldır?

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Erzurum’a bağlı Tekman ilçesi, konumu itibariyle tipik bir karasal iklim özellikleri taşımaktadır. Neredeyse 8 aya yakın kış şartlarıyla mücadele eden ilçe, yılın büyük bir kısmını da bembeyaz bir örtü ile geçirmektedir. Kar yağışı sebebiyle sık sık yolların ve geçitlerin kapanmış olduğu ilçe, bu süreç içerisinde neredeyse kendi kabuğunda yaşamakta ve dışarısı ile tüm ilişkisini koparmaktadır. Ülkede sık sık yaşanan yaşanan zorlu hava koşullarına çözüm ise araba kiralama olacaktır.
tekman-rent-a-car.png
Tekman’ın Meşhur ve Bol Oksijenli Yaylaları

İlçenin rakımı 1800 metre hatta daha da üzerinde olması sebebiyle aslında en meşhur gezilecek yerleri arasında yaylaları gelmektedir. Tekman’ın sahip olduğu yaylalar, hem turizm açısından hem de hayvancılık açısından büyük bir geliri de beraberinde getiren coğrafi özellikleri arasında yer almaktadır. Çok büyük bir alanının kaplandığı yaylalara dilerseniz sıcak yaz mevsimlerinde ısınmak ve bol oksijen almak için Tekman oto kiralama ile yaylalara kadar gelebilir dilerseniz de bahar mevsiminin cıvıltılı zamanlarında gelerek erzurum oto kiralama keyfini gönül rahatlığı ile çıkarabilirsiniz.

Erzurum’un ilçesi çok tepelik ve yüksek rakıma sahip olduğu için pek de fazla eser yapımına yol açan bir coğrafi yapıya sahip olmamaktadır. Bu sebeple de dilediğiniz mevsimde Tekman rent a car ile kolaylıkla çevre ilçelere ve köylere gidebilir ve çevre gezileri de yapabilirsiniz. Gezileriniz dilerseniz kiralık araç ile gerçekleşebilir dilerseniz de Tekman kurumsal araç kiralama seçeneklerini tur ve kalabalık geziler adına düzenleyebilirsiniz.