Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Tortum Araç Kiralama - Tortum Rent A Car | Gezgin 7/24

Tortum Gezilecek Yerler

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Erzurum ilinin önemli ilçelerinden birisi olan Tortum gezilecek yerler bakımından da oldukça zengin olan ilçeler arasında yer almaktadır. Şehrin kuzey yönünde bulunan ilçe, 1.484 km2’lik bir yüz ölçümüne sahiptir. Dolayısıyla Tortum araç kiralama bu bakımdan önemli bir yere sahip olmakta ve önemli derecede konforu, yerli ve yabancı turistlerine sağlamaktadır. Zira hem geniş bir yüz ölçümüne sahip olan ilçe hem de geçmişi bugünlere taşıyan yapıtlarıyla birden fazla gezi alanını içerisinde barındırmaktadır.

Tortum İlçesine Ulaşım Nasıl Olabilir? 

Erzurum iline bağlı olan Tortum’a dilerseniz şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla kısa süreli bir ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Ardından da Erzurum Tortum araç kiralama ile yolculuğunuzu daha da konforlu ve keyifli bir hale getirebilirsiniz.
tortum-araba-kiralama.png
Tortum İlçesinin İklim Koşulları Nasıldır?

İlçenin yer aldığı Erzurum şehri, coğrafi konumu bakımından sert karasal iklime sahip özellikler taşımaktadır. Fakat Tortum ilçesi, şehrin kuzeyinde yer aldığı için çeşitli iklimlerin yaşanmasına da sebep olmaktadır. İlçenin güneyinde ve batısında görülen karasal iklim, kuzey ve doğuya bakan kısımlarında da Karadeniz ikliminin görülmesine yol açmaktadır. 

Tortum İlçesinin Geçim Kaynağı Nedir?

Tortum ilçesi, konumu itibariyle ve coğrafi şartları sebebiyle daha çok hayvancılık alanında kendini geliştirmiştir. İlçede yapılan hayvancılık özellikle de küçükbaş hayvancılık alanında geçim kaynakları arasında ilk sırada yer almakta ve ekonomik bir güçlerini ciddi bir boyutta artırmaktadır. Fakat aynı zamanlarda ilçenin sahip olduğu vadi alanlarında bulunan bölgelerde de hayvancılığın yanı sıra meyvecilik de yapılmakta ve bu sayede de ilçe hakkı kendini geçindirmeyi sürdürmektedir. 

Meyveciliğin yanı sıra ilçede aynı zamanda meyve bahçeciliği ve çeşitli tahıl ekimleri de gerçekleşmektedir. Hatta ceviz, üzüm, dut gibi ürünlerin de satışı ile kazanç sağlayan köylüler, Tortum’a özel olan meşhur dut pekmezini ve beraberinde arıcılık alanında da kendilerini geliştirmektedirler.

Tortum’un Doğal Güzellikleri

Tarihi geçmişinin yanı sıra birçok doğal güzelliği de içerisinde barındıran Tortum ilçesi, sahip olduğu bu güzellikler ile birçok yerli ve yabancı turistin ziyaret akınına da uğrayan bölgelerden birisi olarak bilinmektedir. Siz de bu doğal güzelliklerin tadını çıkarabilmek adına Tortum oto kiralama ile daha güzel ve keyifli gezilere imza atabilir, hem kendinize hem de ailenize bunun beraberinde de sevdiklerinize unutulmaz bir gezi şöleni yaşatabilirsiniz. erzurum oto kiralama Bu doğa şöleni içerisinde istediğiniz süre için seçmiş olduğunuz Tortum ucuz araç kiralama seçeneği ile vadiler arasında gezebilir, buradaki köyleri ziyaret edebilir ve hatta buradaki rengarenk ve yüzlerce çeşidi olan meyve ağaçlarının keyfini de sürme imkanını bizzat tadabilir veya tattırabilirsiniz. 

Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesi ismiyle bilinen bu doğal güzellik, Tortum Çayı üzerinde yer almaktadır. 48 metre uzunluğa sahip olan şelalenin genişliği de 21 metre olmaktadır. Erzurum denilince akla gelen ilk yerlerden birisi olan ve dünyaca da meşhur bir konuma sahip olan şelaleye Tortum rent a car ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda fotoğrafçıların da özellikle ilgisini çeken şelalenin üzerinde oluşmakta olan gökkuşağı da neredeyse bölgeyi hakimiyetine alan bir güzelliği şanslı ziyaretçilerine sunmaktadır. 
tortum-araç-kiralama.png
Bölgenin sıkça gezildiği yerlerden bir diğeri de Meryem Ana Kilisesi olmaktadır. Bağbaşı Beldesi’nde yer alan bu kilise, Haho Manastırı ya da Hahuli Manastırı adıyla da bilinmekte ve Bağdat Kralı 3. Davut tarafından 10. Yüzyılda yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Aynı zamanda Tortum ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta yer alan ve Kalealtı Mahallesi’nde bulunan Nikah Kalesi de, ortaçağ dönemini en güzel yansıtan tarihi yapıtlar arasındaki yerini korumaktadır. 

Kesme taş ve kireçli harcın kullanıldığı kalenin bugün ise sadece iç kale kısmı ayakta durmaktadır.  2017 yılının Nüfus verileri sonuçlarına göre 14.391 kişinin yaşadığı ilçeyi dilerseniz tur ve etkinlikler ile de Tortum kurumsal araç kiralama seçeneği ile gezebilir ve ilçenin gerek tarihi güzellikleri gerekse doğal güzelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz.


Tortum’un Tarihi Güzellikleri

Tortum isimli ilçemizin aslında Uzundere ile benzerliği bulunmaktadır. Yani Kuzey havzasında bulunan ilçe, bu bakımdan çok zengin bir tarihi içerisinde barındırmaktadır. Aynı zamanda yer almakta olduğu bu havza ile Karadeniz Bölgesi’ne ait olan kültürü de içerisinde bulundurmaktadır. Bu da Erzurum şehrinin yanı sıra ilçeyi bir kaynaşma merkezi haline getirmiş ve halk oyunlarının, folklörün yanı sıra bölgenin yöresel müziğinde de son derece etkili olmuştur. Bu da aslında Anadolu kültürünün zenginliğinin en güzel kanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır.


Tortum’un Meşhur Tarihi Mekanları Nelerdir?

Çok fazla zenginliği içerisinde barındıran Tortum ilçesi, Kireçli Köprü ve Tortum Kalesi’nin yanı sıra, Meryem Ana Kilisesi ve beraberinde Haho Hahuli Manastırı ile de bilinmektedir.


Kireçli Köprü

Köprüye ait herhangi bir kitabe ya da bilgi olmadığından ötürü, Kireçli Köprüsü’nün hangi tarihlerde yaptırıldığına dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat bilgi olmamasına karşın mimari yapısı incelendiğinde, bu köprünün Osmanlı Devleti Dönemi zamanında yapıldığı tahmin edilmektedir.


tortum-oto-kiralama.png
Tortum Kalesi

 Kale, Evliya Çelebi’nin yazmış olduğu Seyehatnamede de geçmiş olan tarihi yapılardan birisi olmaktadır.  Bu Seyehatname’de kalenin Mameroz – Mağmeraladındaki Gürcü padişahı tarafından yapıldığına dair bir bilgi de yer almaktadır.  Ve aynı zamanda Tortum Kalesi, Alaaddin Keykubat dönemine denk gelen 1282 tarihinde fethedilmiş ve bu fetih sonucunda da Türk hakimiyeti altına girmiştir. Dilerseniz siz de yolculuğunuzun keyifli olmasını istiyor ve kaleyi yakından görmek istiyorsanız Erzurum araç kiralama ile keyifli ve konforlu yolculuklar yapabilirsiniz.