Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Uzundere Araç Kiralama - Uzundere Rent A Car | Gezgin 7/24

Uzundere Gezi Programı

Bu güzel ilçemiz doğa güzellikleri ile insanı büyülemektedir. İçerisindeki göl manzarası mutlaka gidilip görülmesi gereken yerler içerisinde yer almaktadır. Uzundere’nin tarihi güzelliklerini de göz ardı etmemek gerekir. Rus döneminden kalma katedraller ve manastırlar dikkati çekmektedir. Kısacası Uzundere gezilecek yerler bakımından oldukça zengin küçük bir ilçemizdir. 

İlçe nüfusu 8.000dir. Küçük olmasından dolayı birçok yeri gezmek kolaydır. Eğer aracınız olmadan buraya geldiyseniz, Uzundere araç kiralama hizmetlerinden faydalanıp kendinize güzel bir gezi programı düzenleyebilirsiniz.

Uzundere Nerenin İlçesidir? Komşuları

Uzundere, Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Erzurum ilimizin ilçesidir. Merkeze 84 km uzaklıktadır.Ama ilçe Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Böyle olunca da iklimi Erzurum’a göre biraz daha ılımandır. Karadeniz ikliminden etkilenmektedir. Ilıman iklimden dolayı narenciye ve meyve yetiştirilmektedir. Her yer yemyeşildir. Temiz havası, tabiat güzellikleri ve tarihi yerleri ile ünlüdür.

Uzundere doğusunda Erzurum ilçesi Oltu, batısında İspir, kuzeyinde Artvin ilçesi Yusufeli,         güneyinde, Tortum ile komşudur. Kültürü ve doğasıyla Tortum ile aynı özellikleri taşımaktadır. Zaten Uzundere 1987 yılına kadar Tortum ilçesinin bir köyü idi.
uzundere-araba-kiralama.png

Uzundere’ye Nasıl Gidilir? Ulaşımı Nasıldır?

Erzurum’a kadar karayolu, demiryolu ya da havayolu ile gelebilirsiniz. Karayolu ile geldiyseniz, ilçeye dolmuşlarla ulaşabilirsiniz. Havaalanından her saat başı kalkan otobüsler mevcuttur. Bunun yanı sıra taksi ve vip ulaşım araçları da sizi Uzundere’ye götürecektir. 

İlçe merkeze ulaştığınızda, Uzundere araba kiralama firmaları göreceksiniz. Bu firmalardan birisiyle anlaşıp, arabanızı kiralayıp güzel bir doğa ve kültür turunuzu yapmaya başlayabilirsiniz. İçlerinden erzurum oto kiralama hizmeti veren yerleri de araştırmanızda büyük fayda bulunmaktadır. 

Artık aracınıza binip ilçedeki güzellikleri görmeye başlayabilirsiniz. Tavsiyelerimiz şu şekildedir:

Orta Cami Tarihçesi

Orta Camii Uzundere merkezde bulunmaktadır. Caminin kimin yaptırdığı konusunda kesin bir bilgi yoktur. 1847 yılında yapılmıştır. Çevresi ağaçlık ve yeşilliktir. Moloz taşlar kullanılarak yapılmıştır. Geometrik ve bitkisel motiflerle süslenmiştir. Yapıldığı tarihten bu zamana kadar cami, bakılmış çeşitli eklemeler yapılmıştır. Halk arasında İnçer Cami denilmektedir. İnçer yeniçeri anlamına gelmektedir. Yeşillikler arasındaki camiyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

Öşki Kilisesi Tarihçesi

Uzundere’nin Çamlıyamaç köyünde bulunmaktadır. Bağratlı Kralı 3. David tarafından 10. Yüzyıl sonlarında yaptırılmıştır. Mimarı Öşklü Grigor’dur. Manastır olarak tasarlanmıştır. Renkli taşlar ve kabartma figürler dikkati çekmektedir. Mimarisi ile dikkat çekmektedir. Ama onarım yapılması gerekmektedir. Kilisenin gösterişli yapısı zaman içerisinde zarar görse de, heybetli yapısıyla sizi büyüleyecektir. 

Meşhur Tortum Gölü

Bir doğa harikası olan göl, kenarındaki piknik yerleriyle, çeşitli kuşlarıyla muhteşem güzelliğe sahiptir. Göl Uzundere ve tortum arasında bir sınır gibidir. 18. Yüzyılda Balıklı Köyü yakınındaki dağda heyelan olmasıyla oluşmuştur. Gölün güneyinde kuş cenneti bulunur. Her türden faklı kuşları burada görebilirsiniz. Batıda Manyas Kuş Cenneti varsa, doğuda da Tortum Kuş Cenneti var diyebiliriz. Mesire yerlerinde piknik yapabilir, temiz havayı içinize çekebilirsiniz. Tortum Gölü’ne gitmek için Erzurum Uzundere araç kiralama hizmetinden faydalanırsanız bütün bu güzellikleri görebilirsiniz.
uzundere-araç-kiralama.png
Meşhur Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesi dünyaca ünlü bir yerdir. Mutlaka gidilip görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Dünyanın en yüksek birinci şelalesi Vietorio Şelalesi’dir. İkinci yüksek şelalesi Niegara Şelalesidir. Tortum şelalesi de 3. En yüksek şelale konumundadır. Yüksekliği 48 metredir. Bu nedenle yerli ve yabancı turistlerin rağbet ettiği yerler arasında bulunmaktadır. 

Şelalenin nasıl oluştuğuna değinecek olursak: 18. Yüzyılda Balıklı Köyü yakınında bulunan dağda heyelan oluşur. Tortum çayının önü kapanır ve Tortum Gölü meydana gelir. Göl ile birlikte oluşan şelale 48 metre yükseklikten dökülmektedir. Burayı görmeye gelen ziyaretçiler için balkon yapılmıştır. Balkona çıkıp şelale suyunun nasıl aktığını seyredebiliyorsunuz. Bu muhteşem güzelliği anlatırken yaşamış olmalısınız. Balkondan inen merdivenler bulunmaktadır. Bu merdivenlerden inerseniz kendinizi şelalenin altında bulacaksınız. Haliyle biraz ıslanıp serinlemiş olacaksınız. Burada yaşayan insanlar şelaleye ‘’Sudökülen’’ adını vermişlerdir.

Çevresindeki mesire yerlerinde piknik yapabilir, temiz havadan faydalanabilirsiniz. Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi’ne mutlaka gitmelisiniz. Buranın güzelliklerini görmelisiniz. Uzundere kiralık araç avantajlarını buraya giderken kullanabilirsiniz. Şelalede serinleyin, mesire yerlerinde piknik yapın, bol oksijen ve temiz havayı içinize çekin. Güneşin suyun üzerine kattığı renkli ışıkları seyredin. Uzundere oto kiralamaşirketlerinin size vermiş olduğu araçlaher yeri zaman kaybetmeden gezebilirsiniz.
uzundere-oto-kiralama.png

Uzundere Tarihi Ve Uzundere Hakkında Bilgi

Uzundere 3000 yıllık tarihi bir geçmişe sahiptir. Etiler, Sakalar, Persler, Romalılar, Sasaniler egemenliğinde kalmıştır. Birçok medeniyetlerin izlerine burada rastlayabiliriz. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlı hakimiyetine geçmiştir. Uzundere’nin bütün köyleri tarihin izlerini taşımaktadır. Kirazlı köyünde Akkoyunlular ve Karakoyunluların yaşadıkları söylenmektedir. Çok sayıda kilise ve kaleler mevcuttur. 

Balıklı Köyü kendine has damak tatlarıyla ünlüdür. Yöresel lezzetlerini tatmak gerekir. Uzundere’nin meşhur yemekleri de vardır. Bunlar çağ kebabı, yufka yağlaması, katmer, heris dolması, kavurmalı tirit, kuymak, ayran çorbası gibi. 

Uzundere Gezi Programınızı Gerçekleştirmede Kolaylıklar

Bulunduğunuz şehirden ailece çıktınız ve Doğu Anadolu turu yapmak istediniz. Bu turu yapmaya karar verdiyseniz Uzundere’ye uğramadan olmaz. Dünyanın 3. Büyük şelalesini, gölünü, yemyeşil doğa harikalarını görmeden geçmemelisiniz.

Aracınızı bırakarak çıkılan gezilerde araba kiralamak doğru bir seçim olacaktır. Uzundere renta carfirmaları size istediğiniz kolaylığı ve rahatlığı sunacaktır. Dinlenerek istediğiniz şekilde yakın yerleri keşfetmede avantajlı olacağınızı göreceksiniz. Bir firma ya da şirkette çalışıyor iseniz Uzundere kurumsal araç kiralama hizmetinin de olduğunu unutmamalısınız.